Znak orła


Znak orła w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Znak orła – polski, kostiumowy serial telewizyjny dla młodzieży z 1977 roku.

Scenariusz serialu oparty jest na innym polskim serialu telewizyjnym Gniewko, syn rybaka Bohdana Poręby z 1969 roku. Fabuła oparta jest na historycznych postaciach (Władysław Łokietek, komtur Henryk von Plauen[a], Kazimierz Wielki) i prawdziwych zdarzeniach z historii Polski.

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Gniewko, po śmierci wszystkich bliskich z rąk Brandenburczyków, ucieka z rodzinnej wsi Rybitwy do Gdańska. Tam trafia na podstępnego Hanysza. Wkrótce zostaje oddany na wychowywanie do Sulisława, rycerza z polskiej załogi Gdańska. Chłopak chce dorównać swojemu opiekunowi i gdy ten rusza pomagać Łokietkowi w tłumieniu buntu mieszczaństwa w Krakowie, Gniewko wyrusza jego śladem. W drodze do Krakowa ponownie spotyka Hanysza, zabójcę archidiakona z dworu książęcego.

Po kilku latach Gniewko towarzyszy już Sulisławowi w wyprawach. Tropiąc Brandenburczyków, którzy przed laty zamordowali całą jego rodzinę, Gniewko ratuje życie córce kasztelana łęczyckiego. W obozie Łokietka Gniewko otrzymuje „Znak orła”, na dowód zaufania którym obdarza go książę oraz specjalną misję do wypełnienia. W obozie ukrywa się Hanysz, który jest szpiegiem Krzyżaków. Gniewko, mimo zasadzki urządzonej przez nieprzyjaciela wypełnia misję.

W kolejnych odcinkach akcja przenosi się do 1331 roku. Gniewko nadal posługuje się „Znakiem orła”, wypełniając zadania powierzone mu już przez króla Władysława. W czasie jednej z wypraw spotyka pierwszy raz po latach uratowaną niegdyś Agnieszkę, córkę kasztelana. Gniewko w tajnej misji, ukryty na zamku w Malborku jest świadkiem szantażowania starosty wielkopolskiego przez Krzyżaków. Gniewko rusza na dwór księcia Kazimierza, ostrzec go przed zamachem. Doradcą na dworze księcia jest Hanysz, który donosi Krzyżakom o podsłuchaniu ich planów przez Gniewka.

Hanysz wkrada się w łaski kasztelana Łęczyckiego. Organizuje zasadzkę, w której Krzyżacy zabijają podróżującego kasztelana. Hanysz pozornie ratuje życie córce kasztelana, licząc, że Agnieszka, ukochana Gniewka, doprowadzi go do niego. Złapany przez Krzyżaków Gniewko zostaje poddany okrutnym torturom. W uwolnieniu się pomaga mu starosta Wielkopolski, wciąż szantażowany przez Krzyżaków.

Gniewko dociera w końcu do Łokietka. Wyjawia mu plany zakonu. Król organizuje zasadzkę. W bitwie pod Płowcami ginie Sulisław. Król Władysław przekazuje miecz starego rycerza Gniewkowi i pasuje go do stanu rycerskiego.

Obsada | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. Nie jest jasne, o którego komtura von Plauen chodzi, ale i tak obaj, Henryk V i Henryk VI, żyli i piastowali ten urząd w ponad sto lat po czasie rozgrywania się fabuły serialu.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Znak orła" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy