Zwiastowanie (obraz Leonarda da Vinci)


Zwiastowanie (obraz Leonarda da Vinci) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zwiastowanie – obraz namalowany w latach 1472-75 przez włoskiego artystę renesansowego, Leonarda da Vinci. Jest to pierwszy obraz artysty.

Studium szaty siedzącej postaci

Przed przystąpieniem do prac nad dziełem artysta ćwiczył formę, w jakiej ma ono zostać wykonane. Wykonał między innymi studium szaty siedzącej postaci. Odtworzenie szat w owym czasie było niezwykle istotne. Giorgio Vasari wspomina w swojej biografii Leonarda, iż ten prowadził studia szat postaci, nakładając na gliniane figury sukna, które były nasączone surową gliną. Z tamtego okresu zachował się także jeden z rysunków przedstawiający rękaw anioła.

Studium rękawa

Spis treści

Przedstawienie | edytuj kod

Wydarzenia na obrazie wydają się rozgrywać tuż obok. Obecność przedmiotów codziennego użytku i sposób konstruowania architektoniki pogłębiają to wrażenie. Spotkanie Maryi i Gabriela Archanioła zostało opowiedziane za pomocą języka niewerbalnego. Anioł w pozycji klęczącej unosi rękę w geście pozdrowienia i przekazuje posłanie. Biała lilia w lewej ręce anioła stanowi symbol Niepokalanego Poczęcia Maryi. Natomiast Maryja, unosząc rękę, wyraża powitanie i radość. Scenerią wydarzeń jest ogród otoczony murem. Maryja jest przedstawiona w pozycji siedzącej przed domem, którego styl architektoniczny odnosi się do epoki renesansu. W prawej części obrazu pojawiają się pewne niedoskonałości. Prawe ramię Maryi jest za długie, a jego usytuowanie przestrzenne w stosunku do pulpitu jest nieprzejrzyste. Te cechy pozwalają przypuszczać, iż jest to jedna z najwcześniejszych prac malarza.

Symbolika | edytuj kod

Ogród, w którym ma miejsce zdarzenie, jest prastarym symbolem dziewictwa Maryi. Przed Matką Boską stoi pulpit z książką, który stanowi symbol jej mądrości. Zaś lilia na obrazie symbolizuje dziewictwo Maryi.

Bibliografia | edytuj kod

  • Buchholz E. L., Leonardo da Vinci, Życie i twórczość, Pracownia Wydawnicza "ElSet", 2005, ​ISBN 3-8331-1830-X

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (obraz):
Na podstawie artykułu: "Zwiastowanie (obraz Leonarda da Vinci)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy