Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu


Na mapach: 52°40′57,925″N 22°29′12,098″E/52,682757 22,486694

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu – jedna z dwóch placówek muzealnictwa rolniczego w Polsce – druga w Szreniawie. Liczące około 30 000 eksponatów zbiory prezentowane są w kilkudziesięciu ekspozycjach stałych.

Położone jest na terenie zespołu pałacowo-parkowego (była posiadłość rodziny Starzeńskich). W skład zespołu wchodzą: klasycystyczny pałac (odbudowany ze zniszczeń wojennych w latach 1966–1969), oficyna, stajnie, wozownia, czynny młyn wodny, leśniczówka. W utworzonym w obrębie zespołu parku etnograficznym (skansenie) zgromadzono 43 zabytkowe obiekty architektury drewnianej. Przeniesiono je tu ze wsi położonych na pograniczu mazowiecko-podlaskim. Muzeum posiada punkty muzealne: w Drewnowie (zagroda młynarza), w Dąbrowie Łazach (wiatrak) i Winnie Chroły (szkoła wiejska).

Wśród wielu ekspozycji na szczególną uwagę zasługują zbiory: Muzeum Pisanki (jedyne w Polsce) z kolekcją 2203 okazów z całego świata, Muzeum Chleba w zabytkowym młynie wodnym, „Ogród roślin zdatnych do zażycia lekarskiego” według ks. Krzysztofa Kluka wraz z ekspozycją stałą „Tradycje zielarskie”, ekspozycja Muzeum Weterynarii oraz ekspozycja wnętrz pałacowych. W muzeum znajduje się m.in. Salonik ziemiański prof. Ignacego Pieńkowskiego, gdzie prezentowane są obrazy artysty wśród przedmiotów przeniesionych z dworu Pieńkowskich w Sutnie[1].

Muzeum posiada największą w Polsce muzealną kolekcję lokomobil parowych – 10 szt. oraz ciągówek i ciągników – ponad 40 szt.[potrzebny przypis]

Muzeum organizuje cykliczne imprezy takie jak: Niedziela Palmowa, Jarmark św. Wojciecha, Zajazd Szlachecki, Podlaskie Święto Chleba, Wykopki, Ogólnopolski Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich.

Do muzeum przybywa rocznie ok. 60 000 turystów.[potrzebny przypis]

Muzeum dysponuje salą konferencyjną z zapleczem oraz bazą noclegową (35 miejsc) w zabytkowych chatach na terenie skansenu.

Galeria | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. salonik ziemiański prof. Ignacego Pieńkowskiego (1877-1948). muzeumrolnictwa.pl. [dostęp 11 lutego 2019].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (muzeum):
Na podstawie artykułu: "Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy