Dyskusja wikipedysty:Ptjackyll


Dyskusja wikipedysty:ptjackyll w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Niedziela niczyja, czwartek mijaedytuj kod

To rozpocznę, bo widzę, że już wszyćko zarchowizowane. Coś tu się działo, jak mnie nie było - dyskusje w poczekalni, PUA itd. Widziałam tylko fragment. Nie ma się czym przejmować, chociaż mając tyle lat, ile mam (uff, cztery dziesiątaki już przeleciały z płatka), zawsze czyjeś krytyki czy sugestie jak najbardziej są zasadne i należy je wziąć pod uwagę np. przy ocenianiu swojego oddziaływania w przypadku zgłoszenia czy konfliktu. Co do książek, ostatnio ze znanych rzeczy przeczytałam grubaśną biografię Marii Stuart - ponad 530 stron gołego tekstu [1], ale w tłumaczeniu na polski (co nie jest żadną stratą w tym przypadku). Zrobiłam to w ciągu jednego (przerywanego dnia) i w jedną zarwaną noc, chociaż nie było to ślęczenie do rana. Mam bardzo dużo zastrzeżeń do tej arcyciekawej biografii, ale to jest właśnie przypadłość Anglików, co kiedyś Cię oburzyło, jak oceniłam bardzo nisko produkcję większości utytułowanych naukowo naukowców brytyjskich, głównie angielskich jednak, w odniesieniu do pewnych zagadnień. Obawiam się, że autor nie zna francuskiego. Gorzej, że chyba łaciny też!!!! Korzysta z najgorszych źródeł, czyli Brantome i relacje ambasadorów opublikowane po angielku dawno temu. To go kompletnie dyskwalifikuje. A na to wskazuje dobór (fatalny!) źródeł. Natomiast cała część o drugim małżeństwie i konsekwencjach buntu poddanych są okej, ale tu już autor leciał po angielskich źródłach, a nie miał innej możliwości. W każdym innym przypadku to jest odlot. Tak nie wolno pisać. Ale Anglicy właśnie tak mają od XIX w., dlatego każda wzmianka o angielskim pochodzeniu naukowca w odniesieniu do XVI w. od razu nastawia mnie na nie i na walkę. Ale co do papieży odpuszczam ;) Ty się lepiej znasz, a tutaj bez znajomości łaciny żaden Angikus nie miałby szans. Marencja (dyskusja) 18:11, 2 maj 2019 (CEST)

Czytasz może to https://erenow.net/biographies/martin-luther-king-jr-and-making-of-national-leader/? Tutaj jest za darmo, ale uprzedzam, że nie da się zarchiwizować przez zwykle przywoływaną machinę. Natomiast da się przez podanie linku do kopii w Google ;) Toleruję takie lanie wody i informacji tylko w przypadkach, gdy nie znam kontekstu, a to dość krótko trwa. Tak miałam np. w przypadku średniowiecznej Aragonii, ale to było lata temu. Jak czytałam w jakiejś pracy o konkretnym zagadnieniu tekstowisko na kilkanaście stron o wszystkim, tylko nie o tytułowym zagadnieniu, to byłam bardzo zadowolona, bo się dowiadywałam przy okazji mnóstwa rzeczy. Ale jak już coś więcej wiedziałam na temat ogólny, to bardzo mnie to drażniło i wywoływało wrażenie, że chodzi o zapychanie dziur, braków, szczaków. Jeśli w danym języku to jest pierwsza praca dotycząca jakiegoś okresu historycznego, to okejka, ma to sens, ale po angielsku??? Dziwne. Marencja (dyskusja) 19:48, 6 maj 2019 (CEST) Właśnie tak jak ja. Obiecałm sobie kiedyś, pewnie z rok temu, że tylko jedno hasło nowe napiszę raz na miesiąc. I klapa! Praca i inne sprawy całkiem mnie pochłaniają, a pisanie porządnie uźródłowionego hasła, nawet krótkiego, pochłania sporo czasu. Podziwiam, że Ci się chce. A na err... są całe książki, co mnie zdziwilo, ale wyszukiwarka na stronie jest kiepska. Lepiej szukać zewnętrznie i jak link wskaże, to wtedy wchodzić. A archiwizować się nie da normalnie, tylko po wskazaniu kopii w Google, co robię, jak korzystam. Marencja (dyskusja) 23:10, 15 maj 2019 (CEST) A na marginesie, czyta właśnie kolejna biografię Marii I z Tudorów. Autorka, oczywiście, Angielka, wali na wstępie takie bzdury, że aż mnie trzęsie. Izabela Katolicka jako "jedyna panującą królowa piętnastowiecznej Europy"???? Nieźle. Mocno trzeba mieć natrzaskane pod kopułą, żeby coś takiego pisać o czasach wielkiej Małgorzaty w Skandynawii, trzech (!) formalnie i realnie rządzących krajem władczyniach Nawarry (czwarta była prawnie królową, ale nie rządziła swobodnie) i królowej Neapolu Joannie II. Dla mnie Anglicy historycy to jednak na wstępie obciach i powiedz mi, że zmyślam i jestem uprzedzona 🎃 Marencja (dyskusja) 23:28, 15 maj 2019 (CEST)

Aglomeracja Trójmiasta ?edytuj kod

Cześć. Od długiego czasu zastanawiam się, czy nazwa Aglomeracja trójmiejska nie byłaby bardziej odpowiednia niż gdańska. Kilka ludzi dawno temu już kiedyś przenosili stronę, ale nieskutecznie. Napisałem tam o moich wątpliwościach na stronie dyskusji. O ile się nie mylę, w historii edycji artykułu pokazane jest, że dobre kilka lat temu również próbowałeś zmienić tytuł. Nadal sądzisz, że ta strona powinna nazywać się inaczej (jeżeli wgl pamiętasz i cię to obchodzi)? Masz jakieś argumenty za? Widzę też, że masz wysoki status i zrobiłeś już sporo edycji, więc może potrafiłbyś coś zrobić w tym temacie?--Bart Corke (dyskusja) 16:59, 9 maj 2019 (CEST)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikipedysty:Ptjackyll" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy