Zimna Dolinka


Zimna Dolinka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Zimna Dolinka widoczna po lewej stronie szlaku turyst.

Zimna Dolinka – przygrzbietowy rów zboczowy w masywie Babiej Góry w Beskidzie Żywieckim, znajdujący się po stronie północnej od linii grzbietu, między wzniesieniami Gówniaka i Kępy.

Rów ten odchodzi od grzbietu w pobliżu Gówniaka i opada łagodnie w kierunku północno-wschodnim[1]. Jego zbocza nie są skaliste, a od północy ogranicza go wysoki, zadarniony wał porośnięty kosodrzewiną[2]. Na jego dnie, w pobliżu wylotu, znajduje się Zimny Stawek - najwyżej położony staw w masywie Babiej Góry.

Nazwa dolinki jest nazwą młodą - została nadana dopiero w XX w. przez przyrodników prowadzących badania na Babiej Górze i utrwalona przez turystów. Nazwa wzięła się stąd, że wiosną w dolince długo zalega śnieg, nawiewany do niej obficie w czasie zimy. Ten płat śniegu jest widoczny czasem aż do połowy lata z Kępy i Sokolicy a nawet z Hali Śmietanowej w masywie Policy[2]. W dolince rozwija się oryginalny zespół roślinności, charakterystyczny dla takich wyleżysk śnieżnych.

Przypisy | edytuj kod

  1. Władysław Midowicz (red.): Mała Encyklopedia Babiogórska. Pruszków: Oficyna Wydawnicza "Rewasz", 1992, s. 99. ISBN 83-85557-04-0.
  2. a b Adam Łajczak: Matka Niepogód, w: "Babiogórskie ścieżki". Poznań: COLGRAF-PRESS, 1995, s. 121. ISBN 83-86258-09-X.
Na podstawie artykułu: "Zimna Dolinka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy