pierwszy sekretarz


Sekretarz generalny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Pierwszy sekretarz) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sekretarz generalny (także I sekretarz) – tytuł przywódcy partii politycznej, a także urzędnika administracyjnego w różnego typu organizacjach międzynarodowych, stowarzyszeniach, partiach politycznych, gremiach nieformalnych, itp.

Spis treści

Partie komunistyczne / socjalistyczne | edytuj kod

W partiach o ideologii komunistycznej lub socjalistycznej sekretarz generalny, czy też I sekretarz, jest faktycznym przywódcą partii.

W państwach, których partia komunistyczna jest partią rządzącą, jest to faktycznie przywódca państwa. Funkcję głowy państwa pełni w państwach rządzonych przez tę ideologię przewodniczący parlamentu, lub innego kolegialnego organu. Funkcje pierwszych sekretarzy często bywają łączone jednak, z kluczowymi urzędami w strukturach państwowych. W PRL Wojciech Jaruzelski będąc I sekretarzem KC PZPR pełnił urząd premiera, ministra obrony narodowej, a później przewodniczącego Rady Państwa i prezydenta PRL. Był też najwyższym stopniem dowódcą wojskowym (generałem armii) w służbie czynnej. Podobnie Fidel Castro na Kubie sprawował obok funkcji I sekretarza partii, urzędy premiera, czy prezydenta. I sekretarz był także w PZPR najwyższym funkcjonariuszem aparatu partyjnego niższego szczebla – na przykład komitetu wojewódzkiego, komitetu powiatowego, komitetu zakładowego.

Przywódcy partyjni:

Inne partie polityczne | edytuj kod

W niektórych partiach politycznych sekretarz generalny pełni różne funkcje administracyjne[1].

Przykłady:

  • Sekretarz generalny PIS
  • Sekretarz generalny PO

Organizacje międzynarodowe | edytuj kod

Sekretarz generalny, jest najczęściej występującym funkcjonariuszem międzynarodowym pełniącym różne zadania administracyjne przy organizacjach międzynarodowych, często stojącym na czele danej organizacji Przywódcy organizacji międzynarodowych:

Organizacje innego typu | edytuj kod

Sekretarz generalny jako stanowisko administracyjne występuje w różnego typu organizacjach, gremiach czy stowarzyszeniach. Przykłady:

Przypisy | edytuj kod

  1. Przykłady: [1], [2], [3]
Na podstawie artykułu: "pierwszy sekretarz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy