Zohra Sehgal


Zohra Sehgal w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zohra Sehgal, właśc. Sahibzadi Zohra Begum Mumtaz-ullah Khan (ur. 27 kwietnia 1912 w Rampurze, w stanowiących brytyjską kolonię Indiach, zm. 10 lipca 2014 w Nowym Delhi)[1]indyjska aktorka, kiedyś także tancerka, która grała w filmach bollywoodzkich i europejskich czy amerykańskich.

Była jednym z siedmiorga dzieci rodziny Pasztunów osiadłej koło Rampur. Została wychowana w tradycjach sunnickich muzułmanów (pięć razy dziennie modlitwa, post w ramadan, noszenie burki). Po ukończeniu Mary’s Girls College w Lahaur, przyłączyła się jako tancerka do grupy tanecznej Udaya Shankara, z którą podróżowała koncertując w Japonii, zachodniej Azji, Europie i Ameryce. W trakcie tych podróży poznała 8 lat młodszego wyznawcę hinduizmu Kameshwara Sehgala. Mimo oporu ze strony jej rodziców, para związała się ze sobą. Aby ją poślubić Kameshwar Sehgal był gotów przejść na islam, ale ona nie chciała tego poświęcenia. W 1942 roku wzięli ślub cywilny, na który był zaproszony Jawaharlal Nehru (nie pojawił się, bo właśnie został uwięziony przez Brytyjczyków za poparcie okazane Gandhiemu w akcji "Quit India" ("Opuście Indie!"). Para zamieszkała w Lahaur. Założyli tam instytut taneczny. W związku z podziałem Indii w 1947 roku przez wycofujących się z okupacji Brytyjczyków para musiała uciekać do Bombaju, gdzie żyli razem 14 lat. Zohra zaczęła karierę aktorki. Małżeństwo doczekało się dwojga dzieci, którym pozostawiono wolny wybór między islamem a hinduizmem. Po samobójczej śmierci męża Zohra przeniosła się do Delhi, a potem do Londynu.

Do śmierci męża, oprócz filmów, grała również w teatrze wędrując po całym kraju.

Spis treści

Odznaczenia | edytuj kod

Filmografia | edytuj kod

Jako aktorka:

Przypisy | edytuj kod

  1. HereshH. Pandya HereshH., Zohra Sehgal, 102, Beloved and Prolific Indian Actress, Dies, nytimes.com, 11 lipca 2014 [dostęp 2014-07-12]  (ang.).

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Zohra Sehgal" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy