Zwierciadło (film)


Zwierciadło (film) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zwierciadło (ros. Зеркало, Zierkało) – radziecki dramat psychologiczny z 1974 roku. Jedno z najważniejszych dzieł rosyjskiego reżysera Andrieja Tarkowskiego.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Film pozbawiony jest typowej fabuły, składa się z potoku poetyckich obrazów o autobiograficznym wydźwięku. Sam Tarkowski mówił o swoim filmie: "Jest to historia życia mojej matki, a zarazem w jakiejś mierze i mego"[1]. W filmie cytuje też wiersze swego ojca Arsienija Tarkowskiego.

Krytyk francuski Marcel Martin napisał: "«Zwierciadło» jest najbardziej osobistym dziełem Tarkowskiego". Reżyser ustawia "liczne zwierciadła", poprzez które obserwuje otaczającą go rzeczywistość. Świat przedstawiony w filmie widziany jest oczami artysty[2].

W filmie Zwierciadło reżyser stara się dotrzeć do psychiki i uczuć człowieka - do źródeł jego postawy moralnej. Zwierciadło jest osobistą i szczerą spowiedzią artysty. Reżyser swobodnie operuje czasem filmowym, przenosząc akcję do czasów wojny, gdy bohater był jeszcze dzieckiem, to w lata współczesne, to znowu w bardziej odległą przeszłość cofając się do lat trzydziestych. Ideą filmu jest pokazanie, jak kształtuje się wewnętrzny świat człowieka, w jaki sposób otaczający nas ludzie i wydarzenia wpływają na charakter człowieka[3].

Obsada | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. film.gazeta.pl. [dostęp 26 lipca 2009].
  2. Edward Pawlak, Barbara Pełka, Film radziecki w Polsce, Warszawa 1985, s. 218-219
  3. Rostisław Jurieniew, Historia filmu radzieckiego, Warszawa 1977, s. 256-257

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (film):
Na podstawie artykułu: "Zwierciadło (film)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy