Zuzana Čaputová


Zuzana Čaputová w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zuzana Čaputová (ur. 21 czerwca 1973 w Bratysławie[1][2]) – słowacka polityk, działaczka społeczna i prawniczka, w latach 2018–2019 wiceprzewodnicząca partii Postępowa Słowacja. Od 2019 prezydent Słowacji, będąca pierwszą kobietą w historii Słowacji pełniąca tę funkcję.

Przed objęciem urzędu prezydenta pracowała jako prawniczka, praktykowała jako adwokat. Współtworzyła i była wiceprzewodniczącą liberalnego ugrupowania Postępowa Słowacja[3][4]. Działała także w sektorze pozarządowym, współpracując ze stowarzyszeniem obywatelskim VIA IURIS, zajmującym się wzmacnianiem praworządności i promowaniem sprawiedliwości[5]. W 2016 jako prawniczka obywatelskiej inicjatywy, której celem było zamknięcie składowiska odpadów w Pezinoku, otrzymała Nagrodę Goldmanów[6]. Problemem tego wysypiska zajmowała się kilkanaście lat. W 2017 ogłosiła odejście z zespołu VIA IURIS, planując dalszą działalność zawodową przy kwestiach związanych z ochroną środowiska[7].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Młodość i wykształcenie | edytuj kod

Zuzana Čaputová urodziła się w Bratysławie[2], lecz znaczną część życia spędziła w Pezinoku[8]. Jej matka Katarína Strapáková pracowała w administracji, ojciec Štefan Strapák był dyrektorem oddziału firmy ubezpieczeniowej[9][2]. Jej starszy brat Daniel Strapák również zaangażował się w działalność Postępowej Słowacji w Pezinoku[10].

Ukończyła szkołę podstawową i gimnazjum w Pezinoku[8]. W latach 1991–1996 studiowała na Wydziale Prawa Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie[11].

Działalność zawodowa | edytuj kod

Zuzana Čaputová (trzecia od prawej) z Nancy Pelosi i innymi laureatami Nagrody Goldmanów za 2016 Zuzana Čaputová na debacie w ramach panelu antykorupcyjnego w Koszycach w 2019

Jeszcze podczas studiów oraz po ich ukończeniu pracowała w administracji lokalnej w Pezinoku, najpierw jako asystentka w wydziale prawnym urzędu miasta, później jako zastępczyni naczelnika tego urzędu[12].

Następnie pracowała w sektorze organizacji pozarządowych, gdzie zajmowała się kwestioami dotyczącymi administracji publicznej i problemu przemocy wobec dzieci[12]. Następnie była menedżerem projektu w stowarzyszeniu „EQ Klub”[13]. W latach 1998–1999 odbyła cykl szkoleń dla trenerów zarządzania, certyfikowany przez amerykańską agencję USAID. W 1999 ukończyła szkolenie z zakresu mediacji akredytowane przez słowackie ministerstwo edukacji[14].

Przygotowywała się do wykonywania zawodu adwokata u prawników Evy Kováčechovej (2005–2009), Zuzany Dlugošovej (2007–2009) oraz Tomáša Kamenca (2009–2010)[15].

Od 1 lutego 2010 do 12 marca 2019 praktykowała jako adwokat. Następnie zawiesiła działalność, a 22 marca 2019 na własną prośbę została skreślona z listy adwokatów z powodu planów zaangażowania się w działalność polityczną.

W latach 2001–2017 współpracowała ze stowarzyszeniem obywatelskim VIA IURIS. Zajmowała się kwestią praworządności i promowania sprawiedliwości. Zajmowała się takimi kwestiami jak funkcjonowanie sądownictwa, odpowiedzialność urzędników publicznych, przejrzystość w zarządzaniu mieniem publicznym oraz wzmocnienie kontroli nad władzami publicznymi[13]. Jako dyrektor programowa VIA IURIS była zaangażowana w działania na rzecz zniesienie tzw. amnestii Vladimíra Mečiara. Pracowała wówczas nad największą w historii Słowacji petycją[16][17]. 27 marca 2017 pod petycją do Rady Narodowej złożono 76 831 podpisów[16]. We wrześniu 2017 Zuzana Čaputová ogłosiła odejście z zespołu VIA IURIS, koncentrując się na praktyce adwokackiej, dekplarując jednocześnie dalszą aktywność na rzecz ochrony środowiska[7].

Jest autorką lub współautorką kilku publikacji[18], została członkinią Environmental Law Alliance Worldwide (ELAW)[19].

Sprawa wysypiska odpadów w Pezinoku | edytuj kod

W Pezinoku przez ponad dziesięć lat prowadziła publiczną kampanię przeciwko zezwoleniu na założenie kolejnego wysypiska śmieci, które zanieczyszczałoby glebę, powietrze oraz wodę w mieście i w okolicy. Ostatecznie w 2013 Sąd Najwyższy orzekł, że nowe składowisko jest nielegalne. Wyrok ten zapadł po orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który potwierdził prawo społeczeństwa do udziału w podejmowaniu decyzji w sprawach dotyczących środowiska[20].

W 2016 za tę działalność Zuzana Čaputová została uhonorowana Nagrodą Goldmanów[21], przyznawaną za znaczący wkład w dziedzinie ochrony środowiska przez międzynarodowe jury z udziałem ekspertów.

Początki działalności politycznej | edytuj kod

W 2010 została wybrana do rady miejskiej Pezinoku jako kandydatka niezależna[22]. Mandat radnej wykonywała do 2014.

W grudniu 2017 ogłosiła przystąpienie do powstającego ruchu politycznego Postępowa Słowacja, a w styczniu 2018 została wybrana na wiceprzewodniczącą tego ugrupowania[23][3]. W marcu 2019, po pierwszej turze wyborów prezydenckich, złożyła rezygnację z funkcji wiceprzewodniczącej[24], a w maju tego samego roku wystąpiła o skreślenie jej z listy członków Postępowej Słowacji[4].

Wybory prezydenckie w 2019 | edytuj kod

Kandydatura i kampania wyborcza | edytuj kod

Zuzana Čaputová z córkami i partnerem podczas drugiej tury wyborów prezydenckich w Pezinoku

Na konferencji prasowej 29 maja 2018 ogłosiła swoją kandydaturę na prezydenta Słowacji w wyborach w 2019[5]. Jako jeden z powodów startu wskazała zabójstwo dziennikarza Jána Kuciaka i jego partnerki Martiny Kušnírovej[25]. Nie uważała swojej płci za przeszkodę w wyborach[26].

Wymagane do rejestracji swojej kandydatury podpisy złożyła w styczniu 2019[27]. W lutym oficjalnie poparł ją zajmujący wysokie miejsce w sondażach Robert Mistrík, który zrezygnował z kandydowania[28]. Wsparcie dla kandydatki deklarował też nieubiegający się o reelekcję prezydent Andrej Kiska[29]. Poza własnym ugrupowaniem ostatecznie do głosowania na nią wezwały też partie Wolność i Solidarność, Zwyczajni Ludzie i SPOLU[30].

W trakcie kampanii wyborczej Maroš Šefčovič publicznie podnosił wątpliwości co do prawidłowości i dopuszczalności prowadzenia przez nią działalności gospodarczej w trakcie odbywania aplikacji adwokackiej. Zuzana Čaputová stwierdziła, że konkurent błędnie interpretował stan prawny, który w tamtym czasie był odmienny[31]. Nie złożyła jednak zawiadomienia do słowackiej adwokatury o zamiarze prowadzenia działalności gospodarczej podczas aplikacji, jednakże w tamtym czasie nie funkcjonowała jeszcze komisja zajmująca się takimi wnioskami[32].

Program wyborczy | edytuj kod

W swoim programie wyborczym deklarowała pilne działania na rzecz natychmiastowych i systemowych zmian w policji, prokuraturze i sądownictwie. Uważała również, że policja musi funkcjonować jako niezależna instytucja, oddzielona od wpływów politycznych i kierowana przez profesjonalistę. Argumentowała, że prokuratura powinna zostać przekształcona w instytucję kontrolowaną publicznie[33]. Deklarowała również działania na rzecz osób starszych, aby więcej z tych wymagających pomocy spędzało czas w ramach opieki domowej lub w mniejszych placówkach. Zamierzała wywierać stałą presję na władze krajowe i regionalne, by te zwiększały budżet na publiczne usługi opiekuńcze i wynagrodzenia w tym sektorze[33].

Podkreślała, że ochrona środowiska nie może pozostawać tylko tematem politycznym. Krytykowała działania rządzących zezwalających na masowe i często jej zdaniem nielegalne pozyskiwanie drewna przez określone grupy biznesowe. Zapewniała chęć dążenia do zachowania określonego obszaru ekologicznego jako strefy bez interwencji[33].

Opowiedziała się za związkami partnerskimi. W wywiadzie dla dziennika „SME” skłaniała się ku możliwości adopcji dzieci przez pary homoseksualne[34][35]. W kwestii prawa do aborcji opowiadała się za utrzymaniem istniejącego status quo[35][36].

Wyniki głosowania | edytuj kod

W pierwszej turze z 16 marca Zuzana Čaputová zajęła pierwsze miejsce z wynikiem 40,6%; kolejny z konkurentów, komisarz europejski Maroš Šefčovič, uzyskał 18,7% głosów[37][24]. W drugiej turze wyborów z 30 marca zdobyła 1 056 582 głosy (58,4%), wygrywając w 36 powiatach. Maroš Šefčovič uzyskał 7520403 głosy (41,59%), zwyciężając w 13 powiatach; spośród krajów wygrał tylko w kraju preszowskim[38].

Działalność przed objęciem urzędu | edytuj kod

Zuzana Čaputová udzielająca wywiadów po drugiej turze wyborów prezydenckich

Przed prezydencką inauguracją m.in. rozmawiała telefonicznie z premierem Kanady Justinem Trudeau i sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem[39]. Prezydent Francji Emmanuel Macron zaprosił ją do złożenia wizyty w Paryżu[40]. Przygotowywała się do objęcia stanowiska prezydenta w biurach zaoferowanych jej przez ustępującego prezydenta Andreja Kiskę[39].

9 maja 2019 została sfotografowana w siedzibie agencji prasowej TASR przez Pavla Neubauera celem sporządzenia oficjalnego portretu prezydenta[41][42]. 15 maja 2019, dokładnie na miesiąc przed terminem inauguracji, rozpoczęto drukowanie znaczka pocztowego z jej podobizną; projekt przygotował malarz Vladislav Rostoka, a portret przyszłej prezydent wykonał fotograf Peter Konečný[43].

28 maja 2019 przedstawiła listę swoich najbliższych współpracowników, wśród których znaleźli się dziennikarze Marián Leško (jako doradca do spraw poltyki wewnętrznej) i Martin Strižinec (jako rzecznik prasowy)[44]. Kilka dni później ogłosiła listę kolejnych doradców, wśród nich pojawiła się socjolog Zuzana Kusá jako doradca do spraw społecznych[45]. Zuzana Čaputová postanowiła powołać nowy zespół doradców do spraw mniejszości narodowych, którego skład przedstawiła 7 czerwca 2019[46][47]. W gronie tym znaleźli się m.in. przedstawiciele mniejszości węgierskiej, rusińskiej i romskiej.

Prezydent Słowacji | edytuj kod

Inauguracja | edytuj kod

Mieszkańcy Bratysławy w oczekiwaniu na nową prezydent w trakcie uroczystości inauguracyjnych

Prezydencka inauguracja odbyła się 15 czerwca 2019 w bratysławskiej Reducie. Na uroczystym posiedzeniu Rady Narodowej Zuzana Čaputová o 12:07[48] złożyła przed prezesem Sądu Konstytucyjnego Republiki Słowackiej przysięgę przewidzianą w słowackiej konstytucji. Do zaprzysiężenia doszło z siedmiominutowym opóźnieniem. Wynikało ono z nieoczekiwanego wystąpienia przewodniczącego Rady Narodowej Andreja Danki, które wywołało pewne kontrowersje wokół tego, kto był wówczas głową państwa[49]. Protokolant Ladislav Špaček stwierdził, że nikt nim nie jest[50]. Z kolei Peter Kubina, nowy doradca Zuzany Čaputovej do spraw konstytucyjnych, powiedział, że Andrej Kiska pozostawał prezydentem do czasu złożenia przysięgi przez następcę[51]. Podobne oświadczenie wydała Rada Narodowa[52].

Następnie odbyły się defilada wojskowa, spacer do katedry św. Marcina, ekumeniczne nabożeństwo, symboliczne przejęcie urzędu i pałacu, obiad z seniorami w Pałacu Prezydenckim, złożenie kwiatów pod pomnikiem w Devínie i na grobie Michala Kováča oraz uroczyste przyjęcie[53][54][55]. Przyjęcie odbyło się w Reducie, gdyż część Zamku Bratysławskiego została wynajęta na koncert, przez co uznano, że zapewnienie bezpieczeństwa byłoby utrudnione[53].

Początki urzędowania | edytuj kod

Po objęciu urzędu Zuzana Čaputová 18 czerwca spotkała się z przewodniczącym Rady Narodowej Andrejem Danką, a następnie z premierem Peterem Pellegrinim. Prezydent porozumiała się z tym ostatnim co do regularnych spotkań[56]. Na zorganizowanej konferencji prasowej dziennikarze otrzymali możliwość zadawania pytań prezydent, co nie miało miejsca w przypadku konferencji jej poprzednika.

Jeszcze tego samego dnia doszło do pewnego sporu politycznego w związku z oświadczeniem Roberta Fica co do kwestii wyboru odpowiedniej liczby kandydatów na sędziów Sądu Konstytucyjnego[57][58][56][59].

Również 18 czerwca 2019 Zuzana Čaputová powołała swoich przedstawicieli w Radzie Sądownictwa Republiki Słowackiej[60][61][62].

Podróże zagraniczne | edytuj kod

 Osobny artykuł: Wizyty zagraniczne Zuzany Čaputovej. Zuzana Čaputová na koncercie Zuzana není sama doma podczas wizyty w Pradze Zuzana Čaputová z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim

W swoją pierwszą podróż zagraniczną, zgodnie z tradycją ustanowioną przez poprzednich prezydentów Słowacji, Zuzana Čaputová udała się do Czech[63][64]. Odbyła m.in. spotkanie z prezydentem Milošem Zemanem[63], a także z przedstawicielami czeskiego parlamentu[65]. Oficjalny program zakończył się koncertem Zuzana není sama doma z udziałem czeskich i słowackich muzyków[63].

Relacje z rządem | edytuj kod

W sierpniu 2019 doszło do sporu między prezydent a koalicją rządzącą skupioną wokół centrolewicowej partii SMER. W komunikacie prasowym wyraziła wsparcie dla śledczych prowadzących postępowanie w sprawie zabójstwa Jána Kuciaka i Martiny Kušnírovej, krytykując jednocześnie działania polityczne w tej sprawie. W szczególności domagała się dymisji Moniki Jankovskiej, sekretarz stanu w resorcie sprawiedliwości[66][67][68]. Prezydent wsparły ugrupowania opozycyjne[69][70][71], natomiast premier oczekiwania te uznał za przedwczesne, sugerując jednak, że sekretarza stanu powinna rozważyć swoją dalszą pracę na tym stanowisku[72].

W marcu 2020, po zwycięstwie centroprawicowej koalicji w wyborach parlamentarnych, dokonała zaprzysiężenia nowego premiera Igora Matoviča oraz członków jego rządu. Uroczystość odbyła się w szczególnych warunkach wynikających z panującej pandemii COVID-19[73].

Pozostała aktywność | edytuj kod

Zuzana Čaputová zadeklarowała, że nie weźmie udziału w paradzie równości, a także nie będzie uczestniczyła w marszu Hrdí na rodinu zorganizowanym przez środowiska katolickie. Wzięła natomiast w lipcu 2019 udział jednym z wydarzeń towarzyszących, tj. w przedstawieniu Príbeh geja, príbeh lesby[74].

W kwietniu 2020 prezydent poprzez warunkowe zawieszenie wykonania kary ułaskawiła Dávida Bakę, który w wieku 17 lat zabił w afekcie swojego ojca, znęcającego się nad nim i jego matką. Za ten czyn Dávid Bako został w postępowaniu karnym skazany na karę 2 lat pozbawienia wolności[75].

Życie prywatne | edytuj kod

Jej mężem był Ivan Čaputa; małżonkowie rozwiedli się w 2018. Ze związku tego ma dwie córki: Leę (ur. 2001) i Emmę (ur. 2004)[76][77][78]. Po rozwodzie jej partnerem był muzyk, fotograf i autor tekstów Peter Konečny[79]. W 2020 potwierdziła, że jej nowym partnerem został Juraj Rizman, który pracował w biurze prezydenta, jednakże opuścił je z powodu związku z Zuzaną Čaputovą[80].

Odznaczenia i wyróżnienia | edytuj kod

Otrzymane z urzędu (2019)[81]
Nagrody i wyróżnienia
 • 2016 – Nagroda Goldmanów za działania związane z zamknięciem składowiska odpadów w Pezinoku[6]
 • 2019 – tytuł „European Personality of the Year” w ramach European Leadership Awards, przyznawany europejskim liderom za wybitne osiągnięcia w dziedzinie polityki, handlu i innowacji[82][83]
 • 2019 – tytuł ambasadora środowiska 2019, przyznawany przez słowackie organizacje ekologiczne[84][85]
 • 2019 – Europapreis für politische Kultur[86][87]
 • 2019 – Tree of Peace Memorial Plaque, wyróżnienie przyznawane przez stowarzyszenie Servare et Manere[88]

Przypisy | edytuj kod

 1. Zuzana Čaputová, Sme.sk [zarchiwizowane 2019-02-03]  (słow.).
 2. a b c Z jednoduchej vinohradníckej rodiny do prezidentského paláca. Kto je Zuzana Čaputová?, Sme.sk, 30 marca 2019 [dostęp 2020-07-19]  (słow.).
 3. a b Progresívne Slovensko neprekvapilo, povedie ho Štefunko. Trúfa si na 15 percent, Sme.sk, 20 stycznia 2018 [dostęp 2020-07-19]  (słow.).
 4. a b Lúčenie Čaputovej aj Štefunka. Progresívne Slovensko na snem iných politikov nepozývalo, Sme.sk, 8 maja 2019 [dostęp 2020-07-19]  (słow.).
 5. a b Advokátka Zuzana Čaputová bude kandidovať na prezidentku, Trend.sk, 29 maja 2018 [dostęp 2020-07-19]  (słow.).
 6. a b Zuzana Čaputová: 2016 Goldman Prize Recipient Europe, Goldman Environmental Foundation [dostęp 2020-07-19]  (ang.).
 7. a b Zuzana Čaputová odchádza do advokácie, VIA IURIS, 5 września 2017 [zarchiwizowane 2017-09-06]  (słow.).
 8. a b Zuzana Čaputová, Progresivnezeny.sk [dostęp 2020-07-19]  (słow.).
 9. Stretli sme sa s hrdou matkou prvej slovenskej prezidentky, Tvnoviny.sk, 31 marca 2019 [dostęp 2020-07-19]  (słow.).
 10. Miestne bunky, Progresivne.sk [zarchiwizowane 2019-04-03]  (słow.).
 11. Osoby, ktoré získali titul na UK, Uniba.sk [dostęp 2020-07-19]  (słow.).
 12. a b Zuzana Čaputová, VIA IURIS [zarchiwizowane 2016-05-28]  (słow.).
 13. a b Teraz.sk, Profil prezidentskej kandidátky Zuzany Čaputovej, Teraz.sk, 1 lutego 2019 [dostęp 2020-07-19]  (słow.).
 14. Zuzana Čaputová, Zuzanacaputova.sk [zarchiwizowane 2019-03-31]  (słow.).
 15. DušanD. Mikušovič DušanD., Ako to je s koncipientskou praxou Zuzany Čaputovej? (otázky a odpovede), Dennikn.sk, 23 marca 2019 [dostęp 2020-07-19]  (słow.).
 16. a b Poslancom odovzdali petíciu za zrušenie amnestií, má vyše 76-tisíc podpisov, Sme.sk, 21 marca 2017 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 17. Podporiť zrušenie Mečiarových amnestií sa dá online, Trend.sk, 6 marca 2017 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 18. Čaputová, Zuzana, Slovenská národná knižnica [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 19. Zuzana Caputova Wins Goldman Environmental Prize, Elaw.org, 18 kwietnia 2016 [dostęp 2020-07-20]  (ang.).
 20. Pezinská skládka: chronológia, Odpady-portal.sk, 15 stycznia 2013 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 21. Slovenka Zuzana Čaputová získala Goldmanovu cenu, Webnoviny.sk, 18 kwietnia 2016 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 22. V 25-člennom mestskom zastupiteľstve jedenásť nových poslancov, Pezincan.pezinok.sk, grudzień 2010 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 23. Progresívne Slovensko získalo odborníčku na právo a spravodlivosť, Sme.sk, 12 grudnia 2017 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 24. a b Čaputová sa vzdala funkcie podpredsedníčky Progresívneho Slovenska, Sme.sk, 20 marca 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 25. Slovakia elects first female president, BBC, 31 marca 2019 [dostęp 2020-07-20]  (ang.).
 26. VeronikaV. Folentová VeronikaV., Čaputová: Som iná ako Radičová, netrúfam si povedať, či silnejšia alebo slabšia, Dennikn.sk, 15 lutego 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 27. Reportáž: Zuzana Čaputová odovzdala potrebný počet podpisov pre svoju kandidatúru na prezidentku.Mistríka vyzvala do diskusie, Netky.sk, 24 stycznia 2019 [dostęp 2020-07-22]  (słow.).
 28. Zvrat na Slovensku: Volby prezidenta mají novou favoritku, Čaputovou podpořil i Kiska, Aktualne.cz, 26 lutego 2019 [dostęp 2019-03-17]  (cz.).
 29. Mistrík withdraws from the presidential race, Sme.sk, 26 lutego 2019 [dostęp 2019-03-17]  (ang.).
 30. Zvrat ve slovenských prezidentských volbách: Favorit Mistrík odstoupil a podpořil Čaputovou, Denikn.cz, 26 lutego 2019 [dostęp 2019-03-17]  (cz.).
 31. RiaR. Gehrerová RiaR., Pokojnú predvolebnú kampaň Šefčovič prerušil kritikou Čaputovej koncipientskej praxe, Dennikn.sk, 23 marca 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 32. Čaputová sa dala vyškrtnúť zo zoznamu advokátov, čelí pochybnostiam ohľadne svojej praxe, Pravda.sk, 22 marca 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 33. a b c Program, Zuzanacaputova.sk [zarchiwizowane 2019-06-03]  (słow.).
 34. SME Naživo: Kto má väčšiu šancu? Čaputová vs. Mistrík, Sme.sk, 4 lutego 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 35. a b PatrikP. Lenghart PatrikP., Zuzana Čaputová – pre kresťana neprípustný kandidát? Analýza, Dennikn.sk, 17 lutego 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 36. MartinM. Hanus MartinM., JozefJ. Majchrák JozefJ., Tlačovku s Bezákom nevnímam ako problém, Postoj.sk, 11 października 2018 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 37. Prezidentské voľby 2019: Výsledky prezidentských volieb 2019 – 1.kolo, Sme.sk [dostęp 2019-03-17]  (słow.).
 38. Voľby prezidenta Slovenskej republiky 2019: 2. kolo volieb, Statistics.sk [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 39. a b DušanD. Mikušovič DušanD., Čaputová už úraduje z prezidentských kancelárií, Kiska jej našiel miesto v Karácsonyiho paláci, Dennikn.sk, 9 maja 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 40. DenisaD. Ballová DenisaD., Macron volá Čaputovú do Paríža, k jeho hnutiu má veľmi blízko Progresívne Slovensko, Dennikn.sk, 3 kwietnia 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 41. Čaputová sa fotila na oficiálny portrét. Najlepšie som sa cítil teraz, hovorí fotograf všetkých prezidentov, Hnonline.sk, 9 maja 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 42. OBRAZOM: Takto fotila Zuzana Čaputová oficiálny prezidentský portrét, Tvnoviny.sk, 9 maja 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 43. Poštová známka prvej slovenskej prezidentky Čaputovej je v tlači, Sme.sk, 15 maja 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 44. Čaputová predstavila prvých ľudí zo svojho tímu. Je medzi nimi aj Marián Leško, Hnonline.sk, 28 maja 2019 [dostęp 2020-07-20] .
 45. Kusá, Kubina, Talian. Čaputová zverejnila mená ďalších poradcov, Sme.sk, 5 czerwca 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 46. Budúca prezidentka Čaputová predstavila špeciálny odborný poradný orgán pre oblasť menšín, Webnoviny.sk, 7 czerwca 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 47. Čaputová predstavila špeciálny poradný orgán pre menšiny, Sme.sk, 7 czerwca 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 48. Kiska odovzdal palác novej prezidentke Čaputovej (minúta po minúte), Sme.sk, 15 czerwca 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 49. ViktorV. Kniš ViktorV., Slovensko nemalo 7 minút prezidenta, môže za to prejav Andreja Danka. V skutočnosti ho vôbec nemal mať, Refresher.sk, 15 czerwca 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 50. Protokolista Ladislav Špaček v Markíze upozornil na to, že prezidentka mala zložiť sľub presne o 12:00,, Dennikn.sk, 15 czerwca 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 51. MonikaM. Tódová MonikaM., „Zvládli sme to.” Čaputovej nepokazil slávnostný deň ani Andrej Danko, Dennikn.sk, 15 czerwca 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 52. Danko reaguje na kritiku: Neboli sme bez prezidenta, treba si naštudovať Ústavu, Hnonline.sk, 16 czerwca 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 53. a b Inaugurácia Čaputovej. Obedovať bude so seniormi, Pravda.sk, 1 czerwca 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 54. Odborník na protokol Marek Trubač prezradil detaily inaugurácie Zuzany Čaputovej, Tvnoviny.sk, 29 maja 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 55. Program inaugurácie prezidentky SR Zuzany Čaputovej, Prezident.sk, 12 czerwca 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 56. a b Prezidentka dnes prijala najvyšších ústavných činiteľov, Prezident.sk, 18 czerwca 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 57. Ak Čaputová nevymenuje troch ústavných sudcov, koalícia podľa Fica ďalšie mená nezvolí, Webnoviny.sk, 17 czerwca 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 58. Čaputová vymenuje sudcov, až keď dostane ďalších šesť kandidátov, Sme.sk, 18 czerwca 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 59. Čaputová po stretnutí s Dankom: Plne funkčný Ústavný súd by sme mohli mať budúci týždeň, Hnonline.sk, 18 czerwca 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 60. Zuzana Čaputová vymenovala do súdnej rady Elenu Berthotyovú, Dennikn.sk, 18 czerwca 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 61. Prezidentka vymenovala za členov Súdnej rady E. Berthotyovú a L. Mészárosa, Pravda.sk, 18 czerwca 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 62. Prezidentka vymenovala členov súdnej rady, Prezident.sk, 18 czerwca 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 63. a b c Prezidentku privítal v Prahe český prezident, Prezident.sk, 20 czerwca 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 64. Zeman privítal na Pražskom hrade prezidentku Čaputovú, Sme.sk, 20 czerwca 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 65. Čaputová v Praze jednala s politiky, uctila Havla i Štefánika, Ceskenoviny.cz, 20 czerwca 2019 [zarchiwizowane 2019-06-21]  (cz.).
 66. MiroM. Kern MiroM., Čaputová ide do konfliktu so Smerom – chce, aby Jankovská odišla, Dennikn.sk, 26 sierpnia 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 67. Pondelkové vystúpenie bolo zatiaľ najostrejším vnútropolitickým vyjadrením prezidentky, Dennikn.sk, 26 sierpnia 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 68. Prezidentka: Nestrácajme vieru v spravodlivosť, Prezident.sk, 26 sierpnia 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 69. OĽaNO k prejavu prezidentky, Dennikn.sk, 26 sierpnia 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 70. SaS stojí za vyjadrením prezidentky, Dennikn.sk/, 26 sierpnia 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 71. PS/Spolu súhlasí s prezidentkou v tom, že Slovensko sa nachádza na križovatke, Dennikn.sk, 26 sierpnia 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 72. MiroM. Kern MiroM., Jankovská má podľa Pellegriniho zvážiť odchod, do boja s Ficom premiér nejde, Dennikn.sk, 26 sierpnia 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 73. Prezidentka Čaputová vymenovala novú vládu premiéra Matoviča, Webnoviny.sk, 21 marca 2020 [dostęp 2020-07-22]  (słow.).
 74. Čaputová išla na predstavenie Príbeh geja, príbeh lesby električkou, TA3.com, 19 lipca 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 75. Prezidentka Čaputová udelila podmienečnú milosť 20-ročnému Dávidovi Bakovi, Dennikn.sk, 9 kwietnia 2020 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 76. Spoločenská kronika, Pezincan.pezinok.sk, czerwiec 2001 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 77. Spoločenská kronika, Pezincan.pezinok.sk, luty 2004 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 78. Fotobanka ČTK – Titulní stránka: ZUZANA ČAPUTOVÁ, EMMA ČAPUTOVÁ, LEA ČAPUTOVÁ, PETER KONEČNÝ, Ctk.cz, 30 marca 2019 [dostęp 2020-07-20]  (cz.).
 79. Čaputová ukázala priateľa, chcela uťať špekulácie, Sme.sk, 28 lutego 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 80. RiaR. Gehrerová RiaR., Prezidentka svojich partnerov nezapiera a tak je to správne, Dennikn.sk, 4 czerwca 2020 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 81. 522/2008 Z.z. – Zákon zo 6. novembra 2008 o vyznamenaniach Slovenskej republiky, Slov-lex [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 82. Budúca prezidentka Čaputová sa stala Európskou osobnosťou roka, Sme.sk, 7 maja 2019 [dostęp 2020-07-19]  (słow.).
 83. Winners 2019, European Leadership Awards, 7 maja 2019 [dostęp 2020-07-20] [zarchiwizowane 2019-05-07] .
 84. Čaputová dostala ocenenie od ochranárov, udelili jej titul ambasádorky životného prostredia, Webnoviny.sk, 7 czerwca 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 85. Ambasádorkou životného prostredia 2019 sa stala Zuzana Čaputová, Postoj.sk, 7 czerwca 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 86. Čaputová si vo Švajčiarsku prevezme Európsku cenu za politickú kultúru, Sme.sk, 9 sierpnia 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 87. Zuzana Čaputová si vo Švajčiarsku prebrala Európsku cenu za politickú kultúru, Tyzden.sk, 10 sierpnia 2019 [dostęp 2020-07-20]  (słow.).
 88. Awards, Tofp.eu [dostęp 2020-07-20]  (ang.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Zuzana Čaputová" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy