Apostasia


Apostasia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Apostasiarodzaj roślin jednoliściennych z rodziny storczykowatych (Orchidaceae), jeden z dwóch reprezentujących najstarszą filogenetycznie grupę w obrębie rodziny. Rodzaj obejmuje 7 gatunków naziemnych roślin występujących na obszarze od północno-wschodnich Indii, Nepalu i Bhutanu, po południe Japonii na północy oraz Nową Gwineę i północną Australię na południu i wschodzie[3].

Morfologia | edytuj kod

Pokrój
Rośliny zielne, wyprostowane i nagie[3].
Łodyga
Kłącze okryte łuskami. Łodyga prosta, dość szczupła, pojedyncza lub rozgałęziona, ulistniona[3].
Korzenie
Wyrastają z kłącza i częściowo mają charakter podporowy, czasem też są bulwiasto zgrubiałe[3].
Liście
Skupione u nasady łodygi lub równomiernie rozmieszczone. Ich blaszka liściowa jest składana i zazwyczaj podwinięta wzdłuż brzegów na szczycie przechodząc w rurowo zwinięty wąs. Blaszka liściowa u nasady zwęża się obejmując łodygę[3].
Kwiaty
Zebrane w kwiatostan zwykle szczytowy, zwykle rozgałęziony, łukowato wygięty lub przewisający. Przysadki są zwykle drobne. Kwiaty wyprostowane (nie są przekręcone o 180° jak kwiaty większości storczykowatych), są niemal promieniste. Słupek z zalążnią trójkomorową, niezbyt różniącą się od szypułki kwiatowej. Szyjka słupka jest cylindryczna i zakończona główkowatym znamieniem. Listki okwiatu niemal niezróżnicowane, nieco mięsiste, barwy od białej do żółtej. Prętosłup prosty lub wygięty, z 2 płodnymi pręcikami, czasem z centralnym prątniczkiem. Główki pręcika obejmują słupek i składają się z dwóch pylników o równej, a czasem wyraźnie różnej długości. Nitki pręcików są zwykle krótkie i przylegające do słupka. Pyłek pozostaje luźny – nie jest skupiony w pyłkowiny[3].
Owoce
Torebka wąskocylindryczna, płytko trójżebrowa. Dojrzałe nasiona są czarne, okryte twardą łupiną nasienną[3].

Systematyka | edytuj kod

Pozycja systematyczna według Angiosperm Phylogeny Website (aktualizowany system APG IV z 2016)

Jeden z dwóch rodzajów (siostrzanym jest Neuwiedia Blume) w podrodzinie Apostasioideae Horaninov, stanowiącej klad bazalny rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Storczykowate są z kolei kladem bazalnym w rzędzie szparagowców Asparagales w obrębie jednoliściennych[1][4].

Wykaz gatunków[5]

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2012-06-28].
  2. a b Apostasia (ang.). W: Index Nominum Genericorum (ING) [on-line]. Smithsonian National Museum of Natural History. [dostęp 2012-06-28].
  3. a b c d e f g Xinqi Chen, Stephan W. Gale & Phillip J. Cribb: Apostasia (ang.). W: Flora of China [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2012-06-28].
  4. Florida Museum of Natural History: Orchid Tree: a phylogeny of epiphytes (mostly) on the tree of life (ang.). [dostęp 2010-08-01].
  5. Apostasia. W: The Plant List [on-line]. [dostęp 2012-06-28].
Na podstawie artykułu: "Apostasia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy