Zygmunt Kapalski


Zygmunt Kapalski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zygmunt Kapalski (ur. 1899, zm. 1948) − polski wojskowy, urzędnik państwowy i samorządowy, starosta powiatu częstochowskiego.

Życiorys | edytuj kod

Zygmunt Kapalski urodził się 2 maja 1899 roku w Częstochowie. Był synem ślusarza Ignacego Kapalskiego i Leokadii z Ziębińskich. Ukończył gimnazjum w Częstochowie. Następnie walczył I wojnie światowej jako żołnierz Legionów Polskich.

W 1923 roku zatrudnił się w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, a następnie w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Od 1942 roku w należał do warszawskich komórek ZWZ/AK w randze kapitana. W 1943 roku został aresztowany i osadzony w więzieniu Pawiak, po uwolnieniu ukrywał się do przejścia frontu.

Po zakończeniu wojny wszedł do Centralnego Komitetu Wykonawczego Polskiej Partii Socjalistycznej i z jej ramienia w czerwcu 1946 roku był delegatem referendalnym w okręgu gdańskim. Po referendum pracował w Komendzie Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Katowicach, a w sierpniu 1947 roku powrócił do Częstochowy i 3 października objął stanowisko starosty powiatowego. W 1948 roku otrzymał wyróżnienie od wojewody kieleckiego za inwestycje drogowe na terenie podległego mu powiatu.

Zmarł 25 sierpnia 1948 roku w Częstochowie i został pochowany na cmentarzu Kule.

Życie prywatne | edytuj kod

Żonaty z Marią z Kurzelów (ok. 1911–1949), prawdopodobnie nie miał dzieci.

Odznaczenia | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Juliusz Sętowski: Cmentarz Kule w Częstochowie. Przewodnik biograficzny. Częstochowa: Wydawnictwo im. Stanisława Podobińskiego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, 2005, s. 133. ISBN 83-7098-916-0.
Na podstawie artykułu: "Zygmunt Kapalski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy