wikipedysta:bialo-zielony/brudnopis


Wikipedysta:Bialo-zielony/brudnopis w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedysta:Bialo-zielony Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa powstało w 1986 r. na terenie Parku Kultury i Wypoczynku w Nowym Tomyślu. Jest oddziałem zamiejscowym Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Jego powstanie w Nowym Tomyślu związane jest z już ponad 200-letnią tradycją uprawy chmielu i wikliniarstwa w rejonie Nowego Tomyśla, Miedzichowa i Trzciela. Główna część ekspozycji znajduje się w przeniesionej z innego miejsca i częściowo zrekonstruowanej zabytkowej chacie osadnika olęderskiego z XVIII w. Wystawa na parterze obejmuje eksponaty wikliniarskie od czasów prehistorycznych poprzez odkrycia dokonane w Biskupinie, czasy nowożytne do współczesności. Wśród wystawianych przedmiotów jest m.in. stuletni fotel. Obejrzeć można tutaj także wyposażenie warsztatu wikliniarskiego, a także dowiedzieć się w jaki sposób trafiła z Ameryki Północnej do Europy uprawa wierzby amerykańskiej. Wystawa na poddaszu poświęcona jest chmielarstwu: odmianom chmielu, metodom jego uprawy i sposobom praktycznego wykorzystania.

W znajdującej się obok zrekonstruowanej drewnianej stodole olęderskiej odbywają się imprezy plenerowe, warsztaty wikliniarskie, prelekcje i prezentacje. Na poddaszu umieszczono wyroby z wikliny pochodzące z Ogólnopolskich Plenerów Wikliniarskich i konkursów plecionkarskich.

Muzeum czynne: kwiecień – październik wtorek – sobota 9.00-17.00, niedziela 13.00-18.00 listopad – marzec wtorek - piątek 9.00 - 15.00, sobota, niedziela 11.00-15.00


Bilety wstępu: normalne – 5 zł, ulgowe – 3 zł


Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 powstało 30.01.1989 r. Jego celem zapisanym w statucie jest m.in. krzewienie wiedzy i kultywowanie pamięci o powstaniu wielkopolskim oraz popularyzacja wartości, które przyświecały powstańcom wielkopolskim.

Cele te są realizowane między innymi poprzez: •odczyty i prelekcje, •działalność wydawnicza (ksiązki i czasopismo) •organizowanie konkursów i wystaw, •dokumentowanie historii Powstania Wielkopolskiego

Najwyższą władzą Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19 jest Krajowy Zjazd Delegatów. Dotychczas odbyły się cztery Zjazdy, w tym jeden Nadzwyczajny. Na bieżąco pracami Towarzystwa kieruje Zarząd Główny i wybrane z jego składu Prezydium. Obecnym prezesem towarzystwa jest Stefan Barłóg, a wiceprezesem Tadeusz Musiał. Ogółem do Towarzystwa należy ponad 2500 członków skupionych w 84 kołach. Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 od 2004 roku posiada status organizacji pożytku publicznego.

Na podstawie artykułu: "wikipedysta:bialo-zielony/brudnopis" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy