Zygmunt Jórski


Zygmunt Jórski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zygmunt Jórski (ur. 8 października 1880, zm. 13 września 1963 w Milanówku) – właściciel ziemski, z wykształcenia artysta plastyk.

Rodzina Jórskich pojawiła się na terenach obecnego Zacisza pod koniec XIX wieku, Zygmunt przejął majątek po rodzicach ok. 1910. Zamieszkiwał wraz z żoną Janiną w dworku, który znajdował się w oddaleniu od szosy do Radzymina, do którego prowadziła wysypana żwirem droga. Były to tereny bagnistych nieużytków, które Jórski postanowił rozparcelować. W założeniu miało powstać miasto-ogród złożone z działek o powierzchni od 1000 do 2000 metrów. Aby zwiększyć sprzedaż cenę ustalono na tak niskim poziomie, że reklamowano je jako najtańsze w okolicach Warszawy. Zygmunt Jórski był znany z tego, że kredytował kupujących, rozkładał płatności na dogodne raty, część działek rozdał, a wiele przeznaczył na cele społeczne m.in. pod kościół i pod boisko klubu sportowego Junak.

Jórski był artystą plastykiem – malarzem-realistą. Studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych im. Wojciecha Gersona. Należał do grupy malarskiej „Zachęta” co potwierdza Słownik Biograficzny Warszawskiego Okręgu Związków Artystów Plastyków[1]. Do czasów obecnych pozostało jednak bardzo mało jego prac. Od 1931 roku był także Członkiem Rzeczywistym Miłośnikiem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych[2]. Po 1945 Janinie i Zygmuntowi Jórskim odebrano posiadany majątek, przeprowadzili się oni do Milanówka, gdzie po pożarze willi, którą wynajmowali (1962) oboje zmarli (Janina z Michalaków Jórska ur. 25 października 1892, zmarła 5 grudnia 1963) i zostali pochowani w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Bródnowskim (kw. 3A-4-31/32). Pamiątką po Zygmuncie Jórskim jest ulica na Zaciszu nosząca jego imię. Przez wiele lat była zapisywana z błędem jako Jurskiego. Ciekawostką jest, że nazwę nadano za życia patrona (15 maja 1951), m.in. plan miasta z 1956 ma tak oznaczoną ulicę.

Galeria | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Andrzej Janota: Artyści plastycy Okręgu Warszawskiego. Warszawa: Związek Polskich Artystów Plastyków, 1972, s. 714.
  2. Komitet Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Sprawozdanie Komitetu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie za 1931 rok. „Rocznik”, s. 67, 1932-04-04. Warszawa: Komitet Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Sprawdź autora:1.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Zygmunt Jórski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy