Zygmunt Rychert


Zygmunt Rychert w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zygmunt Rychert (ur. 2 maja 1947 w Gdańsku) – dyrygent i kompozytor, związany z filharmoniami w Warszawie i Gdańsku oraz teatrami operowymi w Bydgoszczy i Gdańsku.

Życiorys | edytuj kod

Studiował dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu u prof. Witolda Krzemieńskiego oraz kompozycję pod kierunkiem Floriana Dąbrowskiego. Dyplom tej uczelni uzyskał w 1971 roku. Rok wcześniej został laureatem Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów w Katowicach. Zdobywał też liczne nagrody na konkursach kompozytorskich. Po studiach pełnił funkcje asystenta dyrygenta Witolda Rowickiego, w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Uczestniczył w licznych podróżach zagranicznych tej orkiestry. W 1971 roku założył, jako szef artystyczny, i prowadził do 1981 roku orkiestrę Filharmonii Bałtyckiej. Ponownie pracował w niej w latach 1998-2003.

W latach 1982-1984 i 1986-1989 był dyrygentem i kierownikiem artystycznym Państwowej Opery w Bydgoszczy. Za jego czasów podniósł się poziom gry orkiestry operowej. Przygotował kilka premier operowych, operetkowych i baletowych (Otello, Carmen, Cyrulik sewilski, Flis, Verbum nobile, Pan Twardowski, Ptasznik z Tyrolu i inne). Współpracował także z bydgoską Akademią Muzyczną, przygotowując Akademicką Orkiestrę Symfoniczną i solistów - studentów tej uczelni do koncertów dyplomowych, organizowanych corocznie w sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

Po odejściu z bydgoskiej opery, od 1992 roku pełnił funkcję dyrygenta i kierownika muzycznego Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Współpracował także z Toruńską Orkiestrą Kameralną oraz często pojawiał się na estradach różnych filharmonii w Polsce, m.in. Filharmonii Pomorskiej. Dokonał wielu nagrań płytowych z różnymi orkiestrami oraz dla Polskiego Radia i Telewizji.

Od 2011 roku profesor tytularny sztuki muzycznej.[1]

  • Laureat Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (za 2002)[2]

Przypisy | edytuj kod

  1. Rychert Zygmunt, Gedanopedia. [dostęp 2016-05-23].
  2. Splendor Gedanensis 2016. Dali najwięcej gdańskiej kulturze

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Zygmunt Rychert" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy