Zima


Zima w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Zima w Sudetach Obraz Teodora Ziomka „Szron” Giuseppe Arcimboldo – Zima Zima na Syberii Zima w Bułgarii Przeciętne miesięczne temperatury na Ziemi

Zima – jedna z czterech pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się najniższymi temperaturami powietrza w skali roku, umiarkowaną ilością opadu atmosferycznego, zazwyczaj zestaloną (zamarzniętą) formą opadu i osadu atmosferycznego, a większość świata roślin i zwierząt przechodzi okres uśpienia[1].

Zima astronomiczna rozpoczyna się w momencie przesilenia zimowego i trwa do momentu równonocy wiosennej, co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 22 grudnia a 21 marca (często jednak daty te wypadają dzień wcześniej lub dzień później).

Podczas zimy astronomicznej dzienna pora dnia jest krótsza od pory nocnej, jednak z każdą kolejną dobą dnia przybywa, a nocy ubywa.

Za zimę klimatyczną przyjmuje się okres roku, w którym średnia dobowa temperatura powietrza spada poniżej 0 °C. Zasadniczo zimę poprzedza jesień, jednak pomiędzy tymi okresami znajduje się klimatyczny etap przejściowy – przedzimie. Podobnie zimę od wiosny oddziela przedwiośnie.

Dla półkuli południowej wszystkie opisane daty i zjawiska są przesunięte o pół roku. Za miesiące zimowe na półkuli północnej uznaje się grudzień, styczeń i luty, a na południowej czerwiec, lipiec i sierpień.

Spis treści

Rośliny | edytuj kod

Większość roślin zimuje w formie nasion lub podziemnych kłączy, cebul i bulw. Na powierzchni pozostają tylko bezlistne krzewy i drzewa liściaste oraz zimozielone krzewy i drzewa iglaste. Śnieg pokrywający drzewa chroni je przed przemarzaniem, a szadź jest zjawiskiem występującym tylko w zimie, gdy jest mgła i mróz[2].

Zwierzęta | edytuj kod

Zwierzęta bezkręgowe i kręgowce zmiennocieplne pozostają w ukryciu przez całą zimę. Tylko ptaki i niektóre ssaki są aktywne niezależnie od temperatury otoczenia[3]. Ryby przeżywają zimę w wodzie pod lodem pod warunkiem, że przez przeręble odbywać się będzie jej przewietrzanie.

Święta związane z zimą | edytuj kod

Boże Narodzenie | edytuj kod

 Osobny artykuł: Boże Narodzenie.

W religii chrześcijańskiej święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. Jest to stała uroczystość liturgiczna przypadająca na 25 grudnia. Świętom Bożego Narodzenia towarzyszy zwyczaj ubierania choinki, który pojawił się w Polsce około 100 lat temu. Tradycyjnie drzewko ozdabia się w wigilię[4].

Wigilia Nowego Roku i Nowy Rok | edytuj kod

 Osobne artykuły: Sylwester (święto)Nowy Rok.

Święto pożegnania starego i powitania Nowego Roku narodziło się na przełomie XIX i XX wieku. Początkowo obchodzono je tylko w bogatszych warstwach społeczeństwa, stopniowo zwyczaj rozpowszechniał się na szerszą skalę. Na początku XX wieku pojawiły się lokalne zwyczaje przeżywania nocy sylwestrowych. Zwyczaj rozpoczynania nowego roku od pierwszego dnia stycznia wprowadził Gajusz Juliusz Cezar. Rzymianie czcili w ten dzień Janusa, boga bram, drzwi i początków. Wiele języków, w tym angielski i niemiecki przejęły właśnie od Janusa nazwę miesiąca styczeń (ang. January, niem. Januar). Wcześniej Rzymianie nowy rok witali 1 marca, dlatego też w wielu językach zapożyczone nazwy września, października, listopada i grudnia, czyli 9., 10., 11. i 12. miesiąca roku pochodzą od łacińskich liczebników septem, octo, novem, decem (7, 8, 9, 10). Pierwszym w historii rokiem rozpoczętym 1 stycznia był rok DCCVIII Ab Urbe Condita, tzn. 708 rok od założenia Miasta (Rzymu), czyli według obecnie stosowanej rachuby czasu 46 r. p.n.e.

Jare Święto | edytuj kod

Jare Święto przypada na koniec zimy, podczas niego praktykowany jest zwyczaj topienia Marzanny.

Energia elektryczna | edytuj kod

Zużycie energii elektrycznej zimą jest dużo większe niż latem, przyczyną jest to, iż w tym okresie, dni są najkrótsze, a temperatura powietrza spada znacznie poniżej zera. Uwzględniając względy ekologicznie, ogranicza się ogrzewanie spalając węgiel, alternatywą dla ogrzewania węglowego jest między innymi ogrzewanie elektryczne[5][6].

Sporty i zabawy zimowe | edytuj kod

Zimą rozpowszechnione są różne sporty i zabawy.

 Osobny artykuł: Sporty zimowe.

Zabawy związane ze śniegiem i lodem | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Zima – WIEM, darmowa encyklopedia .
  2. Dlaczego zimą nie ma na drzewach liści? - Artykuły naukowe - Portal EDUSCIENCE, www.eduscience.pl [dostęp 2017-11-28] .
  3. Zwierzęta w zimę. Sposoby zwierząt na przetrwanie zimy, www.ekologia.pl [dostęp 2017-11-28] .
  4. Historia choinki bożonarodzeniowej. Świąteczne ozdoby - opis i zdjęcia | ekologia.pl, www.ekologia.pl [dostęp 2017-11-28] .
  5. Elektryczne ogrzewanie domu - komu się opłaca? - WP Dom, dom.wp.pl [dostęp 2017-11-28]  (pol.).
  6. Zabójczy mróz. Zmarło około 700 osób .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

  • Zima w wierszach – strona, na której znajdują się wiersze, kartki, zdjęcia, piosenki dotyczące zimy.
Pory roku Kontrola autorytatywna (wydarzenie cykliczne):Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "Zima" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy