Teatr Dramatyczny im. Jana Kochanowskiego w Opolu


Na mapach: 50°40′11″N 17°55′59″E/50,669583 17,933139

Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Teatr Dramatyczny im. Jana Kochanowskiego w Opolu)
To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 21 cze 2019. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Teatr im. Jana Kochanowskiego – teatr działający w Opolu. Budynek na pl. Teatralnym, w którym obecnie znajduje się jego siedziba, powstał w 1975[1].

Spis treści

Działalność | edytuj kod

Teatr był organizatorem corocznych Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska”, goszczących najlepsze spektakle z całego kraju, które rywalizują o Grand Prix i szereg nagród dla twórców i aktorów. Od 2015 uległa zmianie formuła festiwalu: jest on obecnie finałem całorocznego konkursu na inscenizację klasycznego polskiego utworu dramatycznego „Klasyka żywa”.

Modelatornia

Opolski Teatr posiada cztery sceny:

  • Duża Scena (560 miejsc): scena obrotowa o 13 m średnicy z wbudowanymi w nią czterema ogromnymi zapadniami o skoku ponad 5 m, poruszanymi niezależnie od ruchu obrotówki, co jest ewenementem na skalę europejską,
  • Mała Scena (193 miejsca): amfiteatralna, otoczona z trzech stron stromą widownią,
  • Scena na Parterze (80 miejsc): studyjna, w pełni mobilna widownia, umożliwiająca dowolne kształtowanie przestrzeni i zapewniająca bliski kontakt z publicznością.
  • Modelatornia (do 150 miejsc, w zależności od kształtu spektaklu): zaadaptowana na potrzeby sceniczne dawna malarnia teatralna, z w pełni mobilną widownią, przeznaczona przede wszystkim na inscenizacje eksperymentalne.

W foyer działa kawiarnia Wintydż akt II.

Historia | edytuj kod

Zawodowy polski teatr działał w Opolu już od 1945. 7 października, jako Teatr Miejski im. Juliusza Słowackiego, pokazał pierwszą premierę, którą była Zemsta A. Fredry. Na początku 1949 oddano do użytku wyremontowany gmach z widownią na 450 miejsc i profesjonalnym zapleczem technicznym – obecnie mieści się tam Filharmonia Opolska. 1 stycznia 1950 roku teatr zmienił nazwę na Państwowy Teatr Ziemi Opolskiej. W 1958 grupa aktorów PTZO założyła Teatr 13 Rzędów, rok później objęty przez Jerzego Grotowskiego. W 1960 nastąpiła przeprowadzka do budynku obecnego Teatru Lalki i Aktora, gdzie teatr gościł piętnaście lat – do otwarcia budynku, w którym znajduje się obecnie. Kamień węgielny pod budowę nowego gmachu zaprojektowanego przez Juliana Duchowicza i Zygmunta Majerskiego wmurowano w listopadzie 1965 na ówczesnym pl. Lenina (obecnie pl. Teatralny), w miejscu dawnych fundamentów Kulturhausu. Otwarcie teatru miało miejsce 23 stycznia 1975 roku wraz z premierą Przedwiośnia w reżyserii Stanisława Brejdyganta. Nastąpiła też kolejna zmiana nazwy na Teatr im. Jana Kochanowskiego[2]. W 1993 zespół lalkowy Teatru został przekształcony w niezależny Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki.

Przypisy | edytuj kod

  1. Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu. culture.pl [dostęp 2019-06-20]
  2. Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu. spacerownikteatralny.pl [dostęp 2019-06-20]

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Teatr Dramatyczny im. Jana Kochanowskiego w Opolu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy