Megara (miasto)


Na mapach: 37°59′40″N 23°20′42″E/37,994444 23,345000

Megara (miasto) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Megara (gr. Μέγαρα, "duże, eleganckie domy, dwory") – miasto w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Attyka, w regionie Attyka, w jednostce regionalnej Attyka Zachodnia. Siedziba gminy Megara. W 2011 roku liczyło 23 456 mieszkańców[1].

Położone na wybrzeżu Morza Egejskiego, na przesmyku Megara, przy drogach i autostradzie wiodących z Aten do Koryntu, z trzech stron otoczone górami, z czwartej strony morzem.

Historia | edytuj kod

Miasto powstało już w starożytności, a do dziś przetrwało wiele ciekawych ruin. Polis Megara zbudowane było na nagich skałach wapiennych. Poniżej ich rozciągała się równinna kraina geograficzna nazywana Megarydą, obfitująca w winnice i gaje oliwne. Megaryda miała w starożytności duże znaczenie strategiczne: przez jej teren wiódł szlak z Beocji na Peloponez. Małe porty znajdowały się na obu wybrzeżach Megarydy: w Zatoce Sarońskiej oraz Korynckiej.

Ok. lat osiemdziesiątych XI wieku p.n.e. Megaryda została zasiedlona przez Dorów, którzy przybywali z Koryntii, Messeni oraz innych doryckich części Peloponezu. Dorowie zamieszkiwali Megarydę, skupieni w pięciu niezależnych wsiach; ludność niedorycką zamienili oni natomiast w poddanych. Około 750 r. p.n.e. z pięciu wsi utworzono jedno polis - Megarę.

W sąsiadującym zboczu górskim mieszkańcy Megary wskazują głęboką jaskinię, którą, ich zdaniem, bogini Demeter udawała się do Hadesu. Było to też jedno z niewielu miejsc kultu bogini nocy Nyks.

Przypisy | edytuj kod

  1. Απογραφή Πληθυσμού - Κατοικιών 2011. ΜΟΝΙΜΟΣ Πληθυσμός
Kontrola autorytatywna (miasto):
Na podstawie artykułu: "Megara (miasto)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy