Zwierzogród


Zwierzogród w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Cosplay Nicka

Zwierzogród (ang. Zootopia, Zootropolis) – amerykański komediowy film animowany wyprodukowany przez Walt Disney Animation Studios przedstawiający perypetie króliczki Judy Hopps i lisa Nicka Bajera w mieście zamieszkanym przez antropomorficzne zwierzęta – Zwierzogrodzie.

Światowa premiera filmu miała miejsce 11 lutego 2016 roku, gdy produkcja weszła na ekrany kin w Danii. W Polsce premiera odbyła się 19 lutego, a w USA 4 marca[3]. 5 czerwca 2016 światowy dochód filmu przekroczył 1 miliard dolarów[1].

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Pochodząca ze wsi samica królika, Judy Hopps, tuż po tym jak została policjantką wyjeżdża do Zwierzogrodu, wielkiego miasta gdzie wszystkie zwierzęta żyją w pokoju i tolerancji. Tuż po pierwszym dniu pracy Judy jest nieco załamana, ponieważ zupełnie inaczej wyobrażała sobie swoją karierę policjantki w metropolii – pilnuje parkometrów, co nie bardzo odpowiada jej ambicjom. Tego samego dnia bohaterka przypadkowo poznaje lisa Nicka Bajera (ang. Nick Wilde), który próbuje kupić loda dla swojego udawanego syna. Po pewnych trudnościach z kupnem Judy przekonuje sprzedawcę by ten sprzedał lody Nickowi. Trochę później młoda policjantka odkrywa podstęp jaki szykował lis i jego przyjaciel Finnick.

Podczas drugiego dnia pracy jako „krawężnik”, Judy jest świadkiem kradzieży. Jako funkcjonariusz policji rusza w pościg za złodziejem. Po krótkim pościgu Judy udaje się złapać sprawcę i doprowadzić na posterunek, co jednak nie podoba się jej przełożonemu Bogo, gdyż uważa on że podjęła niewspółmierne do korzyści ryzyko zranienia mieszkańców dzielnicy. Podczas rozmowy z komendantem do gabinetu niespodziewanie przychodzi pani Wydralska, która po raz kolejny zgłasza zaginięcie swojego męża Emila Wydralskiego. Judy oferuje swoją pomoc w znalezieniu ssaka, jednak spotyka się z niezadowoleniem ze strony komendanta Bogo, który mimo wszystko zgadza się aby Hopps przejęła sprawę zaginionej wydry, jednakże stawia warunek: zaginiony zostanie znaleziony w przeciągu 48 godzin, albo Judy odejdzie z policji.

Po wyjściu z gabinetu Judy odkrywa, że ostatnią osobą, która widziała wydrę był Nick Bajer. Policjantka odnajduje lisa i zmusza go szantażem do pomocy w śledztwie. Specyficzna para w toku śledztwa odkrywa, że zniknięcie wiąże się z zagadką kryminalną. Dwójka odnajduje zaginioną wydrę oraz inne zwierzęta, u których stwierdzono przypadki „zdziczenia”. Po konferencji prasowej zorganizowanej z okazji odnalezienia zaginionych Nick czuje się urażony słowami Judy, która powiązała przypadki agresji z tradycyjnie drapieżnymi gatunkami. W mieście opanowanym przez strach dochodzi do kolejnych ataków, co doprowadza do odejścia Judy z policji, ponieważ czuje się ona winna zamętu jaki powstał w mieście.

Wracając do rodzinnej Szarakówki Judy odkrywa, że kwiaty zwane skowyjcami powodują ataki agresji. Wraz z przełomowym odkryciem policjantka powraca do Zwierzogrodu, aby odnaleźć Nicka i wspólnie rozwikłać zagadkę. Lis po wysłuchaniu przeprosin Judy wybacza jej i decyduje się pomóc. Poznając kolejne elementy kryminalnej układanki dwójka przyjaciół odnajduje tajne laboratorium, gdzie jest produkowane serum powodujące dziczenie. Po ucieczce z pistoletem na kulki wypełnionymi trucizną, który miał być dowodem w sprawie, Nick i Judy próbują dotrzeć do komisariatu policji, jednak w drodze, w muzeum, „przypadkiem” spotyka ich wiceburmistrz Obłoczek, która proponuje, że to ona przekaże dowody policji. Okazuje się, że to wiceburmistrz stoi za wszystkimi przypadkami agresji wśród drapieżników, sprowokowanymi po to, aby mogła objąć władzę w mieście i całkowicie pozbyć się drapieżnych gatunków. Nick zostaje postrzelony pociskiem zawierającym serum – lecz jest to tylko kamuflaż. Co prawda Obłoczek odkrywa, że lis podmienił pociski z serum na jagody z farmy rodziców Judy, ale wyznanie ukartowania sprawy przez wiceburmistrz zostaje nagrane na długopis-marchewkę Judy. Obłoczek zostaje aresztowana i trafia do więzienia. Zachęcony wcześniej przez Judy lis decyduje się wstąpić w szeregi policji. Nick i Judy zostają partnerami w ZPD. Film kończy się koncertem piosenkarki Gazelle.

Obsada | edytuj kod

Nagrody i wyróżnienia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Zootopia (2016) – Box Office Mojo (ang.). [dostęp 2015-05-03].
  2. a b Winners & Nominees 2017 (ang.). Golden Globes. [dostęp 2016-01-09].
  3. Zootopia – Release Info (ang.). [dostęp 2015-02-25].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (film 3D):
Na podstawie artykułu: "Zwierzogród" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy