Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1988


Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1988 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

XV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1988 rozegrane zostały w Calgary, największym mieście kanadyjskiej prowincji Alberta. W dniach 13 - 28 lutego w zmaganiach sportowych zmierzyło się 1423 zawodników (w tym 1110 mężczyzn i 313 kobiet) z 57 krajów. Zadebiutowali przedstawiciele 6 reprezentacji: Antyli Holenderskich, Fidżi, Guamu, Gwatemali, Jamajki i Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych. Igrzyska otworzyła gubernator Kanady Jeanne Sauvé.

Decyzja o wyborze Calgary jako miasta organizatora zapadła 30 września 1981 roku. O organizację tych igrzysk zabiegały także: Falun (Szwecja) oraz Cortina d’Ampezzo (Włochy). Były to pierwsze zimowe igrzyska w Kanadzie. Wcześniej, w 1976 roku, organizatorem letnich igrzysk był Montreal.

W Calgary rozgrywane były nowe konkurencje: konkursy drużynowe w skokach narciarskich oraz kombinacji norweskiej, zaś w narciarstwie alpejskim zadebiutował supergigant oraz po 40 latach do programu igrzysk wróciła kombinacja alpejska. Rozegrano również trzy konkurencje pokazowe: curling, narciarstwo dowolne, oraz short track. Ponadto rozegrano również zawody w narciarstwie dla niepełnosprawnych.

Spis treści

Dyscypliny olimpijskie | edytuj kod

Państwa biorące udział w XV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich | edytuj kod

Rozgrywane dyscypliny | edytuj kod

Uczestnicy zimowych igrzysk w Calgary w 1988 roku rywalizowali w 6 dyscyplinach sportowych i 46 konkurencjach.

Pokazowe

Klasyfikacja medalowa | edytuj kod

 Osobny artykuł: Klasyfikacja medalowa Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1988. Medale ZIO 1988

Podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Calgary, srebrnym medalem olimpijskim nagrodzeni zostali zdobywcy wszystkich ośmiotysięczników Reinhold Messner i Jerzy Kukuczka. Messner odmówił przyjęcia wyróżnienia.

Polscy reprezentanci | edytuj kod

 Osobny artykuł: Polska na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1988.

Spośród 33 uczestniczących w igrzyskach Polaków, największą grupę stanowili hokeiści, których wystąpiło dwudziestu trzech. Jednak żaden z naszych reprezentantów nie zdobył medalu. Najbliżej znalezienia się w pierwszej trójce byli Grzegorz Filipowski w przejeździe solistów w łyżwiarstwie figurowym oraz Erwina Ryś-Ferens w łyżwiarstwie szybkim, która w wyścigu na 3000 metrów była na piątym miejscu. Ryś-Ferens zajęła również siódme miejsce w wyścigu na 1500 metrów.

Igrzyska olimpijskie
Symbole
Dewiza Flaga Hymn Maskotka Order Znicz

  1. Odbyły się w 2021
Polska na igrzyskach olimpijskich

  1. ze względu na bojkot Polska nie wzięła udziału w tych igrzyskach
Kontrola autorytatywna (Zimowe igrzyska olimpijskie):Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1988" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy