Zumaia


Na mapach: 43°18′N 2°15′W/43,300000 -2,250000

Zumaia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zumaia (hiszp. Zumaya) – miasto położone w północnej Hiszpanii, w baskijskiej prowincji Gipúzkoa. Liczba mieszkańców wynosi ok. 9700 (2017).

Miasto rodzinne malarza Ignacia Zuloagi, gdzie znajduje się muzeum jego imienia. W muzeum znajdują się również prace innych malarzy hiszpańskich takich jak El Greco, Diego Rivera, Francisco de Zurbarán i Francisco Goya. Na tej samej ulicy znajduje się też muzeum rzemiosła.

W centrum miasta znajduje się gotycki kościół św. Piotra (San Pedro), z ołtarzem wykonanym przez Juana de Anxieta – jedynym dziełem tego baskijskiego rzeźbiarza, które można podziwiać w prowincji Gipúzkoa.

Miasto znajduje się na jednym ze szlaków Camino de Santiago: Camino del Norte.

Miasto posiada dwie plaże (Itzurun i Santiago), które są obiektem szczególnego zainteresowania geologów, ponieważ właśnie tam położona jest najdłuższa na planecie ciągła warstwa skalna lokalnie nazywana flysch. Powstanie warstwy skalnej datowane jest na okres pomiędzy środkową kredą a czasami obecnymi: okres ok. 100 milionów lat. Granica K-T jest widoczna w warstwie skalnej na plaży Itzurun, gdzie można znaleźć skamieniałości, przede wszystkim amonity. Warstwa skalna rozciąga się na długość 8km, pomiędzy miastami i plażami w Debie i Getarii, z miastem Zumaia leżącym pośrodku. W mieście łączą się rzeki Urola i Narondo, a następnie wspólnie uchodzą do morza.

Plaża Itzurun w Zumaia.

Przypisy | edytuj kod

  1. Pleno municipal — Ayuntamiento de Zumaia, zumaia.eus [dostęp 2017-11-28]  (hiszp.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Zumaia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy