(951) Gaspra


(951) Gaspra w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

(951) Gaspra – jedna z mniejszych planetoid z pasa głównego.

Spis treści

Odkrycie | edytuj kod

Planetoida została odkryta 30 lipca 1916 roku w Obserwatorium Simejiz na górze Koszka, na Krymie przez rosyjskiego astronoma Grigorija Nieujmina. Nazwa obiektu pochodzi od ukraińskiego nadmorskiego uzdrowiska Haspra.

Orbita | edytuj kod

Orbita (951) Gaspry jest nachylona do płaszczyzny ekliptyki pod kątem 4,1°. Na jeden obieg wokół Słońca ciało to potrzebuje 3 lat i 102 dni, krążąc w średniej odległości 2,21 au od naszej Dziennej Gwiazdy. Średnia prędkość orbitalna tej planetoidy to około 19,88 km/s.

Gaspra należy do rodziny planetoidy Flora.

Właściwości fizyczne | edytuj kod

Gaspra ma bardzo nieregularny kształt, jej rozmiary to 18,2×10,5×8,9 km. Jej albedo wynosi 0,22, a jasność absolutna to 11,46m. Średnia temperatura na jej powierzchni sięga około 181 K (maks. +8 °C). Planetoida ta zalicza się do typu S. Na jej powierzchni stwierdzono występowanie krzemianów. Powszechnie występują tu oliwin i piroksen w proporcjach od 1:4 do 1:7. Obiekt ten rotuje w czasie 7 godziny i 5 minut (0,293 dnia), oś obrotu nachylona jest do płaszczyzny ekliptyki pod kątem 72°.

Na powierzchni zalega cienka warstwa regolitu. Można na niej dostrzec wiele małych kraterów – nie zauważono jednak bardzo dużych. Przypuszcza się, że powierzchnia Gaspry jest stosunkowo młoda (20–300 mln lat).

Badania bezpośrednie | edytuj kod

29 października 1991 roku sonda kosmiczna Galileo przeleciała w niewielkiej odległości (ok. 1600 km) od Gaspry. Wykonała ona 57 kolorowych zdjęć, tak że dziś znamy około 80% powierzchni tej planetoidy.

Lista tworów geologicznych na powietrzni Gaspry | edytuj kod

Regiony

Regiony na powierzchni Gaspry zostały nazwane na cześć astronomów związanych z tą planetoidą.

Kratery

Kratery uderzeniowe na powierzchni Gaspry noszą nazwy pochodzące od słynnych miejscowości uzdrowiskowych z różnych części Ziemi. Jeden z nich nazwano Krynica od uzdrowiska w Polsce.

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod


Na podstawie artykułu: "(951) Gaspra" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy