Dyskusja wikiprojektu:Filmy


Dyskusja wikiprojektu:Filmy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Dodaj nową wiadomość

Archiwum: część 1, część 2, część 3, część 4, część 5

Spis treści

Amerykański Instytut Filmowyedytuj kod

Oficjalna strona American Film Institute nie udostępnia nazwy instytutu w innym języku niż angielski. Dodatkowo nazwa z przekierowania nie znajduje się w treści artykułu. Można by przenieść artykuł pod Amerykański Instytut Filmowy, więc zgodnie z nazwą pod jaką instyt jest opisywany w mediach, jednak nie jest to oficjalna nazwa instytutu w języku polskim. W jaki sposób po ewentualnym przeniesieniu wskazać, że nazwa ta nie jest oficjalną, a jest to tylko nazwa używana przez media? Chodzi mi o odróżnienie tego przypadku od takiego, w którym na stronie instytutu znalazłaby się jego oficjalna polskojęzyczna nazwa. Eurohunter (dyskusja) 16:38, 5 gru 2018 (CET)

Lista ostatnich zmian w artykułachedytuj kod

Ponieważ dotychczasowa lista wszystkich artykułów z kategorii kinematograficznej mocno się rozrosła i stała się technicznie "nieedytowalna" (a nawet nieodwiedzalna :/), została podzielona na 2 części: Wikiprojekt:Filmy/Lista artykułów/bez biografii oraz Wikiprojekt:Filmy/Lista artykułów/biografie. Zmiany cały czas można śledzić po wejściu na "zmiany w linkowanych" w obu listach, albo poprzez naszą wikiprojektową sekcję Wikiprojekt:Filmy#Ostatnie zmiany w hasłach związanych z filmem :) Nowe trzeba będzie co jakiś czas oczywiście dodawać. Hedger z Castleton (dyskusja) 10:37, 7 gru 2018 (CET)

Sortowanie artykułów o filmach według rokuedytuj kod

Cześć. Zauważyłam ostatnio pewien problem, związany głównie z filmami wchodzącymi do kin w styczniu. Jako iż często mają one pokazy przedpremierowe w poprzednim roku, część edytujących uznaje je za film z jednego roku a reszta z drugiego. Wprowadza to spory chaos- na przykład Gotowi na wszystko. Exterminator w definicji opisano jako obraz z 2017, jednak już w kategoriach (i większości artykułów dotyczących twórców) jest on uznany za produkcję z roku 2018. Stąd moje pytanie- czy jest jakaś zasada, wedle której powinno się ustalać ten podział? Wajmera (dyskusja) 13:42, 28 gru 2018 (CET)

@Wajmera No tak, jeszcze zabawniej jest gdy rok produkcji jest jeszcze wcześniejszy. Jeśli dobrze rozumiem to co masz na myśli to nie są "pokazy przedpremierowe" tylko uroczyste premiery (czerwony dywan itp.) i sądzę że pierwsza z nich pokazuje "z którego roku" film jest. Wypuszczenie filmu do kin, nie mówiąc o telewizji, czy płytach DVD to taka siódma woda po kisielu. Często to nazywają premierami, może dlatego że to dobrze brzmi, ale ile może być "pierwszych razów"? Pokazy faktycznie przedpremierowe mają raczej bardziej nieoficjalny charakter i o większości próżno szukać informacji (o ile mi wiadomo). Mithoron (pedo mellon) 01:56, 31 gru 2018 (CET) @Mithoron Dziękuję za szybką odpowiedź. Zabieram się w takim razie do edytowania. :) Wajmera (dyskusja) 08:33, 1 sty 2019 (CET)

Gloria Artis dla Wojciecha Ziemiańskiegoedytuj kod

W artykule Wojciech Ziemiański mamy w treści: W styczniu 2011 został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[2][3]. Na stronie ministerstwa jest podana informacja, że osoba o takim nazwisku otrzymała medal srebrny: Ziemiański Wojciech teatr 2010.12.16 Srebrny. Źródło 2 potwierdza wersję o srebrnym, źródło 3 mówi o brązowym. Jakieś sugestie, jak rozwiązać problem, czy po prostu poprawić na podstawie przytoczonych danych na srebro? - Pozdrawiam Ysska (dyskusja) 10:35, 6 sty 2019 (CET)

Kategoria:Filmy thrilleryedytuj kod

Właśnie trafiłem na powieść (hiszpański thriller), która trafiła do kategorii Kategoria:Hiszpańskie thrillery. Kategoria ta jest podpięta pod Filmy thrillery. I co teraz? Na razie przerzuciłem artykuł do kategorii Powieści thrillery, która nie jest rozdzielona na hiszpańskie, amerykańskie i inne. Chyba trzeba by uszczegółowić nazwy tych podkategorii. Hiszpańskie thrillery (powieści) / Hiszpańskie thrillery (filmy)? Hedger z Castleton (dyskusja) 13:02, 8 sty 2019 (CET)

  • @Hedger z Castleton Ja mam wątpliwości już co do nazwy kategorii w tytule sekcji. "Filmy thrillery" brzmi moim zdaniem strasznie; być może warto by zmienić nazwę kategorii na "Thrillery filmowe" (i analogicznie – "Hiszpańskie thrillery filmowe")? Ironupiwada (dyskusja) 18:45, 8 sty 2019 (CET)
    • Nie ma sprawy, ale to równolegle trzeba tak zrobić z powieściami :) Tylko jak, bo "thrillery powieściowe" też będzie zgrzytać. Hedger z Castleton (dyskusja) 10:23, 11 sty 2019 (CET) Ciężko stwierdzić :) Może "Thrillery literackie"? Ale nie wiem, czy nie trzeba by wciągnąć w tę zmianę Wikiprojektu Literatura albo Kawiarenki. Ironupiwada (dyskusja) 11:08, 11 sty 2019 (CET)
    • Według mnie nazwa kategorii powieści thrillery mogłaby zostać, ale jak już zmieniać na inną to chyba lepiej brzmi nazwa thrillery powieściowe gdyż jak sama nazwa wskazuje dotyczy powieści, a nazwa thrillery literackie mogłaby dotyczyć wszystkich utworów literackich z gatunku thriller. Ulv80 (dyskusja) 17:28, 11 sty 2019 (CET)
  • @Ulv80, @Ironupiwada, co robimy? Zagajam przy okazji, bo zobaczyłem, że Reżyserzy jest rozdzielna m.in. na filmowych i teatralnych, a w kategorii Scenarzyści są tylko filmowi. Dalej w kategorii Scenarzyści filmowi są podkategorie Hiszpańscy scenarzyści, Holenderscy scenarzyści bez filmowi i tam trafia chyba też sporo scenarzystów teatralnych niepiszących scenariuszy filmowych. Hedger z Castleton (dyskusja) 19:09, 8 lut 2019 (CET)
  • @Hedger z Castleton, @Ironupiwada Uważam, że nazwa kategorii Powieści thrillery jest dobra i nie trzeba jej zmieniać, zaś dobrze by było utworzyć podkategorie takie jak Amerykańskie powieści thrillery itp. Myślę iż dobrze byłoby stworzyć kategorię Scenarzyści teatralni i jej podkategorie. Ulv80 (dyskusja) 21:30, 8 lut 2019 (CET) @Hedger z Castleton Być może @Ulv80 ma rację; przydałoby się stworzyć odpowiednie kategorie dla scenarzystów teatralnych. Ironupiwada (dyskusja) 11:56, 9 lut 2019 (CET)
  • Kategorię należałoby przenieść za artykułem dreszczowiec (główna nazwa, nie wiem czy rzeczywiście dominująca). Eurohunter (dyskusja) 22:01, 8 lut 2019 (CET)
  • Zgłosiłem prośbę o przebotowanie. Hedger z Castleton (dyskusja) 11:00, 18 mar 2019 (CET)

@malarz pl już przebotował kategorię, teraz można rozdzielać groszek i fasolkę :) Hedger z Castleton (dyskusja) 15:02, 29 mar 2019 (CET)

Filmy/seriale o różnych polskich tytułach czy wersja z dubbingiem jest dominująca?edytuj kod

Zapraszam do zabrania głosu w dyskusji w kawiarence. Andrzei111 (dyskusja) 14:55, 31 sty 2019 (CET)

Kategoryzacja scenarzystówedytuj kod

Wzmiankowałem dwa wątki wyżej ;). Mamy kategorię Scenarzyści, w której są tylko scenarzyści filmowi. Brakuje rozdzielenia scenarzystów filmowych i teatralnych (podobnie jak ma to miejsce z reżyserami). Dalej w kategorii Scenarzyści filmowi są podkategorie narodowe (Hiszpańscy scenarzyści), w których mogą być scenarzyści teatralni. Dobrze byłoby na początek wyciągnąć tych narodowych do kategorii ogólnej, a potem utworzyć podkategorie filmowi/teatralni. Znaczna część trafi do obu podkategorii, ale to są mimo wszystko zbiory z częścią wspólną, ale nie zawierające się w sobie :) Hedger z Castleton (dyskusja) 11:08, 18 mar 2019 (CET)

Wrzuciłem powyższy wątek do kawiarenki. Hedger z Castleton (dyskusja) 16:14, 20 maj 2019 (CEST)

Kategoria:Dekoratorzy wnętrzedytuj kod

Sytuacja analogiczna do powyższej. Kategoria:Dekoratorzy wnętrz nie są podpięci pod film, ale Kategoria:Dekoratorzy wnętrz według narodowości już są filmowcami. Należałoby utworzyć podkategorie dla filmowców. Kategoria:Filmowi dekoratorzy wnętrz, Kategoria:Polscy filmowi dekoratorzy wnętrz?? Hedger z Castleton (dyskusja) 14:30, 18 mar 2019 (CET)

breakout characteredytuj kod

Czy termin „breakout character” ma polski odpowiednik? Andrzei111 (dyskusja) 13:06, 24 mar 2019 (CET)

Charlie Chaplinedytuj kod

@Bgggggbgggggb zmienia liczbę Oscarów. IMdB podaje jakieś inne. Trzeba to wyprostować, bo wstyd. 77.253.52.205 (dyskusja) 21:13, 17 maj 2019 (CEST)

Na podstawie artykułu: "Dyskusja wikiprojektu:Filmy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy