Ziemia Północna


Na mapach: 79°30′N 97°00′E/79,500000 97,000000

Ziemia Północna w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ziemia Północna (ros. Северная Земля, trb. Siewiernaja Ziemla) – archipelag na Oceanie Arktycznym, na północ od półwyspu Tajmyr. Ziemia Północna należy do Rosji, administracyjnie stanowi część Kraju Krasnojarskiego.

Geografia | edytuj kod

Ziemia Północna oddziela Morze Karskie od Morza Łaptiewów. Geologicznie stanowi ona przedłużenie półwyspu Tajmyr. Na wyspach panuje klimat polarny, występują rozległe lodowce. Roślinność stanowią nieliczne mchy i porosty. Świat zwierząt reprezentują lisy polarne, białe niedźwiedzie, lemingi i renifery.

Łączna powierzchnia wysp to 37,0 tys. km².

Historia | edytuj kod

Ziemia Północna była ostatnim odkrytym na Ziemi archipelagiem. Odkrył ją Boris Wilkicki w 1913, który sądził, że jest to pojedyncza wyspa. Nadał jej nazwę „Ziemi Mikołaja II”; wyspa nosząca dziś nazwę Mały Tajmyr została nazwana wtedy „Wyspą Carewicza Aleksego”. Nazwy te zmieniono w 1926 roku, po dojściu bolszewików do władzy[1]. Loty sterowca Graf Zeppelin nad Arktyką w 1931 uściśliły, że są to co najmniej dwie wyspy. Obecnie wiadomo, że w skład Ziemi Północnej wchodzą cztery główne wyspy:

oraz kilkanaście mniejszych, wśród których największe to

Przypisy | edytuj kod

  1. В. Рыков. Арктические миражи или метаморфозы топонимики. „Вокруг Света”. 2 (2689), 1998 (ros.). 
Kontrola autorytatywna (archipelag):
Na podstawie artykułu: "Ziemia Północna" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy