Znaki informacyjne


Znaki informacyjne w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Znaki informacyjneznaki drogowe wyrażające informacje o rodzaju drogi, sposobie korzystania z drogi oraz informujące o obiektach znajdujących się przy drodze lub w jej pobliżu.

W Polsce znaki informacyjne określa Rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz.U. z 2019 r. poz. 2310), a zakres ich stosowania – załącznik nr 1 do Rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz.U. z 2019 r. poz. 2311). Mają kształt prostokąta z granatową obwódką i białym tłem (nawet obrazem gdy tylko jest sama granatowa jest tarcza) lub z białym tłem i czarnym obrazem. W całej Europie stosowany jest jednolity system symboli zgodny z Konwencją wiedeńską o znakach i sygnałach drogowych z 1968 r. (Dz.U. z 1988 r. nr 5, poz. 42).

Pod znakami informacyjnymi mogą być umieszczone różne tabliczki z określonymi informacjami. Informacje te nie mogą być umieszczane bezpośrednio na znaku. Tylko znaki od D-15 do D-17 posiadają swoje kompilacje wskazujące, że przystanek może być dla dwóch bądź trzech różnych rodzajów pojazdów wykonujących odpłatny przewóz na regularnych liniach.

Opisy znaków | edytuj kod

Informacje | edytuj kod

  • na znakach dotyczących komunikacji zbiorowej takich jak D-15: przystanek autobusowy, D-16: przystanek trolejbusowy i D-17: przystanek tramwajowy nie dopuszcza się umieszczania dodatkowych napisów lub symboli:
    • logo lub nazwę przewoźnika, np. MPK, MZK, ZKM, ZTM, MKS, WPK, PKS itp. lub jego symbol;
    • rodzaj przystanku, np. na żądanie, techniczny, tymczasowy, początkowy, końcowy lub krańcowy, nieczynny, szkolny, dla wsiadających, dla wysiadających, itp.;
    • nazwę lub numer przystanku;
    • oznaczenia numerów linii na którym się zatrzymują.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 lipca 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz.U. z 2019 r. poz. 1417)
Na podstawie artykułu: "Znaki informacyjne" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy