Kac Wawa


Kac Wawa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Borys Szyc Sonia Bohosiewicz

Kac Wawa – polska komedia z 2011 roku w reżyserii Łukasza Karwowskiego zrealizowana w technologii 3D. Film jest promowany piosenką „Kac Wawa”, wykonywaną przez Dorotę Rabczewską. W 2013 film otrzymał 16 nominacji do filmowych antynagród – Węży (polski odpowiednik Złotych Malin).

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Przyjaciele (Andrzej, Karol, Jarek, Tomek i Jerzy) spotykają się z zamiarem gry w brydża na wieczorze kawalerskim Andrzeja. Przyszła panna młoda ma w tym czasie wieczór panieński, jednak koledzy Andrzeja nie chcą grać w brydża, tylko spędzić wieczór po męsku.

Obsada | edytuj kod

Prace nad scenariuszem | edytuj kod

Jak twierdzi scenarzysta Piotr Czaja w wywiadzie dla „Głosu Wielkopolskiego”, większość akcji filmu Kac Wawa luźno opiera się na kilku zdarzeniach z lat 1997-2006, które zaczął układać w scenariusz (zatytułowany „2 dni rozpusty”) w roku 2006 i zamierzał zrealizować jako amatorski film oraz opublikować go w Internecie. Później poznał Jacka Samojłowicza, który zainteresował tematem swojego znajomego współproducenta i dzięki temu powstał film kinowy. Zdaniem scenarzysty akcja jest tylko tłem dla zadrwienia tak z siermiężnej polskiej prostytucji, jak i wszędobylskiego chamstwa, cwaniactwa oraz zachowań panów, którzy na chwilę wyrwą się z domu[1].

Krytyka | edytuj kod

Film spotkał się z krytycznymi recenzjami. Łukasz Muszyński z portalu Filmweb stwierdził, że w wywiadzie dla radiowej Czwórki Łukasz Karwowski ujawnił, że zrobił „Kac Wawę” po to, by zobaczyć, jak się „cycki trzęsą w trzy de”. Proponowałbym, by następnym razem znalazł bardziej racjonalne powody dla nakręcenia filmu. Widzowie zaoszczędzą przynajmniej kilkadziesiąt złotych na biletach, a reżyser nie naje się wstydu z powodu celuloidowego bełta puszczonego na kinowy ekran[2].

Tomasz Raczek napisał: Szczerze i nieodwołalnie odradzam pójście na 'Kac Wawę' do kina. Ten film powinien ponieść klęskę frekwencyjną – może to nauczyłoby czegoś producentów i aktorów[3].

Piotr Mirski z portalu Interia.pl stwierdził, że „Kac Wawa” nadaje się tylko na celuloidowy śmietnik, miejsce, do którego nie zagląda się nawet podczas alkoholowej głupawki, kiedy do ubawu starczą nagrania z YouTube'a z gimnazjalistami pijącymi wódkę okiem[4].

Także Marcin Zembrzuski z portalu Stopklatka.pl negatywnie ocenił film. W swojej recenzji odnotował, że kolejne epizody „Kac Wawy” są tak luźno ze sobą powiązane, a przewijają się w kolejności sprawiającej przeważnie wrażenie zupełnie przypadkowej, iż częstokroć można odnieść wrażenie, że ogląda się fragmenty różnych filmów, połączonych ze sobą tylko głupotą, wtórnością, szowinizmem[5].

Jacek Sobczyński na łamach naszemiasto.pl napisał o filmie, że ten przypadkowy zbiór żartów, których jakość obniżyłaby poziom nawet najgorszego przeglądu studenckich kabaretów, mnie jako widza po prostu obraża[6].

Łukasz Knap z filmtok.pl określił film mianem najbardziej dresiarskiego filmu dekady[7].

Sylwia Krasnodębska z „Gazety Polskiej Codziennie” wytyka filmowi słaby scenariusz i niedopracowane dialogi oraz mierną puentę. Nazywa tę produkcję upadkiem polskiej komedii[8].

Portal Stereoscopy News uznał film za najgorszy film wykonany w technologii 3D na świecie. Serwis dodał również, że ten film powinien otrzymać nagrodę za najgorszy plakat filmowy w historii[9].

W 2013 roku „Kac Wawa” zdobyła 7 Węży – nagród będących odpowiednikiem amerykańskich Złotych Malin. Film triumfował w kategoriach: Wielki Wąż (najgorszy film), Aktor (Borys Szyc), Duet na ekranie (Sonia Bohosiewicz i Borys Szyc), Reżyseria (Łukasz Karwowski), Scenariusz (Piotr Czaja, Jacek Samojłowicz i Krzysztof Węglarz), Komedia, która nie śmieszy i Żenująca scena[10].

Przypisy | edytuj kod

  1. Elżbieta Podolska: Piotr Czaja z Poznania kręci komedię Kac Wawa. 2011-08-20. [dostęp 2012-03-14].
  2. Łukasz Muszyński: Polecamy abstynencję. filmweb.pl. [dostęp 2012-03-07].
  3. Polacy jednak na kacu. "Kac Wawa" najczęściej oglądanym filmem w kinach [BOX OFFICE. kultura.gazeta.pl, 2012-03-07. [dostęp 2017-12-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-01)].
  4. Piotr Mirski: "Kac Wawa": Made in Poland. film.interia.pl, 2012-02-06. [dostęp 2017-12-26].
  5. Marcin Zembrzuski: Sex, drugs, disco polo. [dostęp 2012-03-08].
  6. Jacek Sobczyński: Kac Wawa - klozetowe kawały filmu obrażają widza. [dostęp 2012-03-09].
  7. Łukasz Knap: Czy warto wydać 25 zł na "Kac Wawa"?. W: filmtok.pl [on-line]. [dostęp 2012-02-06].
  8. Sylwia Krasnodębska: "Kac Wawa" - upadek polskiej komedii. [dostęp 2012-02-06].
  9. Stereoscopy News: The Worst 3D Film Ever. W: stereoscopynews.com [on-line]. [dostęp 2012-09-16].
  10. Węże 2013: polskie Złote Maliny przyznane. onet.pl, 2013-04-14. [dostęp 2013-04-15].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Kac Wawa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy