Zioła


Zioła w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Zioła w sklepie w Funchal Zioła w doniczkach do uprawy domowej Suszone zioła w słoikach Macierzanka tymianek, lebiodka pospolita i rozmaryn lekarski Napar z mięty

Zioła, rośliny zielarskierośliny zawierające substancje wpływające na metabolizm człowieka (np. olejki eteryczne) i dostarczające surowców zielarskich. Są to gatunki lecznicze, przyprawowe, a także trujące. Grupa ta obejmuje przede wszystkim jednoroczne i dwuletnie rośliny zielne, ale także drzewa, krzewy, warzywa i byliny. Zalicza się do nich także niektóre grzyby. Zioła stosowane są m.in. w ziołolecznictwie, aromaterapii i jako przyprawy.

Rośliny zielarskie ze względu na sposób użytkowania dzieli się na:

Część roślin może równocześnie posiadać własności lecznicze, być stosowana jako przyprawa i dostarczać olejków eterycznych. Leki uzyskane z ziół to leki ziołowe.

Hodowlą i uprawą ziół zajmuje się dział ogrodnictwa zwany zielarstwem.

Spis treści

Pozyskiwanie i uprawa ziół | edytuj kod

Najprostszym zabiegiem pozyskiwania roślin zielarskich jest ich zbiór ze stanowisk naturalnych. Dotyczy to jednak tylko gatunków krajowych i to tych, których zasoby są bardzo duże. Zbiór ze stanu naturalnego jest uciążliwy i pracochłonny. Surowiec roślinny powinien pochodzić z miejsc ekologicznie czystych. Rośliny zbierane ze stanowisk naturalnych to np.:

Obecnie z upraw otrzymuje się 75% surowca zielarskiego dla przemysłu farmaceutycznego. Istnieją całe plantacje tych roślin. Uprawia się głównie gatunki rodzime, ale także gatunki z innych stref klimatycznych, które się wcześniej aklimatyzuje. Dzięki uprawie ziół istnieje możliwość otrzymania odmian o określonym składzie chemicznym, odporności na choroby i szkodniki. Zaletą takiej uprawy jest także możliwość jej zmechanizowania, co ułatwia wykonywanie zabiegów uprawowych. Niektóre zioła pochodzące z upraw:

Zioła zbiera się w 4 okresach: wiosennym, letnim, jesiennym i zimowym. Następnie są one suszone w specjalnych suszarniach i przechowywane w dostosowanych do tego przechowalniach.

Ciekawostki | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

 Zobacz też kategorie: Leki ziołowe, Ziołowe likiery i wyroby spirytusowe.

Przypisy | edytuj kod

  1. Plan pracy PKZ na rok 2008. PKZ. [dostęp 2014-12-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-27)].
  2. Ostropest plamisty - Zielem Roku 2009 (pol.). INTERIA.PL/PAP, 26-07-2009. [dostęp 2011-04-29].
Kontrola autorytatywna (żywność):Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "Zioła" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy