Związek Piłki Nożnej Republiki Czeskiej


Fotbalová asociace České republiky w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Związek Piłki Nożnej Republiki Czeskiej) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piłkarski związek Republiki Czeskiej (czes. Fotbalová asociace České republiky, w skrócie jako FAČR) – ogólnokrajowy związek sportowy, działający na terenie Czech, posiadający osobowość prawną, będący jedynym prawnym reprezentantem czeskiej piłki nożnej (jedenastoosobowej, halowej, plażowej zarówno mężczyzn, jak i kobiet we wszystkich kategoriach wiekowych) w kraju i za granicą.

Związek został założony w 1901 jako Český svaz footballový (ČSF). W latach 19071908 należał w do FIFA, następnie do UIAFA i od roku 1923 ponownie do FIFA początkowo pod nazwą Československý svaz footballový (ČSSF), a następnie Československá associace footballová (ČSAF). W latach 1957-1968 używano innej nazwy - Československý svaz tělesné výchovy (ČSTV)), z kolei od 1968 Československý fotbalový svaz (ČSFS). Po upadku komunizmu w demokratycznej republice federalnej przez dwa lata związek funkcjonował jako Československá fotbalová asociace (ČSFA). Po rozpadzie Czechosłowacji w 1993 zmienił nazwę na Českomoravský fotbalový svaz (ČMFS), wtedy też został zarejestrowany jako odrębny związek w UEFA. Obecną nazwę przyjęto w czerwcu 2011 roku[1].

Od sezonu 1993/1994 jest organizatorem rozgrywek ligi czeskiej szczebla centralnego (I. i II.) oraz niższych, na poziomie III. ligi: ČFL (czes. Česká fotbalová liga; dla drużyn z obszaru Czech właściwych – Bohemii) i MSFL (czes. Moravskoslezská fotbalová liga – dla drużyn z obszaru Moraw i Śląska Czeskiego), a także Pucharu Czech.

Związkowi podlega Reprezentacja Czech w piłce nożnej mężczyzn.

Organizacja rozgrywek ligowych w Czechach | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Český fotbal nyní řídí Fotbalová asociace ČR (cz.). Česká televize, 2011-06-26. [dostęp 2011-12-02].
Na podstawie artykułu: "Związek Piłki Nożnej Republiki Czeskiej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy