Zmierzch (film)


Zmierzch (film) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Taylor Lautner, Kristen Stewart i Robert Pattinson podczas rozdania nagród MTV Movie Awards w 2009 roku.

Zmierzch (ang. Twilight) – amerykański film z 2008 roku, w reżyserii Catherine Hardwicke, oparty na książce Stephenie MeyerZmierzch. W rolach głównych występują Kristen Stewart i Robert Pattinson.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Zmierzch opowiada historię 17-letniej Belli Swan (Kristen Stewart), która przeprowadza się do małego miasteczka Forks w stanie Waszyngton, aby zamieszkać ze swoim ojcem. Tu przyciągnęła uwagę Edwarda Cullena (Robert Pattinson), bladego, tajemniczego chłopaka. Dziewczyna odkrywa, że on i jego rodzina są wampirami. Są jednak jedyni w swoim rodzaju – nazywają siebie „wegetarianami”, ponieważ żywią się tylko krwią zwierząt. Pomiędzy Bellą i Edwardem rodzi się uczucie. Ich związek sprowadza jednak na Bellę fizyczne niebezpieczeństwo, prawdziwe zagrożenie przybędzie jednak z zewnątrz. Kiedy Bella wybiera się wraz z rodziną Edwarda na mecz baseballu, natykają się na trójkę obcych wampirów, które piją krew ludzi. W pewnym momencie najgroźniejszy z obcych wampirów – James, wyczuwa zapach Belli i postanawia ją zgładzić. Cullenowie decydują się ukryć Bellę, lecz James podąża ich śladami. Rozpoczyna się dramatyczny pościg, którego stawką jest życie Belli i jej dalszy związek z Edwardem.

Opis wampirów | edytuj kod

Wampiry mają bardzo twardą skórę, która błyszczy w słońcu. Jest ona blada, niemal biała, ale u ludzi ciemnoskórych przed przeistoczeniem w wampiry nie traci barwy. Promienie słoneczne mają wpływ na wampiry, lecz ich nie ranią. Ich zęby są podobne do ludzkich, ale znacznie odporniejsze i ostrzejsze. Mogą pić zarówno krew ludzi, jak i zwierząt, ale krew ludzka jest dla nich smaczniejsza, ponadto odczuwają bardzo silny popęd, by żywić się ludźmi. Popęd ten jednak daje się opanować i stłumić wraz z wiekiem. Oczy wampirów mają barwę o zmiennym natężeniu, zależnie od stopnia sytości danego osobnika. U wampirów ludożerczych są to różne odcienie czerwieni, u wampirów pozostających na diecie z krwi zwierząt barwa waha się między kolorem piwnym a czarnym. Niektóre obdarzone są nadnaturalnymi talentami, będącymi wyostrzeniem cech, jakie posiadały będąc jeszcze ludźmi. Mają doskonałą pamięć – co raz zobaczą, pamiętają już zawsze ze wszystkimi szczegółami. Wampiry mogą się rozmnażać z ludzkimi kobietami.

Przemiana w wampira następuje po wstrzyknięciu jadu poprzez ukąszenie innego wampira. Wampiry można zabić tylko poprzez poćwiartowanie i spalenie całego ciała.

Obsada | edytuj kod

Wampiry | edytuj kod

 • Robert Pattinson jako Edward Cullen - główny bohater, 109-letni wampir o ciele siedemnastolatka, ukochany Belli, która jest najważniejszą osobą w jego życiu. Ma zdolność czytania w myślach ludziom, wampirom i wilkołakom. Nie potrafi jednak odczytać myśli swojej żony. Dzięki niesamowicie silnej woli i opanowaniu nie jest zagrożeniem dla Belli, mimo że pożąda jej krwi. Gdyby nie przemiana w wampira, stałby się ofiarą grypy hiszpanki.
 • Peter Facinelli jako Carlisle Cullen - 368-letni wampir o wyglądzie trzydziestoletniego mężczyzny. Dzięki latom praktyk uodpornił się na zapach krwi. Pracuje jako lekarz w szpitalu. Jest przyszywanym ojcem Edwarda i jego rodzeństwa. Założyciel rodziny Cullenów, najbardziej cierpliwy i rozsądny z wampirów. Jako jedyny z Cullenów niezachwianie wierzy, że jego i jego rodziny nie czeka potępienie.
 • Elizabeth Reaser jako Esme Cullen - 348-letnia wampirzyca, jest żoną Carlisle'a i przyszywaną matką Cullenów. Bardzo troskliwa i opiekuńcza, cechuje ją wielkie serce. Kocha swoje przybrane dzieci, a także Bellę.
 • Ashley Greene jako Alice Cullen - 240-letnia wampirzyca, członkini rodziny Cullenów, ukochana Jaspera. Widzi to, co może się wydarzyć w przyszłości, jednak jej wizje są subiektywne, co znaczy, że przyszłość może się zawsze zmienić w zależności od podejmowanych decyzji. Alice nie widzi jednak przyszłości związanej z wilkołakami i pół-ludźmi, pół-wampirami. Jest najlepszą przyjaciółką Belli. Jest najbardziej rozrywkową osobą w rodzinie Cullenów. Interesuje się modą.
 • Jackson Rathbone jako Jasper Hale - 260-letni wampir, członek rodziny Cullenów, ma zdolność wyczuwania i kontrolowania emocji ludzi, wampirów i zmiennokształtnych – to tzw. empatia. Jego miłością jest Alice. Ma największy kłopot z przystosowaniem się do „diety” Cullenów, gdyż wraz z Alice, najkrócej należy do ich rodziny. Nie chciał przejąć nazwiska po przyszywanym ojcu, więc przyjął je od przyszywanej siostry Rosalie.
 • Nikki Reed jako Rosalie Hale - 230-letnia wampirzyca, należy do rodziny Cullenów, opisywana jako najpiękniejsza kobieta na świecie. Ukochana Emmetta. Według Edwarda jest „płytka jak sadzawka z kilkoma niespodziankami”. To właśnie jej najtrudniej jest pogodzić się z tym, że stała się wampirem.
 • Kellan Lutz jako Emmett Cullen - 250-letni wampir, członek rodziny Cullenów. Jest najsilniejszy z Cullenów. Związany z Rosalie. To ona uratowała go przed śmiercią, zanosząc umierającego chłopaka do Carlisle'a, aby ten przemienił go w wampira. Chłopak ma ogromne poczucie humoru, w każdej sytuacji.
 • Cam Gigandet jako James Nomad - 370-letni przywódca rodziny Nomadów, tropiciel. Jego ofiarą staje się Bella – postanawia ją zabić, bo kusi go apetyczny zapach jej krwi. Jego niedoszłą ofiarą była Alice – uratował ją zakochany w niej wampir, przypłacając to swoim istnieniem. Został unicestwiony przez rodzinę Edwarda.
 • Rachelle Lefèvre jako Victoria Nomad - 356-letnia wampirzyca, partnerka Jamesa, pomagała mu w znalezieniu Belli.
 • Edi Gathegi jako Laurent Nomad - 380-letni wampir, członek rodziny Nomadów. Najbardziej cywilizowany z całej trójki. Jako jedyny nie brał udziału w odszukaniu ani próbie zamordowania Belli.

Ludzie | edytuj kod

 • Kristen Stewart jako Bella Swan - główna bohaterka, miłość życia Edwarda. Przeprowadziła się do ojca w Forks z Phoenix. Jest niezwykle niezdarną i nieśmiałą siedemnastoletnią dziewczyną. Jednocześnie jest rozsądna i nad wyraz poważna jak na swój wiek. Ma niezwykły jak na śmiertelniczkę dar – nikt nie potrafi odczytać jej myśli ani manipulować jej umysłem – nawet jeśli ta osoba jest wampirem. W imię miłości do swoich bliskich potrafi zaryzykować nawet własne życie.
 • Sarah Clarke jako Renée Dwyer - matka Belli, która mieszka na Florydzie razem ze swoim nowym mężem – Philem. Opisana została jako „duże dziecko”, bo to Bella musi się nią zajmować, a nie odwrotnie.
 • Billy Burke jako Charlie Swan - ojciec Belli, komendant policji w Forks. Bardzo kocha córkę, ale nie potrafi okazywać wprost uczuć, jest bardzo nieśmiały. Ma podobny dar jak Bella – jego myśli da się jednak odczytać, ale są one przez Edwarda opisane jako „ciche”.
 • Taylor Lautner jako Jacob Black - piętnastoletni przyjaciel Belli z dzieciństwa (w książce poznaje go później, znała jego starsze siostry). Jest zakochany w Belli. W dalszych częściach okazuje się, że jest wilkołakiem.
 • Gil Birmingham jako Billy Black - ojciec Jacoba, przyjaciel Charliego. Niemile widzi się z Edwardem.
 • Christian Serratos jako Angela Weber - nieśmiała dziewczyna, nowa koleżanka Belli w Forks. Z czasem staje się przyjaciółką Belli.
 • Michael Welch jako Mike Newton - nowy kolega Belli, który stara się o względy dziewczyny.
 • Anna Kendrick jako Jessica Stanley - pierwsza koleżanka Belli. Nielubiana przez Edwarda, który wie, że Jessica tak naprawdę wykorzystuje przyjaźń Belli po to, aby zdobyć popularność i poderwać Mike’a Newtona.
 • Gregory Tyree Boyce jako Tyler Crowley - chodził z Bellą na WOS, po wypadku samochodowym spowodowanym przez niego, chce koniecznie się zrekompensować i zaczyna starać się, by Bella zwróciła na niego uwagę.
 • Justin Chon jako Eric Yorkie - znajomy z klasy Belli, kolejny adorator głównej bohaterki.
 • Matt Bushell jako Phil Dwyer - ojczym Belli, baseballista.
 • Ned Bellamy jako Waylon Forge - kolega Charliego z komisariatu. Bohater występuje jedynie w filmie, nie w sadze Zmierzchu.
 • José Zúñiga jako Mr. Banner - nauczyciel biologii w liceum w Forks.
 • Stephenie Meyer - (autorka książki) osobiście pojawiła się w filmie. Nie wypowiada ona żadnej kwestii. Można ją zobaczyć w scenie, kiedy Bella i Charlie wychodzą zjeść obiad w Forks.

Ścieżka dźwiękowa | edytuj kod

Zostały wydane dwie płyty z muzyką „Zmierzchu”. Pierwsza płyta – Twilight: Original Motion Picture Soundtrack – (z muzyką popularną) została wydana w Stanach Zjednoczonych 4 listopada 2008, natomiast druga – Twilight: The Score – (z muzyką filmową skomponowaną przez Cartera Burwella) została wydana 27 listopada 2008. Ta pierwsza płyta zadebiutowała na pierwszym miejscu listy Billboardu i w pierwszym tygodniu została sprzedana w ponad 165 000 kopiach[1]. W Polsce uzyskała status złotej płyty[2].

Lista utworów Twilight: Original Motion Picture Soundtrack | edytuj kod

 1. MuseSupermassive Black Hole (3:29)
 2. Paramore – Decode (4:22)
 3. The Black Ghosts – Full Moon (3:50)
 4. Linkin Park – Leave Out All the Rest (3:20)
 5. MuteMath – Spotlight (Twilight Mix) (3:20)
 6. Perry Farrell – Going All The Way (Into The Twilight) (3:27)
 7. Collective Soul – Tremble For My Beloved (3:53)
 8. Paramore – I Caught Myself (3:55)
 9. Blue Foundation – Eyes On Fire (5:01)
 10. Robert Pattinson – Never Think (4:29)
 11. Iron & Wine – Flightless Bird, American Mouth (4:00)
 12. Carter Burwell – Bellas Lullaby (2:19)

iTunes bonus track:

 1. Robert Pattinson – Let Me Sign
 2. The Royal Philharmonic Orchestra – La Traviata
 3. The APM Orchestra – Clair de Lune

Lista utworów Twilight: The Score | edytuj kod

W całości skomponowany przez Cartera Burwella.

 1. „How Would I Die” – 1:53
 2. „Who Are They?” – 3:26
 3. „Treaty” – 1:59
 4. „Phascination Phase” – 2:04
 5. „Humans Are Predators Too” – 2:04
 6. „I Dreamt of Edward” – 1:06
 7. „I Know What You Are” – 2:37
 8. „The Most Dangerous Predator” – 2:22
 9. „The Skin Of A Killer” – 2:58
 10. „The Lion Fell In Love With A Lamb” – 3:10
 11. „Complications” – 1:11
 12. „Dinner With His Family” – 0:38
 13. „I Would Be The Meal” – 1:24
 14. „Bella's Lullaby” – 2:19
 15. „Nomads” – 3:51
 16. „Stuck Here Like Mom” – 1:40
 17. „Bella Is Part Of The Family” – 1:24
 18. „Tracking” – 2:19
 19. „In Place Of Someone You Love” – 1:45
 20. „Showdown In The Ballet Studio” – 4:50
 21. „Edward At Her Bed” – 1:05

Ciekawostki | edytuj kod

W ciągu pierwszych trzech dni wyświetlania „Zmierzchu” film zarobił w Stanach 70,3 mln $ co dało mu miejsce czwarte (wyprzedza go czwarta, pierwsza i druga część „Harry’ego Pottera”) w rankingu najlepszych otwarć w historii listopadowych premier i czwarte miejsce na liście otwarć roku 2008 oraz ósme miejsce w rankingu otwarć wszech czasów filmów nie będących kontynuacją[3]. Robert Pattinson grał jedną z głównych ról w otwierającej ranking czwartej części – Harry Potter i Czara Ognia jako Cedric Diggory. W ciągu pierwszego tygodnia ekranizacja powieści Stephenie Meyer zarobiła 103,202,346 $[4].

Odtwórca roli Jamesa - Cam Gigandet miał początkowo zagrać Emmetta Cullena, ale zgłosił się do reżyserki Catherine Hardwicke z prośbą o zmianę postaci.

Henry Cavill był początkowo brany pod uwagę do roli Edwarda przez Stephenie Meyer, ale w momencie rozpoczęcia zdjęć do filmu miał już 25 lat i nie wyglądał na 17-latka, którego miał grać. Zaproponowano mu więc role Carlisle'a Cullena, jednak odmówił z powodu zaangażowania w inny projekt - "Dynastia Tudorów".

Różnice między filmem a książką | edytuj kod

 • W książce: Bella rozstaje się z mamą na lotnisku, ta namawia ją do tego, żeby została. Ojciec odbiera ją z Port Angeles i jadąc do Forks dowiaduje się o zakupie przez niego auta. W filmie rozmawiają o jej włosach, a o aucie dowiaduje się pod domem.
 • W książce Bella nie rozmawia z mamą przez telefon, tylko piszą do siebie maile.
 • W książce Bella chodzi do szkoły cały rok. W filmie od marca.
 • W 1 dzień szkoły jest ubrana inaczej, gdyż pada, ma na sobie kurtkę - wiatrówkę i trapery. Nie ma też słowa o artykule na jej temat. W filmie ma koszule, jeansy i trampki.
 • W książce Bella spotyka po latach Jacoba podczas wizyty w La Push przy ognisku, flirtuje z nim, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o Cullenach. Ten wyjawia jej historię o wampirach i o rodzie Quileute'ów. W filmie spotykają się już na początku przy kupnie auta i Bella odgaduje sama, kim jest Edward po kupieniu książki i przeszukaniu internetu.
 • W książce Bella zauważa, że Edward stoi 4 auta dalej i przygląda jej się. Wychodzi z samochodu, aby sprawdzić, dlaczego jej auto ma taką przyczepność, zauważa, że Charlie założył jej łańcuchy, gdyż padał śnieg. Wtedy dochodzi do wypadku i Edward ratuje jej życie, najpierw odpychając samochód, a później ciągnąc ją za nogi, jakby wiedział, gdzie uderzy ponownie auto. Zostaje z nią do samego przyjazdu karetki i wtedy między nimi dochodzi do rozmowy. Jedzie z nią również do szpitala, ale na miejscu koło kierowcy. W filmie Bella stała przy aucie, rzucając plecak na maskę i Edward odchodzi od niej od razu po jej uratowaniu, a do rozmowy dochodzi dopiero w szpitalu.
 • Po wyjściu ze szpitala na Belle czeka mnóstwo osób z jej szkoły i tym razem jest wdzięczna, że jedzie radiowozem do domu. W filmie nic takiego nie ma.
 • W książce Edward pokazuje Belli, że w słońcu błyszczy i wszystkie swoje inne nadprzyrodzone moce w dzień Balu Wiosennego, na polanie, gdzie musieli iść 8 km. Następnie bierze ją na plecy i w kilka minut są z powrotem przy aucie. W filmie robi to w tym momencie, w którym przyznaje się do bycia wampirem.
 • W książce Edward jest całą noc z Bellą w jej pokoju. Następnie rano po tym, jak ona zjada płatki, udają się z wizytą do domu Cullenów. Nikt dla niej nie gotuje. Nie ma przy tym Rosalie i Emmetta. Edward mówi Belli dlaczego. Bella jest zachwycona obrazami i krzyżem sprzed 370 lat, który jest pamiątką rodzinną dr Cullena. Edward opowiada jej dokładną historię swojej rodziny. W filmie Bella jest zaciekawiona obrazem z biretów Edwarda i została omówiona tylko część historii rodzinnej dotyczącą przemiany Edwarda i Esme.
 • W filmie nastąpiło wiele aktów morderstwa popełnionych przez Jamesa, Victorię i Laurenta, których ofiarami byli m.in. znajomi Charliego. Dr Cullen tłumaczył to atakami dużego drapieżnika, choć doskonale wiedział, że stanowili oni pożywienie dla wrogo nastawionych wampirów. W książce nie nastąpiło nic takiego.
 • Gdy Alice miała wizję na temat Victorii, Jamesa i Laurenta, Edward poprosił, żeby Bella rozpuściła włosy. Wtedy Alice powiedziała mu, że to nic nie pomoże. W filmie zdanie „To nic nie da, czułam ją z drugiego końca boiska” było sarkastyczną uwagą Rosalie.
 • W książce James i Laurent mieli białą skórę i krótko przystrzyżone ciemne włosy. W filmie, James ma długie blond włosy, a Laurent jest ciemnoskóry i ma długie, czarne włosy uplecione w dredy.
 • W filmie nie było powiedziane nic o temacie na biologii, gdzie pobierano krew, co było bardzo ważne w książce, bo odbywała się wtedy jedna z ważniejszych rozmów z Edwardem. Bella powiedziała Edwardowi, że wie, kim on jest, ale nie domyśliła się tego sama. W książce akcja ta odbyła się w aucie, a w filmie – w lesie.
 • Kiedy Alice, Jasper i Bella uciekali przed Jamesem rozmowa przez telefon z Edwardem i Jamesem odbywała się w innym pokoju. W filmie odbyło się to tuż przy wampirach.
 • W książce Bella uciekła od Alice i Jaspera, planując każdy ruch wcześniej i tak, aby Jasper nie wykrył jej zmian nastroju. Dzieje się to na 2. piętrze lotniska, 20 min. przed przylotem Edwarda i tłumaczy się, że chce iść do toalety. Wychodzi innym jej wejściem, biegnie do windy i biegnie do autobusu, a następnie łapie taksówkę. W filmie zdarzyło się to w hotelu, skąd po prostu wyszła.
 • James wspomina, podczas kręcenia filmu dla Edwarda, o historii Alice. W filmie nic takiego nie ma.
 • W filmie Bella pryska Jamesowi gazem w oczy, w książce nic takiego nie ma.
 • W filmie dr Cullen mówi do Edwarda, podczas wysysania jadu z krwi Belli, żeby się powstrzymał, bo jej krew jest już czysta. W książce Edward sam znajduje w sobie siłę i mówi Carlisle'owi, że jej krew jest czysta od jadu i czuł tylko morfinę, którą dr Cullen wstrzyknął Belli, żeby nie czuła bólu złamanej nogi i żeber. Podczas tej akcji dr Cullen podtrzymuje ją za głowę, a Alice za nogi.
 • W książce pierwszą osobą, którą Bella widzi po obudzeniu się w szpitalu, jest Edward, który oznajmia jej, że jej matka tu jest, ale poszła na obiad. Później opowiada jej historię, o tym jak spadła ze schodów i wypadła przez okno. Po czym udaje, że zasypia przy jej łóżku. Pojawia się jej matka i mówi, że mieszka w szpitalu. Woli tu, niż w domu, bo przecznice dalej wandale zdemolowali studio tańca, do którego chodziła Bella. W filmie Bella od razu po przebudzeniu widzi matkę, która opowiada jej o tym, co się stało.
 • W filmie Edward zabiera Bellę na bal absolwentów z jej domu. Ubrana jest w jednego trampka i sukienkę z falbankami. Bella chętnie wychodzi z samochodu, siada na ławce, a Edward oddala się na chwilę. Przychodzi Jacob i z Bellą rozmawiają ze sobą. Później Edward zabiera Bellę i razem tańczą w altance. Bal odbywa się na otwartej przestrzeni i w restauracji. W książce to Alice stroiła ją w domu Cullenów przez wiele godzin i Bella miała na nodze but na obcasie. Po drodze na bal Edward dostaje telefon od jej ojca, że pewien młodzieniec przyszedł zabrać Bellę na bal i okazuje się, że to Tayler. Edward rozmawia z nim przez telefon i uświadamia mu, że Bella jest już zajęta. Bella uświadamia sobie w końcu, dokąd jedzie i jest bardzo niezadowolona, na miejscu nie chce wysiąść z samochodu. W końcu Edward ją przekonuje. Bal odbywa się na przystrojonej sali gimnastycznej, Na środku parkietu tańczy tylko rodzeństwo Edwarda. Dołączają do nich. Wkrótce pojawia się na sali Jacob i prosi Edwarda o rozmowę z Bellą. Oboje nie schodzą z parkietu, tylko kiwają się w rytm muzyki i rozmawiają.

Premiera wersji DVD i Blu-Ray na terenie Polski | edytuj kod

 • Oficjalna premiera nastąpiła 26 sierpnia 2009. W sieci empik na zasadach dwutygodniowej wyłączności od 12 sierpnia 2009 dostępna była w sprzedaży wersja DVD, wersja rozszerzona 2DVD i wersja blu-ray.

Sequel | edytuj kod

22 listopada 2008 roku Summit Entertainment oficjalnie potwierdziło powstanie kontynuacji powieści Meyer Księżyc w nowiu[5]. Scenariusz filmu napisała znów Melissa Rosenberg, a reżyserią zajął się Chris Weitz.

Przypisy | edytuj kod

 1. Lista Billboardu
 2. Złote płyty CD przyznane w 2009 roku, ZPAV [dostęp 2020-07-16] .
 3. Ranking Box Officu
 4. Zarobki „Zmierzchu”
 5. Entertainment Weekly

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Zmierzch (film)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy