Wikipedysta:TewjeBielski/brudnopis4


Wikipedysta:TewjeBielski/brudnopis4 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii < Wikipedysta:TewjeBielski Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Okładka wydania nutowego "Blue Ribbon Rag", 1910 r.

May Frances Aufderheide Kaufman (21 maja 1888 – 1 września 1972) amerykańska kompozytorka ragtime'owa. Córka Johna Henry'ego Aufderheide, bankiera i pasjonata muzyki. [1]

Utwory | edytuj kod

"The Thriller" był jednym z najbardziej znanych utworów May Aufderheide.

May Aufderheide opublikowała niewiele utworów swojego autorstwa. Są nimi "Richmond Rag", "The Thriller", "Buzzer Rag", "Blue Ribbon Rag", "A Totally Different Rag", "Novelty Rag" oraz "Dusty Rag"[2]. Do opublikowanych utworów należy doliczyć jeszcze kilka walców i piosenek z "I'll Pledge my Heart to You" na czele i śpiewaną wersją "A Totally Different Rag", do której słowa napisał Earle C. Jones. Pozostałe piosenki to "I Want A Patriotic Girl", "I Want A Real Lovin' Man", "Dusty Rag" tworzone wspólnie z Bobbym Jonesem, Paulem Prattem i J. Callahanem [1].

Życie prywatne | edytuj kod

Kompozytorka poślubiła Thomasa Kaufmana, syna znanego amerykańskiego architekta Williama S. Kaufmana w 1908 roku. Wtedy to jej pierwsza kompozycja została opublikowana, a młode małżeństwo przeprowadziło się do Richmond w stanie Indiana, gdzie Thomas pracował. Aufderheide wcześnie skończyła swoją karierę muzyczną z powodu kłopotów rodzinnych, jakimi był alkoholizm męża i sprawiające problemy adoptowane dziecko.[1] W 1947 małżeństwo przeniosło się do Kalifornii i zamieszkało w zaprojektowanym przez Thomasa domu zwanym "Rose Villa" w Pasadenie. Mimo kłopotów ze zdrowiem, wskutek których była przykuta do wózka inwalidzkiego, May przeżyła o kilkanaście lat męża i córkę, umierając we wrześniu 1972 roku w Pasadenie. Kompozytorka została pochowana w Mountain View Mausoleum, w Altadenie u boku męża [1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d May Aufderheide, 1888-1972 (biography). Library of Congress.
  2. May Aufderheide biography (ang.). [dostęp 2011-10-14].
  • Rags and Ragtime by Jasen and Tichenor, Dover, 1978.
Na podstawie artykułu: "Wikipedysta:TewjeBielski/brudnopis4" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy