Zuninaspis


Zuninaspis w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zuninaspis - rodzaj stawonogów z wymarłej gromady trylobitów, z rzędu Asaphida[1]. Żył w okresie wczesnego ordowiku[2].

Takson monotypowy. Rodzaj i jedyny gatunek, Zuninaspis acuminata, opisane zostały w 1957 roku przez Horacia Harringtona i Armanda Leanzę na podstawie skamieniałości pochodzącej z piętra arenigu, odnalezionej na terenie Argentyny[3].

Trylobit ten znany jest wyłącznie z nieco wypukłego i trochę szerszego niż długiego cranidium. Jego wydłużona, zaokrąglona na przodzie i nieco rozszerzona z tyłu glabella miała guzek pośrodkowy oraz cztery pary wgłębień bocznych. Przednia para wgłębień była bardzo delikatna i silnie ukośna, kolejna lepiej zaznaczona, dłuższa i tylko nieco ukośna, następna dość silna i zorientowana zgodnie z osią, a przedpotyliczna głęboka, szeroka, skośnie ustawiona i trójkątna w zarysie. Głęboka po bokach i bardzo płytka pośrodku bruzda potyliczna oddzielała szeroki pierścień potyliczny. Pole preglabellarne było tak szerokie jak pierścień potyliczny i wyposażone w słabą, podłużną listewkę pośrodkową, zanikającą ku przodowi. Jego wyniesiona przednia granica przedłużała się w spiczasty wyrostek środkowy. Fixigenae miały umiarkowanej długości pola palpebralne o tylnej krawędzi wydzielonej szeroką bruzdą i znacznie węższej od pierścienia potylicznego. Szew twarzowy miał postać strzałkowatą. Średniej wielkości oczy osadzone były w bliskim sąsiedztwie glabelli[3].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Jell, P.A. & J.M. Adrain. 2003.: Available generic names for trilobites (ang.). [dostęp 24 sierpnia 2008].
  2. Sepkoski Online Results: 2955 genera are assigned to the class TRILOBITA (ang.). [dostęp 24 sierpnia 2008].
  3. a b H. J. Harrington, A. F. Leanza: Ordovician trilobites of Argentina. Lawrence: University of Kansas Press, 1957, s. 1-276.
Na podstawie artykułu: "Zuninaspis" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy