Robot bojowy


Future Combat Systems w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Robot bojowy) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Oficjalne logo systemu FCS

Future Combat Systems (FCS) – program przyszłościowych systemów pola walki rozwijany przez amerykańską armię. Koszt programu będzie wynosił 340 miliardów dolarów, a celem jego jest stworzenie nowych rozwiązań, które znajdą zastosowanie na polach bitew przyszłości. Program złożony jest z ponad 20 modułów. Program rozpoczął się w 1999 r. i ma zostać zakończony w 2040 r. System budują korporacje: Boeing, Lockheed Martin, Northrop Grumman, General Dynamics, BAE Systems, Raytheon, a pod względem naukowo-technicznym tworzą go: DARPA, Army Research Laboratory. Według specjalistów wojskowych program jako informatyzacja-robotyzacja armii jest największą rewolucją w dziedzinie wojskowości od czasu wynalezienia prochu.

Całość ma za zadanie opracowywanie systemów łączności i rozpoznawania, przez co poprawę i doskonalenie taktyki. Opracowywane są też samoloty bezpilotowe, nowe rodzaje inteligentnej amunicji, lądowe pojazdy kołowe i gąsienicowe, zarówno załogowe jak i bezzałogowe.

W ramach projektu powstają nowoczesne systemy wyposażenia żołnierzy.

Spis treści

Roboty | edytuj kod

Roboty ARV | edytuj kod

Roboty na podwoziu kołowym lub gąsienicowym. Powstaje wersja szturmowa (robot bojowy) oraz zwiadowcza. Pojazd będzie wyposażony w szereg zaawansowanych czujników oraz w rakiety przeciwpancerne.

Mule | edytuj kod

Bezzałogowy pojazd wielozadaniowo-logistyczny. Będzie to jednostka mająca zapewnić szerokie wsparcie piechocie. Planowano trzy wersje: bojowo-zwiadowczą, saperską, transportową, jednak ostatecznie zdecydowano się tylko na robota transportowego. Wersja ARV-A-L miała być kołowym robotem bojowym, a także wykonywać operacje zwiadowcze i znaczyć cele. Kolejna to pojazd wyposżony w nakładane gąsienice przystosowany do rozbrajania i niszczenia ładunków wybuchowych. Trzecia wersja ma służyć do transportu ładunków (maksymalnie ok. 4 tony), i jest umieszczona na podwoziu kołowym.

SUGV | edytuj kod

Przenośny bezzałogowy pojazd o wadze około 15 kg i udźwigu 2,7 kg. Ma służyć m.in. do penetracji trudno dostępnych miejsc rozminowywania i neutralizowania improwizowanych min, czy do podświetlania laserem celów do ataku.

Amunicja i broń palna | edytuj kod

Electromagnetic Gun System | edytuj kod

Broń elektromagnetyczna, nad którą pracuje Laboratorium Badawcze Armii Amerykańskiej (Army Research Laboratory – ARL) oraz Lockheed Martin Missiles and Control Fire przy pomocy wielu innych ośrodków badawczych. Celem projektu jest skonstruowanie elektromagnetycznego pistoletu. Obecnie technologia ta jest testowana przy użyciu bezzałogowego śmigłowca Dragonfly DP-4X, w którym pocisk granatnika jest rozpędzany impulsem elektromagnetycznym.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Robot bojowy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy