Indyjski kalendarz narodowy


Indyjski kalendarz narodowy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Indyjski zreformowany kalendarz narodowy – oficjalny, urzędowy kalendarz stosowany w Indiach. Jest używany obok kalendarza gregoriańskiego przez Gazette of India, w wiadomościach nadawanych przez radiostację All India Radio oraz w komunikatach publikowanych przez rząd Indii[1].

Jest to kalendarz słoneczny, w którym rok podzielony jest na 12 miesięcy i ma 365 dni (w latach przestępnych 366 dni).

Struktura kalendarza | edytuj kod

Kalendarz hinduistyczny

W latach przestępnych ćajtra ma 31 dni i zaczyna się 21 marca. Podobnie jak w kalendarzu perskim wszystkie miesiące pierwszej połowy roku mają 31 dni, co odpowiada wolniejszemu ruchowi Słońca po ekliptyce w tym okresie.

Nazwy miesięcy pochodzą ze zreformowanego kalendarza księżycowo-słonecznego era Wikrama z pewnymi różnicami w ich wymowie, co bywa przyczyną niejasności, do którego należą kalendarza .

Lata liczy się według ery Śaka (na pamiątkę zwycięstwa nad Sakami ), która zaczęła się (rok 0) w 78 r. Aby określić, czy rok jest przestępny należy dodać 78 do roku ery Saka - w rezultacie, jeśli rok jest rokiem przestępnym w kalendarzu gregoriańskim, to jest przestępnym w erze Saka.

Wprowadzenie kalendarza | edytuj kod

Kalendarz hinduski był opracowany przez specjalny komitet reformy kalendarza (Calendar Reform Committee). Rząd Indii utworzył go w 1952 roku[2]. Zadanie komitetu polegało na ujednoliceniu bardzo licznych systemów liczenia czasu występujących w Indiach. Kalendarz jest częścią Indian Ephemeris and Nautical Almanac, kompendium zawierającego informacje astronomiczne. Są w nim również dane i wzory pozwalające określić czas potrzebny do sporządzenia religijnego kalendarza hinduistycznego.

Oficjalnym początkiem kalendarza był 1 ćajtra, 1879 ery Saka, czyli 22 marca 1957.

Przypisy | edytuj kod

  1. A Gateway to India ImageGovernment of India Info over the web. National calendar , www.indiaimage.nic.in, dostęp 2011.04.03
  2. Pañcāṅga. W: Swami Harshananda: A Concise Encyclopeaedia of Hinduism. Wyd. 1. T. 2: H - P. Bangalore: Ramakrishna Math, April 2008, s. 478. ISBN 978-81-7907-057-4. (ang.)
Na podstawie artykułu: "Indyjski kalendarz narodowy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy