Malpigiowce


Malpigiowce w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Malpigiowce (Malpighiales) – grupa roślin stanowiąca klad w obrębie roślin okrytonasiennych, określana pomocniczo rangą rzędu w systemach APG. Jednostka ta powstała w wyniku przekształcenia systemów klasyfikacyjnych w końcu XX wieku w związku z dowiedzeniem, głównie za pomocą badań molekularnych, pokrewieństwa wielu rodzin roślin uważanych wcześniej za niespokrewnione. Zalicza się tu 36 rodzin, zawierających 716 rodzajów z blisko 16 tysiącami gatunków, przy czym powiązania filogenetyczne między nimi w wielu wypadkach pozostają niejasne[1].

Systematyka | edytuj kod

Pozycja rzędu w kladzie różowych według APweb

Kladogram na podstawie APweb bazujący na aktualizowanym systemie APG IV z 2016. Dwa główne klady opisane tu w ślad za APweb jako Fabidae i Malvidae w systemach APG I i II opisywane były odpowiednio jako różowe właściwe I i II (eurosids I i II, ew. rosids I i II)[1].

Podział rzędu na rodziny i powiązania filogenetyczne według APweb (aktualizowany system APG IV z 2016)

Jeszcze w 2011 roku relacje filogenetyczne między rodzinami w obrębie rzędu pozostawały bardzo niejasne i przedstawiane w formie politomii obejmującej 7 grup. Dalsze badania molekularne w 2012 i 2016 pozwoliły jednak pogrupować rodziny w trzy główne klady określane jako Salicaceae-Euphorbiaceae, Rhizophoraceae-Clusiaceae i Malpighiaceae-Chrysobalanaceae. Relacje między wieloma rodzinami wskazywane są nadal jednak w wielu przypadkach prowizorycznie lub w politomiach[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d P.F. Stevens: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2018-01-03].
Na podstawie artykułu: "Malpigiowce" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy