Zofia (hrabina Wesseksu)


Zofia (hrabina Wesseksu) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zofia, hrabina Wesseksu z domu Rhys-Jones (Sophie Helen Rhys-Jones, ur. 20 stycznia 1965 w Oksfordzie) - członkini brytyjskiej rodziny królewskiej, od 1999 hrabina Wesseksu jako żona Edwarda, hrabiego Wesseksu.

Spis treści

Powiązania rodzinne i edukacja | edytuj kod

Herby Sophie Herb Zofii Rhys-Jones (do 1999) Herb Zofii, hrabiny Wesseksu (od 1999, po ślubie z księciem Edwardem)

Zofia Helena Rhys-Jones urodziła się 20 stycznia 1965 w szpitalu Radcliffe Infirmary w Oksfordzie.

Jej rodzicami są Christopher Bournes Rhys-Jones, sprzedawca samochodów i jego żona, Mary Rhys-Jones z domu O'Sullivan, sekretarka, zmarła w sierpniu 2005 po krótkiej chorobie[1].

Jej dziadkami byli ze strony ojca Theophilus Rhys-Jones (ur. 1902, zm. 29 grudnia 1959) i jego żona, Margaret Patricia Newall Bettany (ur. 17 marca 1904, zm. 20 marca 1985), natomiast ze strony matki Cornelius Thomas O'Sullivan (ur. 1897, zm. 1939) i jego żona, Doris Emma Stokes (ur. 1901).

Ma starszego brata, Davida Rhys-Jones.

Religia | edytuj kod

Została ochrzczona w kościele anglikańskim. Jednym z jej ojców chrzestnych był aktor Thane Bettany, przybrany brat jej ojca[2].

Edukacja | edytuj kod

Rodzina Rhys-Jones przeprowadziła się z Oksfordu do hrabstwa Kent, gdzie Zofia rozpoczęła naukę w Dulwich College Preparatory School w Cranbrook. Następnie uczęszczała do żeńskiej szkoły Kent College School for Girls w Pembury. Edukację zakończyła w West Kent College w Tonbridge.

W trakcie nauki Zofia brała udział w zawodach sportowych, reprezentując szkołę w takich dyscyplinach jak siatkówka, hokej na trawie, gimnastyka czy pływanie. Wśród jej zainteresowań były również balet i aktorstwo.

Kariera zawodowa | edytuj kod

Po ukończeniu szkoły Zofia rozpoczęła pracę w branży public relations. Przez pięć lat pracowała w londyńskim Capital Radio w dziale promocji, a także w The Quentin Bell Organisation oraz MacLaurin Communications & Media. W 1996 Zofia założyła własną firmę – RJH Public Relations, którą prowadziła wspólnie z partnerem biznesowym przez ponad pięć lat. W marcu 2002 zrezygnowała ze stanowiska prezesa agencji, by poświęcić się obowiązkom królewskim. Firma przestała istnieć w 2006.

Życie prywatne | edytuj kod

Hrabina Zofia z mężem (2010)

W 1993 roku w czasie turnieju tenisowego Real Tennis Challenge Zofia poznała księcia Edwarda, najmłodszego syna Filipa, księcia Edynburga i Elżbiety II, królowej Zjednoczonego Królestwa. Pałac Buckingham ogłosił ich zaręczyny 6 stycznia 1999[3].

19 czerwca królowa nadała swojemu synowi tytuł hrabiego Wesseksu (w przeciwieństwie do jego starszych braci, którzy z okazji ślubu otrzymali tytuły książęce). Ceremonia zaślubin miała miejsce tego samego dnia w Kaplicy Świętego Jerzego na Zamku Windsor. Rodzina królewska zdecydowała się na prywatną uroczystość, biorąc pod uwagę niedawną śmierć księżnej Walii oraz rozwody całej trójki rodzeństwa księcia Edwarda po hucznych ślubach i weselach. Zofia otrzymała tytuł Jej Królewskiej Wysokości Hrabiny Wesseksu. Małżonkowie spędzili swój miesiąc miodowy w Balmoral[4].

Para książęca zamieszkała w Bagshot Park w Surrey.

6 grudnia 2001 hrabina zasłabła w swoim domu w Surrey i została przetransportowana helikopterem do Szpitala Króla Edwarda VII w Londynie, gdzie przeszła zabieg usunięcia ciąży pozamacicznej[5]. Zofia była w szóstym tygodniu ciąży, a o tym fakcie nie wiedział nikt spośród członków rodziny królewskiej[6][7]. 10 grudnia została wypisana ze szpitala[8].

6 maja 2003 rodzina królewska ogłosiła oficjalnie ciążę hrabiny[9]. Narodziny dziecka zaplanowane były na grudzień tego roku, ale 8 listopada doszło do przedwczesnego odklejenia łożyska i Zofia została przewieziona karetką pogotowia do Frimley Park NHS Hospital w Surrey. Tam wykonano w trybie pilnym cesarskie cięcie, w wyniku którego na świat przyszła córka pary książęcej. Dziewczynka została przewieziona do oddziału neonatologicznego Szpitala Świętego Jerzego. Książę Edward był w tym czasie z oficjalną wizytą na Mauritiusie i nie zdążył na poród żony[10]. Zofia opuściła szpital 19 listopada, natomiast dziecko zostało wypisane 23 listopada[11]. 26 listopada ogłoszono imiona dziecka: Ludwika Alicja Elżbieta Maria.

2 lipca 2007 podano informację o kolejnej ciąży 42-letniej Zofii[12]. 17 grudnia 2007 w Frimely Park NHS Hospital drogą cesarskiego cięcia urodził się syn pary książęcej, Jakub Aleksander Filip Teodor, wicehrabia Severn[13]. Jego imiona ogłoszono 21 grudnia[14].

Ludwika i Jakub są wnukami brytyjskiego monarchy w linii męskiej i w związku z tym przysługuje im używanie predykatu Ich Królewskich Wysokości oraz tytułów książąt Zjednoczonego Królestwa. Jednak zgodnie z życzeniem ich rodziców, tytułowane są jak dzieci hrabiego (odpowiednio lady Windsor i wicehrabia Severn - drugi z tytułów księcia Edwarda), a nie jak dzieci księcia. To powoduje również, że nie są formalnie członkami brytyjskiej rodziny królewskiej, a prywatnymi osobami. Decyzja podyktowana była głównie nikłymi szansami na objęcie przez nich w przyszłości tronu[15].

5 lipca 2017 helikopter z hrabiną na pokładzie w ostatniej chwili uniknął zderzenia z szybowcem[16]. Pasażerowie nie odnieśli obrażeń.

W czerwcu 2018 rodzina Wesseksów przeprowadziła się z Pałacu Buckingham do Pałacu Świętego Jakuba w Londynie[17].

Członkini rodziny królewskiej | edytuj kod

Hrabina zaangażowana jest w działalność publiczną w imieniu królowej i charytatywną.

Oficjalne wizyty zagraniczne | edytuj kod

W czerwcu 2005, czerwcu 2009, wrześniu 2014 i czerwcu 2016[18] Zofia i Edward przebywali na dyplomatycznych wyjazdach w Kanadzie.

W marcu 2012 para książęca złożyła wizytę na Wyspach Kanaryjskich, a w czerwcu w Gibraltarze[19].

We wrześniu 2013[20] i w kwietniu 2019[21] hrabina odwiedzała Indie.

Wiosną 2013 pojechała do Czech; w czerwcu odwiedziła Bułgarię, Rumunię i Słowenię; natomiast w październiku Republikę Południowej Afryki.

W marcu 2014 hrabina złożyła wizyty dyplomatyczne na Barbadosie i Jamajce[22].

W lutym 2015 hrabia i hrabina Wesseksu przebywali w Finlandii, natomiast w listopadzie Zofia odwiedziła w Nowym Jorku miejsce upamiętniające ofiary zamachów terrorystycznych na World Trade Center z 11 września 2001[23].

W marcu 2017 promowała w Malawi równość płci i dostęp dziewcząt do edukacji[24]; w maju udała się do Estonii[25]; w październiku do Brunei[26], a w listopadzie w czasie wyprawy do Bangladeszu promowała profilaktykę ślepoty[27].

W lutym 2018 hrabia i hrabina Wesseksu wzięli udział w obchodach 70. rocznicy odzyskania niepodległości przez Sri Lankę[28].

20 września 2018 złożyła oficjalną wizytę na wyspie Wight[29].

W październiku 2018 razem z mężem pojechała na Litwę, Łotwę i Estonię, by celebrować setną rocznicę odzyskania niepodległości przez te państwa[30].

19 czerwca 2019 po raz pierwszy odwiedziła Liban. Spotkała się z syryjskimi rodzinami, korzystającymi z pomocy Wielkiej Brytanii i odwiedziła ambasadę brytyjską w Bejrucie[31].

19 września udała się z dwudniową wizytą do Nairobi, a jej tematem było zapobieganie przemocy wobec dziewcząt, edukacja kobiet i równość płci[32].

Związki z innymi rodzinami królewskimi | edytuj kod

Reprezentowała królową podczas ceremonii zaślubin: księcia Konstantyna z Holandii z Laurentien Brinkhorst (Haga, 2001[33]), Haakona, księcia koronnego Norwegii z Mette-Marit Tjessem Høiby (Oslo, 2001[34]), Willema-Aleksandra, księcia Oranii z Maksymą Zorreguiettą (Amsterdam, 2002[35]), Ariego Behna z księżniczką Marią Ludwiką z Norwegii (Trondheim, 2002[36]), Fryderyka, księcia koronnego Danii z Marią Donaldson (Kopenhaga, 2004[37]), Daniela Westlinga z Wiktorią, księżną koronną Szwecji (Sztokholm, 2010[38]), Alberta II, księcia Monako z Charlene Wittstock (Monako, 2011[39]), Wilhelma, dziedzicznego wielkiego księcia Luksemburga z hrabianką Stefanią de Lannoy (Luksemburg, 2012[40]), Krzysztofa O'Neill z Magdaleną, księżną Hälsinglandu i Gästriklandu (Sztokholm, 2013[41]) i Karola Filipa, księcia Värmlandu z Zofią Hellqvist (Sztokholm, 2015[42]).

Patronaty | edytuj kod

Jest patronką ponad 70 instytucji i organizacji, między innymi:

 • 100 Women in Finance - organizacja wspierająca rozwój karier zawodowych kobiet; Zofia pełni funkcję globalnego ambasadora[43];
 • Awareness Foundation - organizacja walcząca z nietolerancją religijną[44];
 • Blind Veterans - wspomaga wojskowych, którzy utracili wzrok[45];
 • Brainwave - fundacja pomagająca dzieciom z zaburzeniami rozwoju[46];
 • Breast Cancer Haven - fundacja wspierająca osoby cierpiące na raka piersi; Zofia pełni funkcję prezydenta, a królewskim patronem organizacji jest książę Walii[47];
 • Brendoncare Foundation - organizacja wspierająca osoby starsze i wspomagająca rozbudowę domów opieki[48];
 • British Bobsleigh & Skeleton Association[49];
 • British Cycling Federation[50];
 • British Wheelchair Basketball[51];
 • Caring For Life - organizacja wspierająca osoby bezdomne[52];
 • Central School of Ballet[53];
 • Chartered Management Institute - przejęła ten patronat w maju 2019 od księcia Edynburga; organizacja skupia się na równości w zatrudnieniu niezależnie od płci i na poprawie warunków pracy[54];
 • Childline - linia telefoniczna dla dzieci i młodych osób potrzebujących pomocy[55];
 • David Lewis Centre - brytyjskie centrum leczenia padaczki[56];
 • Disability Initiative - fundacja wspierająca osoby niepełnosprawne[57];
 • England Hockey[58];
 • Friends of the Royal London Hospital[59];
 • International Agency for the Prevention of Blindness (IAPB) - globalny ambasador;
 • Leeds Children's Hospital[60];
 • London College of Fashion - hrabina została pierwszym królewskim patronem tej szkoły w marcu 2013[61];
 • Meningitis Now - organizacja promująca wiedzę na temat chorób wywoływanych przez meningkokoki[62];
 • National Society for the Prevention of Cruelty to Children - narodowa organizacja zapobiegania okrucieństwu wobec dzieci[63];
 • Remus Memorial Horse Sanctuary - miejsce zajmujące się leczeniem chorych zwierząt[64];
 • Royal College of Obstetricians and Gynaecologists - ośrodek szkolący położników i ginekologów; współpatronami szkoły są księżna Gloucester, księżniczka królewska i księżniczka Aleksandra[65];
 • Royal College of Speech and Language Therapists - ośrodek szkolący logopedów i terapeutów mowy[66];
 • Royal Mencap Society - organizacja wspierająca osoby, mające trudności w nauce[67];
 • Shooting Star Chase - organizacja wspierająca rodziców śmiertelnie chorych dzieci[68];
 • Thames Vallery Air Ambulance - objęła patronatem w styczniu 2019; Zofia wspierała organizację od wielu lat w związku z pomocą, jaką otrzymała od pogotowia lotniczego w czasie komplikacji zdrowotnych, jakich doznała w 2001[69];
 • The Duke of Edinburgh's International Award Foundation - międzynarodowa nagroda imienia księcia Edynburga; Zofia pełni funkcję globalnego ambasadora, natomiast jej mąż jest prezesem[70];
 • The Earl and Countess of Wessex Charitable Trust - fundacja hrabiego i hrabiny Wesseksu, wspierająca młodych ludzi;
 • The National Autistic Society - narodowa fundacja pomagająca osobom z autyzmem;
 • The Queen Elizabeth Diamond Jubilee Trust - fundacja powstała z okazji diamentowanego jubileuszu panowania królowej Elżbiety II; Zofia pełni funkcję wicepatrona[71];
 • The Royal Agricultural Society of England - organizacja wspierająca brytyjskie rolnictwo; hrabina Wesseksu pełni funkcję członka zarządu, razem z księciem Edynburga i księciem Walii; natomiast patronem pozostaje królowa[72];
 • The Scar Free Foundation - fundacja wspomagająca osoby oszpecone[73];
 • The Wallace Collection Foundation - londyńskie muzeum, posiadające w swojej kolekcji obrazy, porcelanę i meble[74];
 • Toronto General & Western Hospital - kanadyjski szpital, specjalizujący się w opiece kardiologicznej i transplantologii[75];
 • Transform Housing & Support - organizacja wspierająca słabsze osoby w rozpoczynaniu samodzielnego życia[76];
 • Treloar Trust - organizacja wspierająca osoby niepełnosprawne[77];
 • Ubunye Foundation - fundacja wspomagająca kraje afrykańskie[78];
 • Women's Network Forum - hrabina pełni funkcję prezesa[79].

Tytuły | edytuj kod

Po ślubie z księciem Edwardem otrzymała tytuł Jej Królewskiej Wysokości Hrabiny Wesseksu, Wicehrabiny Severn. Królowa Elżbieta II ogłosiła również, że Edward przejmie tytuł księcia Edynburga po śmierci swoich rodziców[80]. 13 marca 2019, z okazji 55. urodzin księcia, królowa nadała mu dodatkowy tytuł hrabiego Forfar, którego może używać w czasie pobytu w Szkocji[81].

Przypisy | edytuj kod

 1. Countess of Wessex's mother dies (ang.). BBC, 29 sierpnia 2005. [dostęp 27 maja 2011].
 2. Before they were royal: The life of the Countess of Wessex – Royal Central, royalcentral.co.uk [dostęp 2019-10-01]  (ang.).
 3. Low-key wedding likely after royal engagement announced, www.irishtimes.com [dostęp 2019-09-29]  (ang.).
 4. | PEOPLE.com, people.com [dostęp 2019-09-29]  (ang.).
 5. Sophie loses baby after helicopter lift to hospital - Telegraph, www.telegraph.co.uk [dostęp 2019-09-29]  (ang.).
 6. Sophie loses secret baby | Daily Mail Online, www.dailymail.co.uk [dostęp 2019-09-29]  (ang.).
 7. http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/1696277.stm
 8. http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/1698477.stm
 9. Announcement of the pregnancy of The Countess of Wessex | The Royal Family, www.royal.uk [dostęp 2019-09-29]  (ang.).
 10. BBC ON THIS DAY | 8 | 2003: Royal baby born prematurely, news.bbc.co.uk [dostęp 2019-09-29] .
 11. Birth of Lady Louise Windsor – HRH The Countess of Wessex, hrhthecountessofwessex.wordpress.com [dostęp 2019-09-29]  (ang.).
 12. Announcement of the pregnancy of The Countess of Wessex | The Royal Family, www.royal.uk [dostęp 2019-09-29]  (ang.).
 13. The Countess of Wessex has given birth to a baby boy | The Royal Family, www.royal.uk [dostęp 2019-09-29]  (ang.).
 14. Sophie and Edward name royal baby James - Telegraph, www.telegraph.co.uk [dostęp 2019-09-29]  (ang.).
 15. Who is Prince Edward, what are his children's names and why is he not a Duke? | Metro News, metro.co.uk [dostęp 2019-09-29]  (ang.).
 16. Sophie Wessex almost involved in helicopter crash with glider – details | HELLO!, www.hellomagazine.com [dostęp 2019-10-01]  (ang.).
 17. Prince Edward and wife Sophie moving out of Buckingham Palace | HELLO!, www.hellomagazine.com [dostęp 2019-10-01]  (ang.).
 18. The Earl and Countess of Wessex visit Canada | The Royal Family, www.royal.uk [dostęp 2019-10-01]  (ang.).
 19. Gibraltar: Interview with Vice Admiral Sir Adrian Johns, the governor of the Rock - Telegraph, www.telegraph.co.uk [dostęp 2019-10-01]  (ang.).
 20. Sophie, Countess of Wessex continues with her tour of India | HELLO!, www.hellomagazine.com [dostęp 2019-10-01]  (ang.).
 21. Sophie Wessex rocks an amazing rainbow wardrobe on her royal visit to India | HELLO!, www.hellomagazine.com [dostęp 2019-10-01]  (ang.).
 22. http://hrhcountessofwessex.blogspot.com/2014/02/barbados-jamaica-visit-on-behalf-of.html
 23. Sophie Wessex marks Veterans Day at 9/11 memorial in New York City | HELLO!, www.hellomagazine.com [dostęp 2019-10-01]  (ang.).
 24. The Countess of Wessex meets Queen's Young Leaders in Malawi | The Royal Family, www.royal.uk [dostęp 2019-09-29]  (ang.).
 25. The Countess of Wessex visits 5th Battalion The Rifles | The Royal Family, www.royal.uk [dostęp 2019-09-29]  (ang.).
 26. Sophie Wessex treks in camouflage gear in Brunei | HELLO!, www.hellomagazine.com [dostęp 2019-10-01]  (ang.).
 27. The Countess of Wessex visits Bangladesh to help combat avoidable blindness | The Royal Family, www.royal.uk [dostęp 2019-09-29]  (ang.).
 28. The Earl and Countess of Wessex commemorate Sri Lanka's 70th Anniversary of Independence | The Royal Family, www.royal.uk [dostęp 2019-09-29]  (ang.).
 29. The Countess of Wessex on the Isle of Wight | The Royal Family, www.royal.uk [dostęp 2019-09-29]  (ang.).
 30. The Earl and Countess of Wessex visit the Baltic States | The Royal Family, www.royal.uk [dostęp 2019-09-29]  (ang.).
 31. The Countess of Wessex visits Lebanon | The Royal Family, www.royal.uk [dostęp 2019-09-29]  (ang.).
 32. The Countess of Wessex visits Nairobi, Kenya | The Royal Family, www.royal.uk [dostęp 2019-09-29]  (ang.).
 33. The Earl & Countess Of Wessex Attend The Wedding Of Prince... News Photo - Getty Images, www.gettyimages.com [dostęp 2019-10-01]  (ang.).
 34. The Earl & Countess Of Wessex Attend The Wedding Of Crown Prince... News Photo - Getty Images, www.gettyimages.com [dostęp 2019-10-01]  (ang.).
 35. The Earl and Countess of Wessex are followed by Princess Madeleine... News Photo - Getty Images, www.gettyimages.com [dostęp 2019-10-01]  (ang.).
 36. Sophie and Edward Wessex arrive for the wedding ceremony of Princess... News Photo - Getty Images, www.gettyimages.com [dostęp 2019-10-01]  (ang.).
 37. The Earl & Countess Of Wessex Attend The Wedding Of Crown Prince... News Photo - Getty Images, www.gettyimages.com [dostęp 2019-10-01]  (ang.).
 38. Prince Edward, the Earl of Wessex and Sophie, Countess of Wessex... News Photo - Getty Images, www.gettyimages.com [dostęp 2019-10-01]  (ang.).
 39. Prince Edward And Sophie Wessex Arriving At The Royal Palace In... News Photo - Getty Images, www.gettyimages.com [dostęp 2019-10-01]  (ang.).
 40. Countess Sophie of Wessex in The Wedding Of Prince Guillaume Of Luxembourg & Stephanie de Lannoy - Official Ceremony | Royals and Royal Adjacent in 2019 | Prince edw..., pl.pinterest.com [dostęp 2019-10-01]  (ang.).
 41. Sophie, Countess of Wessex and Prince Edward arrive at Princess Madeleine's royal wedding, royalweddings.hellomagazine.com [dostęp 2019-10-01]  (ang.).
 42. Prince Edward and Sophie Wessex to attend Swedish royal wedding | HELLO!, www.hellomagazine.com [dostęp 2019-10-01]  (ang.).
 43. Home - 100 Women In Finance, 100women.org [dostęp 2019-10-01]  (ang.).
 44. Faith and Peace Education | Awareness Foundation, www.awareness-foundation.com [dostęp 2019-10-01]  (ang.).
 45. Blind Veterans UK - Rebuilding Lives After Sight Loss, www.blindveterans.org.uk [dostęp 2019-10-01] .
 46. The Brainwave Centre, www.brainwave.org.uk [dostęp 2019-10-01]  (ang.).
 47. Bereitschaftspraxen ► Schnell die offene Arztpraxis finden!, www.thehaven.org.uk [dostęp 2019-10-31]  (niem.).
 48. Index of /, www.brendoncare.co.uk [dostęp 2019-10-01] .
 49. http://www.thebbsa.co.uk
 50. http://www.britishcycling.org.uk
 51. http://www.britishwheelchairbasketball.co.uk
 52. http://www.caringforlife.co.uk
 53. http://www.centralschoolofballet.co.uk
 54. Sophie Wessex given special gift from royal father-in-law Prince Philip | HELLO!, www.hellomagazine.com [dostęp 2019-10-01]  (ang.).
 55. http://www.childline.org.uk
 56. http://www.davidlewis.org.uk
 57. http://www.disabilityinitiative.org.uk
 58. http://www.englandhockey.co.uk
 59. http://www.bartsandthelondon.org.uk
 60. http://www.leedsth.nhs.uk
 61. Sophie, Countess of Wessex is first ever patron of London College of Fashion | HELLO!, www.hellomagazine.com [dostęp 2019-10-01]  (ang.).
 62. http://www.meningitis-trust.org
 63. http://www.nspcc.org.uk
 64. remussanctuary.org
 65. http://www.rcog.org.uk
 66. http://www.rcslt.org
 67. http://www.mencap.org.uk
 68. http://www.shootingstarchase.org.uk
 69. Why the Countess of Wessex's new patronage is close to her heart | HELLO!, www.hellomagazine.com [dostęp 2019-10-01]  (ang.).
 70. http://www.theaward.org
 71. http://www.jubileetribute.org
 72. http://www.rase.org.uk
 73. http://www.thehealingfoundation.org
 74. http://www.wallacecollection.org
 75. http://www.uhn.ca
 76. http://www.transformhousing.org.uk
 77. http://www.treloar.org.uk
 78. http://www.ubunyefoundation.co.za
 79. http://www.royal.uk
 80. https://web.archive.org/web/20140904051612/http://www.royal.gov.uk/ThecurrentRoyalFamily/TheEarlofWessex/Stylesandtitles.aspx
 81. Prince Edward Was Gifted a New Title for His Birthday, www.cheatsheet.com [dostęp 2019-10-01]  (ang.).
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Zofia (hrabina Wesseksu)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy