Linia kolejowa nr 37


Linia kolejowa nr 37 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Linia kolejowa nr 37 BiałystokZubki Białostockie – niezelektryfikowana jednotorowa linia kolejowa o długości 47,087 km. Linia została otwarta 5 grudnia 1886 roku. 2 kwietnia 2000 roku zawieszono na niej ruch pasażerski. W dniu 2 lipca 2016 roku wznowione zostały przewozy pasażerskie na odcinku BiałystokWaliły [2].

Przed ustalaniem nowych granic państwowych w 1945 linia biegła do Wołkowyska[3].

Linia jest czynna dla sezonowego ruchu pasażerskiego na odcinku Białystok – Waliły; połączenia na tej trasie prowadzi przewoźnik Przewozy Regionalne wykorzystując spalinowe zespoły trakcyjne SA105, SA108, SA133, SA137, również w trakcji ukrotnionej. Ruch towarowy prowadzi się na odcinku BiałystokBiałystok Fabryczny. Kursują tam składy z węglem i ścinką drzewną do Elektrociepłowni Białystok oraz drewno ze stacji Białystok Fabryczny. Z okazji finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, "Święta Grzyba", Białoruskiego Festiwalu Folkowego „Siabrouskaja Biasieda" oraz Festiwalu Muzyki Młodej Białorusi Basowiszcza uruchamiane są pociągi dodatkowe.

Jedyną czynną stacją jest Białystok. Na pozostałych posterunkach nie jest prowadzone zapowiadanie pociagów. Od linii odchodzą dwie nieczynne bocznice szlakowe Białystok Fabryczny IKAJ w km 6,513 będąca częścią dawnego zespołu bocznic Białystok Dojlidy oraz Sokole (CPN) w km. 29,339. A także bocznice stacyjne Białystok Fabryczny (częściowo czynne) oraz Zubki Białostockie (nieczynne).

Od Granicy Państwa do stacji przeładunkowej Waliły Las wzdłuż toru linii nr 37 prowadziła szerokotorowa linia kolejowa nr 58, rozebrana w roku 2010.

Katastrofa kolejowa w Białymstoku | edytuj kod

 Osobny artykuł: Katastrofa kolejowa w Białymstoku (1989).

9 marca 1989 roku na odcinku linii nr 37 przy ulicy Poleskiej w Białymstoku w wyniku pęknięcia szyny wykoleił się skład przewożący chlor z ZSRR do NRD. Na szczęście cysterny się nie rozszczelniły.

Most kolejowy na rzece Świnobródka w Sokolem

Przypisy | edytuj kod

  1. Wykazy prędkości na liniach kolejowych zarządzanych przez PKP PLK: pociągi pasażerskie, autobusy szynowe, pociągi towarowe
  2. Artykuł o przewozach na linii kolejowej 37 na oficjalnej stronie Przewozów Regionalnych
  3. Mapa WIG
  4. Regulamin 2017/2018 - PKP Polskie Linie Kolejowe S.A, www.plk-sa.pl [dostęp 2017-12-07]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Linia kolejowa nr 37" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy