Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1924


Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1924 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

I Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się we francuskiej miejscowości Chamonix w 1924. W programie igrzysk pojawiło się 16 konkurencji sportowych, w których udział wzięło łącznie 314 zawodników (w tym 13 kobiet) z 19 krajów.

Spis treści

Opis | edytuj kod

I Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Chamonix pod nazwą Tygodnia sportów zimowych. Dopiero w 1926 na sesji MKOl w Lizbonie impreza otrzymała nazwę I zimowych igrzysk olimpijskich. Zawody odbywały się od 25 stycznia do 5 lutego 1924 r. Oficjalne otwarcie nastąpiło 25 stycznia 1924 r. na stadionie olimpijskim w Chamonix. Dokonał tego podsekretarz stanu ministerstwa edukacji i wychowania Gaston Vidal. Następnie przyrzeczenie olimpijskie wypowiedział narciarz Camille Mandrillon. W igrzyskach startowało 314 zawodników (w tym 13 kobiet) z 19 krajów. Wśród nich była Polska. Zawody zostały rozegrane w 7 dyscyplinach: bobslejach, curlingu, łyżwiarstwie figurowym (dyscyplina rozegrana również podczas Letnich IO w 1908 i 1920 roku), hokeju na lodzie (dyscyplina rozegrana również podczas Letnich IO w 1920 roku) , patrolu wojskowym (prekursor biathlonu), narciarstwie klasycznym i łyżwiarstwie szybkim. Rywalizację w bobslejach wygrała druga osada szwajcarska z czasem 5:45:54 pokonując drugą osadę brytyjską i pierwszą osadę belgijską. Curling wygrali Brytyjczycy przed Szwedami i Francuzami. Wśród solistów najlepszy był Gillis Grafstőm ze Szwecji, wśród solistek Austriaczka Herma Planckt, a najlepszą parą okazała się Engelmann/Berger (AUT). W hokeju niepokonani byli Kanadyjczycy, zdobywają 110 bramek i tracąc 3. Pokonali oni drużyny USA i Wielkiej Brytanii. Patrol wojskowy wygrali Szwajcarzy pokonując Finów i Francuzów. Wszystkie (oprócz jednego) medale w narciarstwie klasycznym zdobyli Norwegowie oddając jeden Amerykanom. W łyżwiarstwie szybkim 8 medali zdobyli Finowie, 7 Norwegowie, a jeden USA.

Państwa uczestniczące | edytuj kod

Wyniki | edytuj kod

Dyscyplina pokazowa | edytuj kod

Obiekty olimpijskie | edytuj kod

Obiekty sportowe | edytuj kod

Statystyka medalowa | edytuj kod

 Osobny artykuł: Klasyfikacja medalowa Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1924.Kontrola autorytatywna (Zimowe igrzyska olimpijskie):
Na podstawie artykułu: "Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1924" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy