Zwiastun Górnośląski


Zwiastun Górnośląski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zwiastun Górnośląski (Zwiastun Górnoszląski) – czasopismo wydawane w języku polskim w latach 1868–1872 w Piekarach Śląskich[1].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Gazetę w styczniu 1868 roku założył w Piekarach Śląskich śląski drukarz i wydawca Teodor Heneczek. Stałymi współpracownikami tygodnika byli m.in. Karol Miarka, Juliusz Ligoń, Norbert Bonczyk, Antoni Stabik, Józef Michalski. Tytuł został zlikwidowany przez władze pruskie w okresie Kulturkampfu.

Treść | edytuj kod

Czasopismo światopoglądowo miało profil katolicki[2]. Przeciwstawiało się germanizacji oraz broniło polskości na Śląsku. Ukazywały się w nim również artykuły o historii. Regularnie publikowało korespondencję z życia amerykańskiej Polonii w Teksasie – emigrantów ze Śląska[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. „Zwiastun Górnośląski”, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2013-07-05] .
  2. M. Gancarczyk, „Katolickie poglądy społeczne Teodora Heneczka na łamach „Zwiastuna Górnośląskiego” (1868-1872)”, Katowice 1991, pr. mgr w Bibliotece WTL UŚ
  3. Andrzej Brożek, „Ślązacy w Teksasie. Relacje o najstarszych osadach polskich w Ameryce”, Wrocław 1972, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, „Z korespondencji teksaskich do „Zwiastuna Górnośląskiego” str. 91.

Bibliografia | edytuj kod

  • M. Gancarczyk, „Katolickie poglądy społeczne Teodora Heneczka na łamach „Zwiastuna Górnośląskiego” (1868-1872)”, Katowice 1991, pr. mgr w Bibliotece WTL UŚ.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Zwiastun Górnośląski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy