Zwrotnik Raka (powieść)


Zwrotnik Raka (powieść) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zwrotnik Raka (ang. Tropic of Cancer) – powieść amerykańskiego pisarza Henry’ego Millera wydana po raz pierwszy w roku 1934 w Paryżu.

Zwrotnik Raka | edytuj kod

Powieść jest pierwszą częścią głośnej trylogii Millera, w skład której wchodzą jeszcze Czarna Wiosna (1936) i Zwrotnik Koziorożca (1939). W 1937 Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych obłożył książkę zakazem publikacji na terenie USA, a nawet zakazem wwożenia jej na terytorium państwa z powodu zbyt śmiałych wątków erotycznych. Zakaz cofnięto dopiero w roku 1964, kiedy to powieść doczekała się swojej pierwszej oficjalnej amerykańskiej publikacji. Obecnie przez wielu krytyków i czytelników jest uznawana za jedną z najważniejszych książek XX wieku[1].

Powieść, której akcja dzieje się w Paryżu, jest podzielona na 15 rozdziałów. Przedstawia świat paryskiej bohemy, ludzi z marginesu społecznego, autor porusza też często wątki erotyczne, używając do tego dosadnego, niemal wulgarnego języka. Sam Miller określał ją jako zniewagę wyrządzoną siedmiu fundamentalnym wartościom i symbolom kultury: Sztuce, Bogu, Człowieczeństwu, Przeznaczeniu, Czasowi, Miłości i Pięknu[2].

Zwrotnik Raka na ekran przeniósł w roku 1970 Josef Strick, a główne role zagrali Rip Torn, James T. Callahan i Ellen Burstyn.

Przypisy | edytuj kod

  1. ALL TIME 100 Novels, TIME Magazine [dostęp 2010-08-27] [zarchiwizowane z adresu 2010-08-31]  (ang.).
  2. Henry Miller – „Zwrotnik Raka”, wydawnictwoliterackie.pl [zarchiwizowane z adresu 2007-07-09] .

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Zwrotnik Raka (powieść)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy