Klasztor Louka


Na mapach: 48°50′29″N 16°03′29″E/48,841389 16,058056

Klasztor Louka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Klasztor Louka w końcu XVII w. (G.M.Vischer)

Klasztor Louka (czes. Loucký klášter; niem. Klosterbruck). Zabytkowy klasztor premonstratensów, w Znojmie nad Dyją (Czechy, kraj południowomorawski), barokowy gmach wybudowany po 1748, na miejscu wcześniejszego, z XII w.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Bogato uposażona z 1190 fundacja księcia znojemskiego Konrada II Otto i jego matki. W latach świetności jeden z największych i najważniejszych klasztorów w tej części Europy. Poważnie zniszczony podczas wojen husyckich 1419-36. Zrujnowany klasztor rozpoczęto odbudowywać w 1748. Niestety, budowy nie ukończono, w wyniku reform józefińskich, w 1784 klasztor objęła kasata. Unikalną bibliotekę przeniesiono do klasztoru na Strahowie. Nowy rozdział historii przeznaczenia i użytkowania tego wspaniałego gmachu, otwiera najpierw fabryka tytoniu, następnie, niemal do końca XX w. klasztor zaadoptowano na wojskowe koszary (w XIX wieku przez pewien czas działała tutaj c. i k. Techniczna Akademia Wojskowa).

Dziś | edytuj kod

Od 1993 w klasztorze produkowane jest wino Znovin Znojmo, a w przepastnych jego podziemiach znajdują się jedne z największych w Europie piwnic do leżakowania wina. Przechowuje się tu około 1 mln. butelek znojemskiego wina. Niewątpliwą atrakcją jest Muzeum Wina. Jednak większa część klasztornego kompleksu pozostaje nadal nie wykorzystana i oczekuje na odpowiedniego mecenasa i inwestora.

Kościół klasztorny | edytuj kod

Najcenniejszym zabytkiem klasztoru (unikalnym w skali całego kraju), jest ukryta w podziemiach romańsko-gotycka kaplica Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Wacława.

Ciekawostka | edytuj kod

Zakonnicy z klasztoru Louka (w 1763 zwanym Klosterbruck) sprawowali opiekę duszpasterską nad okolicznymi wsiami, m.in. nad pobliskimi Tasovicami, gdzie urodził się i wzrastał Jan Dvorzak, późniejszy święty Klemens Maria Hofbauer. Właśnie w Klosterbruck, młody święty pobierał pierwsze szkolne nauki i uczył się zawodu piekarza.

Bibliografia | edytuj kod

  1. Josef Heinzmann, Głosić na nowo Ewangelię. Święty Klemens Maria Hofbauer (1751-1820), Homo Dei, Tuchów 1992.
  2. Maria Krukowska, Czechosłowacja, Wiedza powszechna, Warszawa 1967.
  3. CtiborC. Rybár CtiborC., Przewodnik po Czechosłowacji, AntoniA. Miller (tłum.), Warszawa: Sport i Turystyka, 1983, ISBN 83-217-2417-5, OCLC 749418855 .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Klasztor Louka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy