Związek 90/Zieloni


Sojusz 90/Zieloni w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Związek 90/Zieloni) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sojusz 90/Zieloni, Związek 90/Zieloni (niem. Bündnis 90/Die Grünen) – partia polityczna w Republice Federalnej Niemiec, utworzona w 1993 r. w wyniku połączenia koalicji ruchów obywatelskich byłej NRD – Sojusz 90, z zachodnioniemiecką partią Zielonych[2], której poprzednicy powstali w latach 70. XX wieku, jako element nowych ruchów społecznych i ekologicznych.

Sojusz 90/Zieloni jest partią członkowską Europejskiej Partii Zielonych, w Parlamencie Europejskim jej posłowie należą do grupy Zieloni/WSE. Współpracował także z nieistniejącą już Obywatelską Koalicją Zielonych.

Od 1998 do 2005 Sojusz 90/Zieloni tworzył koalicję rządową z Socjaldemokratyczną Partią Niemiec.

Z niemiecką partią Zielonych współpracuje niezależna polityczna Fundacja im. Heinricha Bölla.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Zieloni (Die Grünen) | edytuj kod

W latach osiemdziesiątych w Niemczech Zachodnich powstała partia Zieloni (Die Grünen). Była to pierwsza z partii Zielonych, która odniosła sukcesy. W 1979 r. grupy dysydentów i osób niereprezentowanych w RFN sformowały koalicję przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Mimo tego, że grupa nie zyskała żadnych miejsc, zgodziła się formalnie zostać partią polityczną i osiągnęła sukces w wyborach do Bundestagu w 1983 r., zdobywając pod przywództwem Petry Kelly kilka miejsc w niemieckim parlamencie. Od założenia w 1980 r. i połączenie ze Sojuszem 90 po Zjednoczeniu Niemiec partia Kelly, teraz znana jako Sojusz 90/Zieloni, stała się jedną z najważniejszych Partii Zielonych w Europie. Odegrała istotną rolę w tworzeniu Partii Zielonych w innych państwach, jak np. Hiszpanii.

W 1984 r., po uzgodnieniu wspólnego programu wyborczego, Zieloni dostali się do Parlamentu Europejskiego. Niemcy, bastion ruchu Zielonych, wybrały siedmiu deputowanych, Belgia i Holandia po dwóch. Aby stworzyć własne ugrupowanie partyjne w Parlamencie, deputowani weszli w koalicję z Zielonymi z Włoch, Danii, Flandrii i Irlandii, tworząc frakcję Zieloni – Wolny Sojusz Europejski, zw. Grupę Tęczową. Zaangażowali się w walkę z zanieczyszczeniem środowiska, energią jądrową (w 1986 r. doszło do katastrofy w Czarnobylu), próbami osłabiania Brukseli poprzez spekulacje podsycane przez instytucje europejskie, jak również promowali prawa zwierząt oraz mniejszości seksualnych. Przez kilka lat elementem ich programu była również dekryminalizacja „dobrowolnych” stosunków płciowych między dorosłymi a dziećmi[3]. Działalność tę w ramach grupy roboczej Bundesarbeitsgemeinschaft Schwule, Päderasten und Transsexuelle („krajowa rada gejów, pedofilów oraz transseksualistów”) koordynował Dieter F. Ullman, wcześniej wielokrotnie karany za przestępstwa seksualne wobec dzieci[4], ale różne formy gloryfikowania „seksualności dziecięcej” zarzucano później również działaczom takim jak Daniel Cohn-Bendit, Volker Beck, Dagmar Döring oraz Jürgen Trittin[5]. Postulaty pedofilskie zniknęły z programu partii w 1987 roku i od tej pory partia konsekwentnie odcinała się od nich[6].

Sojusz 90 (Bündnis 90) | edytuj kod

Na przełomie lat 1989–1990 grupy walczące o prawa człowieka w NRD utworzyły Sojusz 90 (Bündnis 90), który po zjednoczeniu Niemiec utworzył jedną partię z zachodnimi Zielonymi.

Poparcie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Grüne schließen Jahr mit Mitgliederrekord ab (niem.). Yahoo! Deutschland, 2010-12-22. [dostęp 2010-12-26].
  2. https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Sojusz-90-Zieloni;3977298.html.
  3. Die Parteien und die Pädophilen. FAZ, 2013.
  4. Missbrauchsdebatte bei Grünen: Pädophilen-Aktivist war verurteilter Straftäter. Spiegel, 2013.
  5. Niemieccy Zieloni spadają w polityczną otchłań. Gazeta Wyborcza, 2013.
  6. Shadows from the Past: Pedophile Links Haunt Green Party. Spiegel, 2013.
  7. W wyborach startowały dwie partie zielonych: wschodnioniemiecka z wynikiem 1,2% i 8 mandatami oraz zachodnioniemiecka z wynikiem 3,8% i 0 mandatami.
  8. Były to pierwsze wybory do Bundestagu po fuzji partii Zielonych z Sojuszem 90.
  9. Wybory w Niemczech: ostateczne wyniki głosowania do Bundestagu.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (Partia Zielonych):
Na podstawie artykułu: "Związek 90/Zieloni" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy