Solin


Na mapach: 43°32′15″N 16°29′26″E/43,537500 16,490556

Solin w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Amfiteatr w Solinie

Solin (łac. Salona) – miasto w Chorwacji. Położony jest w krainie historycznej Dalmacja, w żupanii splicko-dalmatyńskiej, 8 km na północny wschód od Splitu. Przepływa przez niego rzeka Jadro. Liczy około 19 tys. mieszkańców (2001).

Historia | edytuj kod

Solin powstał na miejscu starożytnego miasta Salonae[1] (nazwa pochodzi od wydobywanej w okolicy tego miast soli (po łaciniesal)), które było stolicą rzymskiej prowincji Dalmacja. W I wieku Rzymianie zbudowali w mieście amfiteatr, teatry, świątynie, łaźnie i forum. Salonae było w tym czasie najbogatszym i najludniejszym miastem środkowego wybrzeża Adriatyku. Około roku 240 urodził się tu późniejszy cesarz rzymski Dioklecjan.

Około 614 roku miasto zostało zniszczone poprzez Awarów i Słowian, którzy następnie osiedlili się w nim. Wówczas rdzenni mieszkańcy schronili się w pałacu Dioklecjana.

W średniowieczu był częścią chorwackiego terytorium oraz odgrywał ważną rolę w średniowiecznym Królestwie Chorwacji.

W XX wieku industrializacja sąsiedniego Splitu spowodowała, że Solin stał się jego przedmieściami. Obecnie jest częścią konurbacji splickiej. Administracyjnie stanowi jednak oddzielne miasto. W ostatnich latach z powodu kilku ciekawych odkryć archeologicznych jego znaczenie jako atrakcji turystycznej wzrosło. Jedną z wizytówek miasta stanowi charakterystyczny brzeg rzeki Jadro.

Przypisy | edytuj kod

  1. WojciechW. Tyluś WojciechW., Salona - spacer ruinami starożytnego miasta Dalmacji, crolove.pl [dostęp 2017-09-01]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Solin" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy