Salmoninae


Salmoninae w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Salmoninaepodrodzina ryb łososiowatych (Salmonidae), określana w języku polskim nazwą łososie właściwe. Jest blisko spokrewniona z siejowatymi i lipieniowatymi. Najstarsze ślady pochodzą z eocenu – †Eosalmo driftwoodensis odkryty został w Kolumbii Brytyjskiej.

Spis treści

Występowanie | edytuj kod

Chłodne wody strefy klimatu umiarkowanego półkuli północnej. Kilka gatunków introdukowano w wielu krajach świata.

W Polsce występuje głowacica, łosoś szlachetny, peluga oraz kilka form pstrągów i troci.

Cechy charakterystyczne | edytuj kod

Salmoninae wyróżniają się drobną łuską (zazwyczaj 120 w linii bocznej), brakiem dermosphenoticum i suprapraeoperculum. W płetwie grzbietowej występuje mniej niż 16 promieni. Szczęki są uzębione. Występuje u nich suprapreoperculum i orbitosphenoid[2].

Filogeneza | edytuj kod

Relacje pokrewieństwa pomiędzy gatunkami zaliczanymi do właściwych łososi nie zostały jednoznacznie ustalone. Badania genetyczne wskazują na istnienie dwóch linii ewolucyjnych ryb z tej grupy. Jedną tworzą najbliżej ze sobą spokrewnione rodzaje Salmo, Salvelinus i Oncorhynchus. Wśród przyczyn utrudniających badania autorzy wskazują częste, naturalne krzyżowanie się gatunków, introgresję i ich dużą plastyczność przystosowawczą. Hybrydyzacja w warunkach naturalnych oraz introgresja występują powszechnie wśród łososiowatych. Obydwa procesy zostały potwierdzone w przypadku Salmo, Salvelinus, niektórymi Oncorhynchus sp. i Brachymystax.

Rodzaje | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Salmoninae, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Nelson 2006 ↓, s. 202.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Salmoninae" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy