Bibelot


Bibelot w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Bibelot wykonany z porcelany miśnieńskiej. Zestaw bibelotów.

Bibelot – nieduży przedmiot, często o niewielkiej lub żadnej wartości użytkowej, wykonany zwykle ze zdobionej porcelany, laki, srebra, złota bądź innych tego typu cennych materiałów; zazwyczaj o znacznej wartości artystycznej i materialnej. Ogólnie rzecz biorąc są to wyroby, w których funkcja dekoracyjna dominuje nad ich użytecznością. Manifestują one też zamożność ich właścicieli[1].

Spis treści

Zastosowanie | edytuj kod

Bibeloty (do których można zaliczyć np. porcelanowe figurki, puzderka, flakoniki) ustawiano na parapetach kominków, sekretarzykach, w serwantkach i innych meblach, w celach dekoracyjnych dla upiększenia pomieszczenia. Ich głównym zadaniem jest wzbudzać zainteresowanie swym pięknem, rzadkością lub niepospolitością.

Etymologia | edytuj kod

Wyraz zapożyczony z języka francuskiego[2] i pochodzi od staro-francuskiego słowa beubelet (XII w., oznaczającego jednocześnie: błyskotkę, świecidełko, ozdóbkę, drobiazg, drobnostkę, błahostkę i cacko oraz klejnocik i biżuterię), które wywodzi się od słowa belbel (igraszka, pieścidełko, zabawka), mającego pierwotny swój źródłosłów w słowie bel (piękny)[3].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Bibelot – hasło w encyklopedii onet.wiem
  2. Bibelot – słownik francusko-polski
  3. Bibelot w dictionary.com
Na podstawie artykułu: "Bibelot" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy