Zjednoczony Kościół Zambii


Zjednoczony Kościół Zambii w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zjednoczony Kościół Zambii (ang. United Church of Zambia) – protestancki kościół unijny w Zambii. Powstał w 1965 roku w wyniku połączenia czterech tradycyjnych misji protestanckich i obecnie liczy ok. 2 miliony członków i 3 miliony wiernych, co czyni go największym kościołem protestanckim w kraju.

W skład unii wchodziły kolejno: Paris Evangelical Missionary Society (PEMS) pod kierownictwem Francios Coillard francuskiego misjonarza kalwińskiego który przybył do Zambii w sierpniu 1884 roku. London Missionary Society (LMS) pod kierownictwem Stevensona, który założył pierwszą stację misyjną w Niamukolo w 1885 roku. Po LMS dołączyli metodyści z Primitive Methodists (1885) i Wesleyan Methodists (1885). Czwartą misją która dołączyła do unii był Kościół Szkocji (prezbiterianie) z północno-wschodniej Zambii (1885). Misja ta odegrała bardzo ważną rolę w ewangelizacji Malawi i niektórych innych częściach Zambii[1].

Kościół jest członkiem All Africa Conference of Churches, Rady Kościołów w Zambii, Światowej Rady Metodystów i Światowej Wspólnoty Kościołów Reformowanych[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. UCZ History. UCZ Synod. [dostęp 2014-05-14].
  2. United Church of Zambia. World Council of Churches. [dostęp 2014-05-14].
Na podstawie artykułu: "Zjednoczony Kościół Zambii" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy