Intersputnik


Intersputnik w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest wersja przejrzana, która została oznaczona 17 lis 2018. Na przejrzenie oczekują zmiany w szablonach lub plikach, które są zawarte na tej stronie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Intersputnik (ros. Международная организация космической связи „Интерспутник”, pol. Międzynarodowa Organizacja Łączności Kosmicznej „Intersputnik”) – organizacja międzynarodowa utworzona 15 listopada 1971 roku z inicjatywy ZSRR jako agenda RWPG[1] i odpowiednik ówczesnej organizacji Intelsat. Jeden z pierwszych operatorów satelitarnych. Zajmuje się realizacją światowej sieci łączności satelitarnej.

W czasach zimnej wojny obejmowała ZSRR i jej państwa satelitarne. Obecnie jest międzyrządową organizacją otwartą dla wszystkich krajów. Liczy 25 członków i zapewnia usługi satelitarne w ponad 40 krajach. W Polsce od 1974 roku łączność w ramach Intersputnika zapewniało Centrum Łączności Satelitarnej w Psarach koło Kielc (zlikwidowane w 2010).

24 kwietnia 2012 roku Przewodniczącą Rady Międzynarodowej Organizacji Łączności Kosmicznej „Intersputnik” na roczną kadencję została wybrana Polka, Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej[2].

Spis treści

Możliwości | edytuj kod

Intersputnik przy świadczeniu usług telekomunikacyjnych współpracuje z rosyjskimi operatorami satelitarnymi RSCC i Gascom (wykorzystując satelity Express-A, Express-AM i Yamal-200. Jest także oficjalnym dystrybutorem usług i zasobów operatora Eutelsat.

Od czerwca 1997 roku współpracuje także z amerykańską firmą Lockheed Martin (poprzez joint-venture Lockheed Martin Intersputnik (LMI) przy satelicie ABS 1).

Organizacja posiada dostęp do sieci 1500 stacji naziemnych.

Intersputnik prowadzi również prace nad własną siecią satelitów telekomunikacyjnych, Intersputnik-100M.

Przynależność do innych organizacji | edytuj kod

Państwa członkowskie | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Porozumienie o utworzeniu międzynarodowego systemu i organizacji łączności kosmicznej "Intersputnik", sporządzone w Moskwie 15 listopada 1971 r. (Dz.U. 1974 nr 40 poz. 234), Protokół o wprowadzeniu zmian do Porozumienia sporządzonego w Moskwie dnia 15 listopada 1971 roku o utworzeniu międzynarodowego systemu i organizacji łączności kosmicznej "Intersputnik", przyjęty podczas XXV Jubileuszowej Sesji Rady INTERSPUTNIK w Moskwie dnia 30 listopada 1996 r. (Dz.U. 2003 nr 148 poz. 1442), Porozumienie o zdolności prawnej, przywilejach i immunitetach Międzynarodowej Organizacji Łączności Kosmicznej "Intersputnik", sporządzone w Berlinie dnia 20 września 1976 roku (Dz.U. 1978 nr 17 poz. 74)
  2. Magdalena Gaj została Przewodniczącą Rady Intersputnika. uke.gov.pl, 25 kwietnia 2012. [dostęp 25 kwietnia 2012]., Magdalena Gaj przewodniczącą Międzynarodowej Organizacji Łączności Kosmicznej "Intersputnik"

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Intersputnik" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy