Zupa owocowa


Zupa owocowa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Zupa jagodowa ozdobiona kwiatami

Zupa owocowazupa bazująca na owocach, często zagęszczana śmietaną bądź mlekiem z mąką. Zupy owocowe zaliczane są do grupy przetworów owocowych[1].

Do przygotowania takiej zupy użyć można owoców świeżych, mrożonych, suszonych lub pulpy owocowej. Po pokrojeniu i przegotowaniu owoce najczęściej przeciera się przez sito i przelewa wywarem. Następnie dodaje się cukier i przyprawy, np. goździki, cynamon lub skórkę cytrynową i zagęszcza mączką ziemniaczaną[2].

W miesiącach wiosennych i letnich zupy te podaje się w stanie schłodzonym w temperaturze poniżej 14°C[3].

Najczęściej spotykane zupy owocowe:

Jako dodatek do zup owocowych podaje się grzanki z bułki lub czerstwego[4] pieczywa cukierniczego (np. z rogalików, chałki, biszkoptu[4]), makarony, kluski, łazanki, groszek ptysiowy, biszkopciki oraz kruche drobne ciasteczka[5].Przypisy | edytuj kod

  1. 2.6.7. Przetwórstwo owoców i warzyw. W: Danuta Kołożyn-Krajewska, Tadeusz Sikora, Mieczysław Skrzypek: Towaroznawstwo: podręcznik dla liceum ekonomicznego i szkoły policealnej. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, s. 85. ISBN 978-83-02-07246-8.
  2. Aleksandra Procner: Technologia gastronomiczna z towaroznawstwem. T. 1. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1999, s. 215. ISBN 83-02-02789-8.
  3. 4.1. „Podstawowe wiadomości o zupach i sosach. Zastosowanie zup i sosów w żywieniu”. W: Anna Derbis: Sporządzanie i ekspedycja zup oraz sosów. Poradnik dla ucznia. Radom: Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, 2007, s. 8. Wersja online w Bibliotece Otwartej Edukacji.
  4. a b Zofia Bagieńska: „Zupy i dodatki do zup”, podrozdział „Dodatki do zup”, przepis „Grzanki z bułki”. W: praca zbiorowa (koordynator: doc. dr Maria Szczygłowa): Dobra kuchnia: żywienie w rodzinie. Wyd. V. Warszawa: Wydawnictwo „Watra”, 1976, s. 109.
  5. Zofia Bagieńska: „Zupy i dodatki do zup”, wstęp do podrozdziału „Zupy owocowe”. W: praca zbiorowa (koordynator: doc. dr Maria Szczygłowa): Dobra kuchnia: żywienie w rodzinie. Wyd. V. Warszawa: Wydawnictwo „Watra”, 1976, s. 103-104.
Na podstawie artykułu: "Zupa owocowa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy