Zimowe Igrzyska Azjatyckie 2017


Zimowe Igrzyska Azjatyckie 2017 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

VIII Zimowe Igrzyska Azjatyckie – zawody sportowe państw azjatyckich, które odbyły się w daniach 19-26 lutego 2017 w japońskim mieście Sapporo. Były to trzecie w historii igrzyska azjatyckie organizowane w tym mieście, poprzednio Sapporo gościło sportowców w latach 1986 i 1990.

Spis treści

Wybór gospodarza | edytuj kod

Podczas poprzednich zimowych igrzysk azjatyckich w Ałmaty w dniu 31 stycznia 2011 na gospodarza igrzysk wybrano Sapporo. Japońskie miasto było jedynym kandydatem do organizacji imprezy.

Rozgrywane dyscypliny | edytuj kod

Sapporo Dome miejsce ceremonii otwarcia igrzysk.

Uczestnicy zimowych igrzysk w Sapporo w 2017 roku rywalizowali w 64 konkurencjach w 11 dyscyplinach sportowych. W porównaniu do poprzednich igrzysk ubyło pięć konkurencji. Zrezygnowano z organizacji turnieju bandy.

Państwa uczestniczące | edytuj kod

Państwa uczestniczące

W igrzyskach uczestniczyli reprezentanci 32 narodowych komitetów olimpijskich. Sri Lanka, Timor Wschodni, Turkmenistan oraz Wietnam zadebiutowali w tej imprezie. Po uczestnictwie w poprzedniej edycji Afganistan, Bahrain i Palestyna nie zgłosiły żadnego zawodnika. Po absencji w Ałmaty wróciły reprezentacje Makau oraz Pakistanu. Początkowo w turnieju hokejowym mężczyzn miała uczestniczyć reprezentacja Bahrajnu. Przez spadek cen ropy naftowej jednak drużyna ta nie otrzymała dotacji od rządu na transport do Japonii[1].

Do udziału w zawodach zostały zaproszone także wszystkie Narodowe Komitety Olimpijskie Oceanii, które mają prawo wystawić swoich zawodników wyłącznie w konkurencjach indywidualnych – sportowcy z tego regionu nie będą mogli jednak zdobyć medali tej imprezy[2].

Tabela medalowa | edytuj kod

Legenda:

     Organizator igrzysk (Japonia)

Przypisy | edytuj kod

  1. Bahrain renounces to Asian Winter Games (ang.). eurohockey.com, 2017-02-12. [dostęp 2017-02-12].
  2. Over 30 Australian athletes set for Asian Winter Games (ang.). corporate.olympics.com.au, 2016-11-15. [dostęp 2016-11-15].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Zimowe Igrzyska Azjatyckie 2017" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy