dyskusja:elipsa


Dyskusja:Elipsa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dopracować, dopisać coś o kierownicy elipsy.

2014-01-08 = M.Krotofil Do sprawdzenia 1szy wzor na c odcinka "c" nie ma oznaczonego na rysunku (może użyć lepiej "ea")

Loxley - do zmiany rysunek czy wzór? Sławek Borewicz (dyskusja) 18:52, 14 sty 2014 (CET)odpowiedz

Podmieniłem rysunek i dopisałem fragment poświęcony kierownicom elipsy. --Wojciech Słota (dyskusja) 15:42, 15 paź 2014 (CEST)odpowiedz

Metoda szpilek i sznurkaedytuj kod

Opis zawiera niejasności i błędy, i kwalifikuje się do poprawy.

1. W pierwszym akapicie podano sposób wykreślania elipsy, gdy dane są ogniska. Niczego jednak nie wiadomo o samej elipsie... na przykład nie wiadomo, jaka powinna być długość sznurka. A przecież sprawa jest banalna: długość sznurka musi być równa długiej osi elipsy.

2. W drugim akapicie podano metodę wpisania elipsy w dany prostokąt. Ustalenie długości ogniskowej rzeczywiście, tak jak opisano, wymaga konstrukcji prostej stycznej do okręgu - można się jednak kłócić, czy konstrukcja ta należy do tak elementarnych, że słusznym było nieumieszczenie odnośnika do artykułu Wikipedii, z którego można by się dowiedzieć, jak właściwie tę konstrukcję wykonać. W każdym razie takiego linku jednak nie ma w artykule, a chyba jednak powinien być.

3. Trzeci akapit jest już całkowicie błędny! Przecież aby dostosować długość pętli sznurka, [tu przecinek!] należy wetknąć szpilki w punkty A {\displaystyle A} i B {\displaystyle B} (na pewno nie jedną w ognisko, a drugą w koniec głównej osi!) - długość sznurka ma być równa k k = 2 a {\displaystyle k_{k}=2a} (podany w artykule wzór jest błędny w sposób chyba dość oczywisty!). Gdy już odmierzymy długość sznurka, wyciągamy obie szpilki (z punktów A {\displaystyle A} i B {\displaystyle B} ), a następnie jedną szpilkę wbijamy w jedno z (uprzednio wyznaczonych) ognisk, a drugą szpilkę w drugie z ognisk (a nie tak, jak to opisał autor, który chyba nie do końca kontrolował, co pisze...). Nie wiadomo też, o co chodzi w „wykonać ścisłą pętlę wokół dwóch szpilek (tak, by była napięta)” - co właściwie autor rozumie przez pętlę? Przecież sposób wykreślenia elipsy opisano poprawnie w akapicie pierwszym, i trzeba było się tylko do niego odwołać.

31.11.242.188 (dyskusja) 23:20, 21 lip 2015 (CEST)odpowiedz

Jest całkiem innym problemem, czy rzeczywiście położenie ognisk należy wyznaczać tak, jak to opisał autor, czy nie ma metody prostszej. Niech dany będzie prostokąt A B C D {\displaystyle ABCD} . Przez środek prostokąta wykreślamy proste prostopadłe, równoległe do jego boków (w nich zawierają się osie elipsy). Odmierzamy (np. przy pomocy sznurka) długość półosi większej a {\displaystyle a} ; jest to jednak także odległość od końca półosi mniejszej do ogniska. Znalezienie ognisk jest więc oczywiste i nie wymaga wcale kreślenia okręgu ani stycznej do tego okręgu. Bierzemy sznurek (inny niż ten, który posłuży do wykreślenia samej elipsy), przywiązujemy jego koniec do szpilki, wbijamy ostrze w środek elipsy (będący też środkiem danego prostokąta i punktem przecięcia wykreślonych wcześniej prostych), napinamy sznurek i zaznaczamy drugi koniec w miejscu przecięcia prostej z jednym z krótszych boków prostokąta (czyli w środek krótszego boku), mocując tam drugą szpilkę. Następnie wyciągamy obie szpilki, pierwszą wbijamy w miejsce przecięcia prostej z jednym z dłuższych boków (w środek dłuższego boku), i napiętym sznurkiem wykreślamy łuk do przecięcia z długą osią elipsy. Miejsce przecięcia wyznacza położenie ogniska. W analogiczny sposób wyznaczamy drugie ognisko. Długość ogniskowej nie jest nam do niczego potrzebna.

I co, nie prościej niż zabawa z wykreślaniem okręgu i stycznej do niego? Resztą konstrukcji (metodę wykreślania samej elipsy) opisałem wyżej.

31.11.242.188 (dyskusja) 23:45, 21 lip 2015 (CEST)odpowiedz

Na podstawie artykułu: "dyskusja:elipsa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy