Ziemowit Pochitonow


Ziemowit Pochitonow w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ziemowit Pochitonow (ur. 23 sierpnia 1954 w Krakowie) – działacz opozycji. Rzecznik Studenckiego Komitetu Solidarności w Krakowie.

W czasie studiów na wydziale rolnictwa Akademii Rolniczej w Krakowie został w maju 1977 członkiem Studenckiego Komitetu Solidarności, a we wrześniu tego roku jednym z rzeczników SKS (pełnił tę funkcję do końca roku akademickiego 1977/1978). W listopadzie 1977 został w związku z działalnością opozycyjną skreślony z listy studentów, na pół roku przed ukończeniem studiów, pod formalnym pretekstem niezaliczenia jednych z zajęć. Zajmował się drukiem wydawnictw SKS, był pomysłodawcą nazwy "Krakowskiej Oficyny Studentów". Przywrócony na studia, pracę magisterską obronił w maju 1980. Za swoją działalność został w 2007 odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (M.P. nr 54, poz. 609)

Posiada stopień naukowy doktora, zawodowo zajmuje zagadnieniami związanymi z ochroną środowiska i odnawialnymi źródłami energii.

Bibliografia | edytuj kod

  • Opozycja małopolska w dokumentach 1976-1980, opr. Adam Roliński, wyd. Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, Kraków 2003
  • Jarosław Szarek Czarne juwenalia. Opowieść o Studenckim Komitecie Solidarności, wyd. Znak, Kraków 2007
Na podstawie artykułu: "Ziemowit Pochitonow" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy