Zygmunt Olczak


Zygmunt Olczak w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zygmunt Olczak (ur. 26 października 1916 w Strzegocinie, zm. 20 marca 1970[1][2]) – polski nauczyciel i przedsiębiorca, urzędnik państwowy, poseł na Sejm PRL II i III kadencji (1957–1965).

Życiorys | edytuj kod

Po ukończeniu seminarium nauczycielskiego pracował w zawodzie. W latach II wojny światowej był więziony w obozie koncentracyjnym. W 1945 podjął pracę w Zarządzie Miejskim Ozorkowa. W latach 40. był współwłaścicielem zakładu produkującego wody gazowane oraz rozlewni piwa. W 1950 objął funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej Gminnej Kasy Spółdzielczej w Ozorkowie[3]. Pełnił obowiązki radnego Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi, później mianowano go dyrektorem Łódzkiego Przedsiębiorstwa Obrotu Produktami Naftowymi.

W 1957 wszedł w skład Sejmu II kadencji jako przedstawiciel okręgu Kutno. Był członkiem Komisji: Oświaty i Nauki, Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego, Przemysłu Lekkiego, Rzemiosła i Spółdzielczości Pracy. W III kadencji kontynuował pracę w tej ostatniej Komisji (wybrany ponownie z okręgu Kutno).

Przypisy | edytuj kod

  1. Wiadomości Ozorkowskie, kwiecień 1992
  2. Dziennik Łódzki, nr. 69/1970
  3. Historia Banku Spółdzielczego w Ozorkowie

Bibliografia | edytuj kod

  • Henryk Wosiński, Stronnictwo Demokratyczne w Polsce Ludowej. Cz. 3: Udział Stronnictwa w pracach parlamentu PRL w latach 1944-1968 (red. Wiktoria Beczek), Warszawa 1969
  • Strona sejmowa posła III kadencji
Na podstawie artykułu: "Zygmunt Olczak" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy